შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ლიეტუვის რესპუბლიკის წარმომადგენლებთან - ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში პრემიერ მინისტრის მრჩეველთან არტურ ლიუდკოვსკისთან და ლიეტუვის მთავრობის ეროვნულ უმცირესობათა დეპარტამენტის დირექტორთან ვიდა მონტვიდაიტესთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობას იღებდა ლიეტუვის ელჩი საქართველოში ანდრიუს კალინდრა.
თეა ახვლედიანმა სტუმრებს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობა როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით. ლიეტუვის მხარის განსაკუთრებულ ინტერესს წარმოადგენდა საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების მხარდაჭერის საკითხები და აღნიშნული მიმართულებით სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების ფარგლებში მიღწეული პროგრესი, არსებული გამოწვევები და სამომავლო გეგმები.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა სამოქალაქო თანასწორობის და ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის უზრუნველყოფის კუთხით ქვეყანაში არსებული საკანონმდებლო ჩარჩო და მექანიზმები. მან ვრცლად ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სტრატეგიის ძირითად მიმართულებებზე, გააცნო ინტეგრაციის ის უნიკალური ინსტრუმენტები, რაც წლებია წარმატებით ხორციელდება და ხელს უწყობს ეთნიკური უმცირესობების საზოგადოებრივ პროცესებში ჩართულობას, კულტურული მრავალფეროვნების წარმოჩენასა და პოპულარიზაციას. სახელმწიფო მინისტრმა ლიეტუვის რესპუბლიკის წარმომადგენლებს გააცნო ახალი სტრატეგიის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, ასევე სტრატეგიის ფარგლებში დაგეგმილი კონკრეტული ინიციატივები და ღონისძიებები.
თავის მხრივ, ლიეტუვის წარმომადგენლებმა მადლობა გადაუხადეს სახელმწიფო მინისტრს ამომწურავი ინფორმაციის მიწოდებისთვის და აღნიშნეს, რომ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით საქართველოს გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с представителями Литовской Республики - советником премьер-министра по делам национальных меньшинств Артуром Лудковски и директором Департамента национальных меньшинств правительства Литвы Видой Монтвидиате. Во встрече также принял участие посол Литвы в Грузии Андрюс Калиндра.
Теа Ахвледиани познакомила гостей с деятельностью Аппарата в области политики примирения и интеграции, а также в области политики гражданского равноправия и интеграции. Особый интерес литовской стороны вызвали вопросы поддержки этнических меньшинств, проживающих в Грузии, а также прогресс, достигнутый в реализации государственной политики в этой сфере.
На встрече госминистр рассмотрела существующие правовые рамки и механизмы в стране с точки зрения обеспечения гражданского равноправия и интеграции этнических меньшинств. Она подробно рассказала об основных направлениях стратегии гражданского равноправия и интеграции, представила уникальные инструменты, которые успешно внедряются годами и способствует вовлечению этнических меньшинств в общественные процессы. Государственный министр проинформировала представителей Литовской Республики о приоритетах, целях и задачах новой стратегии, а также о планируемых конкретных инициативах и мероприятиях.
Со своей стороны, представители Литвы поблагодарили госминистра за предоставленную исчерпывающую информацию и подчеркнули важность обмена опытом в области гражданского равноправия и интеграции.