თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის თანამომხსენებლებთან, ტიტუს კორლატეანთან და კლოდ კერნთან
4 ივნისი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის თანამომხსენებლებთან, ტიტუს კორლატეანთან და კლოდ კერნთან.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციას მადლობა გადაუხადა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის და ხაზგასმით აღნიშნა ევროპის საბჭოს როლის მნიშვნელობა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობის მიმართულებით.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა აპარატის საქმიანობა, მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში.
სახელმწიფო მინისტრმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მძიმე ვითარებაზე. ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის ევროპის საბჭოს მხრიდან ძალისხმევის გაძლიერების აუცილებლობას კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის, მათ შორის უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების დაუყოვნებელი და უპირობო გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
თეა ახვლედიანმა თანამომხსენებლებს ასევე გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტები, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებულ თანამშრობლობისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030წწ. ახალი სახელმწიფო სტრატეგიის თაობაზე, რომლის დამტკიცება მთავრობის მიერ უახლოეს პერიოდში იგეგმება.
საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციამ ძალზე დადებითად შეაფასა აპარატის საქმიანობის ორივე მიმართულებით მიღწეული შედეგები და კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს მიმართ ევროპის საბჭოს მტკიცე მხარდაჭერა.

Теа Ахвледиани провела встречу с содокладчиками Мониторингового комитета ПАСЕ Титусом Корлатеаном и Клодом Керном
4 June 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с содокладчиками Мониторингового комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы Титусом Корлатеаном и Клодом Керном.
Теа Ахвледиани поблагодарила делегацию Парламентской ассамблеи Совета Европы за ее решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ и подчеркнула роль Совета Европы в процессе мирного урегулирования конфликта, в том числе в содействии укреплению доверия.
На встрече обсуждалась деятельность Аппарата и результаты, достигнутые в области политики примирения и вовлеченности, а также в области политики гражданского равноправия и интеграции.
Госминистр обратила особое внимание на сложную ситуацию с точки зрения безопасности и прав человека в оккупированных регионах Грузии. Была подчеркнута необходимость продолжения усилий международных партнеров, в том числе Совета Европы, для немедленного и безоговорочного освобождение незаконно задержанных граждан Грузии.
Теа Ахвледиани также проинформировала содокладчиков о приоритетах политики примирения и вовлеченности, которая направлена ​​на улучшение социально-экономических условий населения, проживающего на оккупированных территориях, и на повышение доверия на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами.
На встрече госминистр также рассказала о новой государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, которую планируется утвердить в ближайшее время.
Делегация Парламентской ассамблеи очень положительно оценила результаты, достигнутые в обоих направлениях деятельности Аппарата и подтвердила решительную поддержку Грузии Советом Европы.