თეა ახვლედიანმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის მონაწილეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების საინფორმაციო შეხვედრა
25 მაისი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის მონაწილეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების საინფორმაციო შეხვედრა, რომელიც დისტანციურ რეჟიმში გაიმართა.
ღონისძიება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის (UN-WOMEN) მხარდაჭერით დაიგეგმა და მასში მონაწილეობა მიიღეს სამოქალაქო საზოგადოების წევრებმა, ქალთა და ქალთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, კონფლიქტით დაზარალებულმა, მათ შორის საოკუპაციო ხაზთან მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებმა ქალებმა, ასევე საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა.
საკუთარ გამოსვლაში სახელმწიფო მინისტრმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი სამშვიდობო პროცესსა და ნდობის აღდგენის მშენებლობაში ქალთა როლის გაზრდის მნიშვნელობას და ამ მიმართულებით მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის მზადყოფნა დაადასტურა. აღნიშნულ კონტექსტში, თეა ახვლედიანმა  დამსწრე საზოგადოებას გააცნო აპარატის ინიციატივა, რომლის ფარგლებშიც შეიქმნა ქალთა საკითხებზე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან თანამშრომლობის ახალი პლატფორმა - „ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება - სამუშაო ჯგუფი მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე“
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და საოკუპაციო ხაზთან სიახლოვეს უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობაზე და ხაზი გაუსვა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების და ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის ფუნქციონირების მნიშვნელობას, ადგილზე უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის შენარჩუნების, ასევე კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების ფუნდამენტური უფლებების დაცვისა და უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
შეხვედრის ფარგლებში, დამსწრე საზოგადოებას მოხსენებით ასევე მიმართეს საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელმა მარეკ შჩიგელმა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ირაკლი ანთაძემ, რომლებმაც ყურადღება ერგნეთის მექანიზმის ფარგლებში უკანასკნელ პერიოდში ჩატარებული შეხვედრების შედეგებზე გაამახვილეს.
ძირითადი მოხსენებების შემდეგ გამართული დისკუსიის ნაწილში ვრცლად იქნა განხილული ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზთან სიახლოვეს მდებარე სოფლებში არსებული მდგომარეობა, ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების ჩაკეტვის გამო შექმნილი ჰუმანიტარული ვითარება, მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვით გამოწვეული შეზღუდვები, პანდემიასთან დაკავშირებული გამოწვევები და ადგილობრივი მოსახლეობის, მათ შორის კონფლიქტით დაზარალებული ქალების კონკრეტული საჭიროებები.

Теа Ахвледиани выступила с приветственной речью на открытие информационной встречи между участниками МПРИ и представителями гражданского общества
25 May 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила с приветственной речью на открытие информационной встречи между участниками Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты и представителями гражданского общества, которая прошла в онлайн режиме.
Мероприятие было инициировано Аппаратом госминистра при поддержке ООН-Женщины (UN-WOMEN), и в нем приняли участие представители гражданского общества, представители женских НПО, пострадавшие от конфликта женщины, в том числе проживающие в селах вблизи оккупационной линии, а также представители аккредитованного в Грузии дипломатического корпуса.
В своем выступлении Теа Ахвледиани подчеркнула важность повышения роли женщин в мирном процессе и укреплении доверия, а также выразила готовность к продолжению тесного сотрудничества в этом направлении. В этом контексте госминистр проинформировала присутствующих об инициативе Аппарата, в рамках которой была создана новая платформа для сотрудничества с представителями женских НПО - «Женщины, мир и безопасность - рабочая группа по повышению эффективности участия женщин в процессе строительства мира».
Теа Ахвледиани рассказала о сложной ситуации в области безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии и в непосредственной близости от линии оккупации, а также подчеркнула важность Женевских международных переговоров и МПРИ для поддержания безопасности и стабильности на местах.
В рамках встречи, перед собравшимися также выступили, глава Миссии наблюдателей ЕС в Грузии Марек Шигель, глава департамента по вопросам А/Р Абхазии и бывшего автономного округа Южной Осетии Аппарата госминистра Звиад Звиададзе и заместитель директора информационно-аналитического управления Службы госбезопасности Ираклий Антадзе.
После основных выступлений были подробно обсуждены ситуация в оккупированных регионах и селах вблизи оккупационной линии, гуманитарная ситуация в Гальском и Ахалгорском районах, проблемы пандемии и особые потребности местного населения, в том числе женщин, пострадавших от конфликта.
Участники Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты подтвердили свою готовность и дальше сотрудничать с представителями гражданского общества по этим и другим вопросам.