თეა ახვლედიანმა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიერ მხარადაჭერილი „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ (PITA) შემაჯამებელი ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
3 ივნისი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიერ მხარადაჭერილი „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის პროგრამის“ (PITA) შემაჯამებელი ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
სახელმწიფო მინისტრმა, საქართველოში აშშ-ს ელჩს კელი დეგნანს, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის წარმომადგენლებს ნაყოფიერი, შედეგზე ორიენტირებული და წარმატებული თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა. თეა ახვლედიანმა ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში არსებულ პროგრესზე და ამ პროცესში ამერიკელი პარტნიორების აქტიურ ჩართულობასა და მხარდაჭერაზე. სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა პროგრამის როლი სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის დოკუმენტების შემუშავების, განხორცილებისა და შეფასების მიმართულებით. მან ხაზი გაუსვა ერთობლივი ინიციატივებისა და ღონისძიებების ეფექტიან განხორციელებას, რაც მიზნად ისახავდა სამოქალაქო თანასწორობის განმტკიცებას, ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის გაუმჯობესებასა და კულტურული მრავალფეროვნების წახალისებას.
„დასასრულს მიუახლოვდა ტოლერანტობის, ცნობიერების ამაღლებისა და ინტეგრაციის პროგრამა PITA, რომელიც წლების განმავლობაში ხორციელდებოდა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID-ის მხარდაჭერით. აუცილებლად უნდა აღვნიშნო, რომ ამ მხარდაჭერის უკან ბუნებრივია დგას ამერიკის შეერთებული შტატები, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, თუ რამდენად პრიორიტეტულია სახელმწიფო პოლიტიკა სამოქალაქო თანასწორობის და ინტერგაციის საკითხებზე. წლების განმავლობაში, აღსანიშნავია, კონკრეტული შედეგები, რომლებიც უკვე თვალსაჩინოდ აისახა ჩვენ პოლიტიკაზე; ისევე როგორც განაგრძობს ამ დადებითი ეფექტის გავრცელებას მისი შემდგომი განხორციელების პროცესზე. საქმე ისიცაა, რომ ამ პროგრამის ამოქმედება დროში დაემთხვა პირველი სახელმწიფო სტრატეგიის სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის საკითხებზე შემუშავების და დამტკიცების პერიოდს, ეს იყო 2015 წელს. მას შემდეგ ჩვენ ერთად ვმუშაობთ, ვახორციელებთ და ვაფასებთ პროცესს. სწორედ ამ შეფასებების საფუძველზე ჩვენ შევიმუშავეთ ახალი სტრატეგია შემდეგი 10 წლისთვის.
მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა PITA-ს ხელშეწყობით სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში ინკლუზიურობის, ფართო საზოგადოების ჩართულობის მონაწილეობა. მთელი ეს პროცესი, სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავების ჩათვლით, მიმდინარეობდა როგორც ეთნიკური უმცირესობათა წარმომადგენლების უშუალო ჩართულობით, ასევე, ექსპერტების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, საერთაშორისო პარტნიორების უშუალო მონაწილეობით. წამოიწყო არაერთი ერთობლივი ინიციატივა, რადგან PITA ხელს უწყობდა ამ პროცესს არა მარტო ფინანსურად, არამედ შინაარსობრივადაც. ჩვენ მნიშვნელოვნად გავაძლიერეთ ცნობიერების ამაღლების პროექტები როგორც გენდერული თანასწორობის, ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის, საგანმანათლებლო შესაძლებლობების თუ სხვა თემებზე; აქ შედეგების ჩამოთვლა ძალიან შორს წაგვიყვანს. დიდი იმედი გვაქვს, რომ დონორებთან და საერთაშორისო პარტნიორებთან ჩვენი თანამშრომლობა და დიალოგი გამოიღებს იმ შედეგსაც, რომ აუცილებლად გაგრძელდება სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მხარდაჭერა,“- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани открыла заключительное мероприятие «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA)
3 June 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия открыла заключительное мероприятие «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).
Теа Ахвледиани поблагодарила посла США Келли Дегнан, представителей Агентства США по международному развитию и Ассоциации ООН Грузии за плодотворное и успешное сотрудничество. Она рассказала о прогрессе, достигнутом в рамках политики гражданского равноправия и интеграции, а также об активном участии и поддержке американских партнеров в этом процессе. Госминистр отметила роль программы в разработке, реализации и оценке документов Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции. Она подчеркнула эффективную реализацию совместных инициатив, направленных на укрепление гражданского равноправия, улучшение интеграции этнических меньшинств и поощрение культурного разнообразия.
«Приблизилась к завершению «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA), которая реализуется на протяжении многих лет при поддержке USAID. Должна отметить, что за этой поддержкой стоят США, что еще раз подчеркивает приоритет госполитики гражданского равноправия и интеграции. Примечательно, что конкретные результаты уже нашли заметное отражение в нашей политике, мы также продолжаем распространять этот положительный эффект на дальнейший процесс ее реализации. Запуск программы совпал с разработкой и утверждением первой госстратегии гражданского равноправия и интеграции, это было в 2015 году. С тех пор мы работаем вместе, внедряя и оценивая процесс. Именно на основе этих оценок мы разработали новую стратегию на следующие 10 лет.
При поддержке PITA, было значительно повышено вовлечение широкой общественности в процесс гражданской интеграции. Весь этот процесс, включая разработку стратегических документов, проводился при непосредственном участии представителей этнических меньшинств, а также при участии экспертов, неправительственных организаций и международных партнеров. Был запущен ряд совместных инициатив, мы усилили проекты по повышению осведомленности по таким вопросам, как гендерное равенство, европейская и евроатлантическая интеграция, образовательные возможности и многое другое. Мы надеемся, что наше сотрудничество с донорами и международными партнерами также приведет к постоянной поддержке политики гражданского равноправия и интеграции», - заявила Теа Ахвледиани.