"პირველ რიგში მინდა მივულოცო თავად ზაზას და მის ოჯახს, უკანონო პატიმრობიდან ერთი წლის შემდეგ მისი გათავისუფლება. ნამდვილად სასიხარულო ფაქტია. მივესალმები პირველ რიგში იმას, რომ მოლაპარაკებების და ჩვენი ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად მოხერხდა ამ საკითხის ჰუმანიტარულ ჭრილში გადაწყვეტა, რაც კიდევ ერთხელ ცხადჰყოფს, რომ ისეთი ფორმატები როგორიც არის ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებები და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმი, არის უაღრესად მნიშვნელოვანი.
რასაკვირველია, აქ აღსანიშნავია ის კონსოლიდირებული ძალისხმევა და დაუღალავი ყოველდღიური შრომა, რაც სახელმწიფოს ყველა შესაბამისმა უწყებამ გასწია, საქართველოს პრეზიდენტის სალომე ზურაბიშვილის და საქართველოს კათოლოკოს პატრიარქის ილია II-ის უშუალო ჩართულობით. აუცილებლად უნდა აღვნიშნო, რომ სამთავრობო ძალისხმევა და მთლიანად ეს პროცესი მიმდინარეობდა პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის პირადი ხელმძღვანელობით და ჩართულობით, რამაც უდაოდ დიდი როლი შეასრულა. მინდა მადლობა გადავუხადო თითოეულ ადამიანს, ყველა იმ პარტნიორს და კოლეგას, ვინც მონაწილეობა მიიღო და წვლილი შეიტანა ამ შედეგის მიღწევაში.
ხაზგასმით არის აღსანიშნავი ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების წვლილი, მათი უმნიშვნელოვანესი შუამდგომლობის პროცესი და მხარდაჭერა. ასეთივე კონსოლიდირებული, ერთობლივი ძალისხმევით განვაგრძობთ მუშაობას იმისთვის, რომ ჩვენი დარჩენილი მოქალაქეები, ვინც დღესდღეობით უკანონო პატიმრობაში იმყოფებიან, გენადი ბესტაევი და ირაკლი ბებუა ჯანმრთელები რაც შეიძლება მალე დაუბრუნდნენ თავიანთ ოჯახებს," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Zaza Gakheladze released from Tskhinvali custody
“First of all, I would like to congratulate Zaza himself and his family on his release after a year of illegal detention. I welcome the fact that the negotiations and our joint efforts have managed to resolve this issue in a humanitarian context, which shows once again that formats such as the Geneva International Talks and the Incident Prevention and Response Mechanism are extremely important.
Of course, the consolidated efforts and tireless daily work of all relevant state agencies with the direct involvement of the President of Georgia Salome Zourabichvili and the Catholicos Patriarch of Georgia Ilia II are noteworthy. I must mention that the government efforts and the whole process were carried out under the personal leadership and involvement of the Prime Minister Irakli Garibashvili, which undoubtedly played a great role. I would like to thank every person, all the partners and colleagues who participated and contributed to achieving this result.
We will continue to work with the same consolidated, joint efforts to ensure that our remaining in illegal detention citizens Genadi Bestaev and Irakli Bebua, return to their families as soon as possible”, - said State Minister Tea Akhvlediani.