"ხაზგასასმელია, რომ ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ინსტრუმენტად რჩება სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ეფექტიანი განხორციელების გაგრძელება, რომლის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ვაჭრობის განვითარებაა, რაც პრინციპულად მნიშვნელოვანია შერიგებისა და ნდობის აღდგენის გზაზე.
გამოწვევებით აღსავსე პანდემიური წლის მიუხედავად, ახლადამოქმედებული „მშვიდობის ფონდის“ ფარგლებში დაფინანსებული ბიზნეს-პროექტების განხორციელების დინამიკის გათვალისწინებით, ამ მოკლე პერიოდში, უკვე მეორე საგრანტო კონკურსი ჩატარდა - აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონიდან შემოსულია სამჯერ მეტი - 85 კვალიფიციური ბიზნეს-პროექტის განაცხადი, რაც ადასტურებს სამშვიდობო ინიციატივების მნიშვნელობას. აქვე, მადლობა მინდა გადავუხადო აშშ-ის, გერმანიის, გაერთიანებული სამეფოს და შვეიცარიის მთავრობებსა და საელჩოებს ფონდის ფინანსური მხარდაჭერისთვის. გამომდინარე მზარდი ინტერესიდან მომავალ წლებში, ჩვენ ვგეგმავთ განვავითაროთ ვაჭრობის ხელშეწყობის პროცესი და უკვე უზრუნველვყოთ ოკუპირებულ რეგიონებში წარმოებული პროდუქციის საგარეო ბაზრებზე წვდომაც, საქართველოს უპირატესი საექსპორტო შესაძლებლობების გამოყენებით, მათ შორის, DCFTA-ს ფარგლებში.
რაც შეეხება ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის განათლების შესაძლებლობების გაფართოებას, დაიხვეწება ამ მიმართულებით ამოქმედებული მექანიზმები, გაუმჯობესდება ახალგაზრდების წვდომა განათლების ყველა საფეხურზე, მათ შორის პროფესიულ და საზღვარგარეთ განათლებაზე.
ოკუპირებული რეგიონების მაცხოვრებელთათვის შემუშავებული და ხელმისაწვდომი, მათ შორის ნეიტრალური-სტატუსის სერვისების მიღების გასამარტივებლად, ვგეგმავთ ერთიანი საინფორმაციო პორტალის შექმნას აფხაზურ და ოსურ ენებზე.
გაძლიერდება მთავრობის ძალისხმევა ოკუპირებულ რეგიონებში მაცხოვრებელთათვის, როგორც ხარისხიანი ჯანდაცვის სხვადასხვა პროგრამებზე წვდომის გაუმჯობესების, ასევე ადგილზე, მოსახლეობის სამედიცინო, სასოფლო-სამეურნეო და სხვა საჭიროებებზე რეაგირების მიმართულებით.
მეორე მხრივ, გამყოფი ხაზის სოფლებში გაგრძელდება ინფრასტრუქტურული, სოციალურ-ეკონომიკური, ჯანდაცვის და საგანმანათლებლო პროგრამები, რაც გააძლიერებს ჩვენს რეგიონებს და მათ გრძელვადიან განვითარებას შეუწყობს ხელს. სოციალურ დატვირთვასთან ერთად, ეს არის ძლიერი პოლიტიკური და ეკონომიკური გზავნილი საოკუპაციო ხაზის მიღმა მცხოვრები მოსახლეობისთვის, როგორც საქართველოს ხელისუფლების ადამიანზე ორიენტირებული პოლიტიკის თვალსაჩინო გამოვლინება." - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Следует подчеркнуть, что одним из важнейших инструментов остается эффективная реализация мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», одним из основных приоритетов которой является развитие торговли между разделенными обществами, что принципиально важно на пути к примирению и укреплению доверия.
Несмотря на непростой год, учитывая динамику реализации бизнес-проектов, финансируемых из недавно созданного «Фонда мира», за этот короткий период времени был проведен второй грантовый конкурс - из Абхазии и Цхинвальского региона поступило в три раза больше - 85 квалифицированных заявок на бизнес-проекты, что подтверждает важность мирных инициатив. Я хотела бы поблагодарить правительства и посольства США, Германии, Великобритании и Швейцарии за их финансовую поддержку Фонда. В связи с растущим интересом в ближайшие годы мы планируем развивать процесс упрощения процедур торговли и обеспечивать доступ к зарубежным рынкам для продукции, произведенной в оккупированных регионах, используя экспортные возможности Грузии, в том числе в рамках DCFTA.
Что касается расширения возможностей получения образования для молодых людей, живущих в оккупированных регионах, то механизмы, существующие в этой области, будут усовершенствованы, и молодые люди получат доступ ко всем уровням образования, включая профессиональное образование и образование за рубежом.
Для развития доступных для жителей оккупированных регионов услуг, в том числе статусно-нейтральных, мы планируем создать единый информационный портал на абхазском и осетинском языках.
Правительство активизирует свои усилия по улучшению доступа к различным качественным программам здравоохранения для жителей оккупированных территорий, а также по удовлетворению медицинских, сельскохозяйственных и других потребностей населения на местах.
С другой стороны, в селах вдоль разделительной линии будут продолжаться инфраструктурные, социально-экономические, медицинские и образовательные программы, что укрепит наши регионы и будет способствовать их долгосрочному развитию. Это сильный политический и экономический сигнал людям, живущим за линией оккупации, как видимое проявление политики правительства Грузии, ориентированной на человека.