" გამოწვევებთან ერთად, ეს იყო მნიშვნელოვანი შედეგების წელიც, როგორც შერიგების, ასევე სამოქალაქო თანასწორობის პოლიტიკის ფარგლებში, რასაც მივაღწიეთ დიალოგით, შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების ჩართულობით და საერთაშორისო პარტნიორების შუამდგომლობითა და მხარდაჭერით. მაგალითისთვის:
აფხაზეთის მიმართულებით, მოხერხდა ე.წ. გადასასვლელის ეტაპობრივი გახსნა და დღეს ენგურის ხიდზე აღდგენილია მიმოსვლა, რომლითაც ყოველდღიურად დაახლოებით 1000-მდე ადამიანი სარგებლობს;
აფხაზურ საზოგადოებასთან მიმდინარე არაფორმალური კომუნიკაციის შედეგად, დაგროვდა წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითები;
ვაჭრობისა და ეკონომიკური კავშირების განვითარების მიზნით - ამოქმედდა „მშვიდობის ფონდი“, დაიწყო ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური ბიზნეს-პროექტების დაფინანსება და უკვე მიმდინარეობს 11 პროექტი.
აფხაზეთის რეგიონში დაიწყო ნდობის აღდგენისკენ მიმართული 100-მდე ახალი პროექტი.
გასამმაგდა ოკუპირებული რეგიონებიდან უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხული სტუდენტების რაოდენობა;
პანდემიის პერიოდშიც არ შეწყვეტილა უფასო ჯანდაცვის მომსახურების პროგრამა, რომლითაც ოკუპირებული რეგიონების 1400-მდე მაცხოვრებელმა ისარგებლა.
უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების პროგრამის ფარგლებში, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით და მხარდაჭერით, იდენტიფიცირებული და ოჯახებისთვის გადაცემული იქნა 27 პირის ნეშტი.
აფხაზეთის ოკუპირებული რეგიონის მაცხოვრებელთათვის გაწეულ იქნა, საქართველოს მთავრობის და საერთაშორისო პარტნიორების დახმარება 4 მილიონი ლარის ოდენობით, მათ შორის პანდემიით გამოწვევების დასაძლევად. სამწუხაროდ, მიუხედავად მრავალი მცდელობისა, მსგავსი დახმარების გაწევა დღემდე შეუძლებელია ცხინვალის რეგიონში, საოკუპაციო რეჟიმის მიდგომის გამო.
გამყოფი ხაზის უკლებლივ ყველა სოფელში 3,400-მდე ოჯახს, მათ შორის ობოლ ბავშვებს და მარტოხელა მოხუცებს, ისევე როგორც ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში 1300-ზე მეტ ოჯახს გაეწია სოციალური დახმარება.
გამყოფი ხაზის სოფლებზე საუბრისას, განსაკუთრებულად მინდა აღვნიშნო, საქართველოს პრემიერ მინისტრის ინიციტივით ახლახან მიღებული გადაწყვეტილება - დაიწყოს სოფელ ზარდიაანთკარში 2008 წლის ომის შედეგად დაზიანებული სახლების აღდგენა." - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Это был год значительных результатов, как в плане политики примирения, так и политики гражданского равноправия, которых мы достигли благодаря диалогу, участию соответствующих государственных органов, а также поддержке международных партнеров. К примеру:
- В направлении Абхазии восстановлено движение по мосту Ингури, которым ежедневно пользуются около 1000 человек;
- В результате неформального общения с абхазским обществом накоплены примеры успешного сотрудничества;
- В целях развития торгово-экономических связей - запущен «Фонд мира», профинансированы грузино-абхазские и грузино-осетинские бизнес-проекты, 11 проектов уже реализуются;
- В Абхазии было запущено до 100 новых проектов по укреплению доверия;
- Количество студентов из оккупированных регионов, обучающихся в вузах, увеличилось втрое;
- Программой бесплатного медицинского обслуживания воспользовались до 1400 жителей оккупированных регионов;
- Под эгидой и при поддержке Международного комитета Красного Креста останки 27 человек были опознаны и переданы их семьям;
- Жители оккупированного региона Абхазия получили 4 миллиона лари помощи от правительства Грузии и международных партнеров для преодоления вызовов, включая пандемию. К сожалению, несмотря на многочисленные попытки, такая помощь в Цхинвальском регионе по-прежнему невозможна из-за позиции оккупационного режима;
- Социальную помощь получили до 3400 семей, проживающих вдоль оккупационной линии, а также более 1300 семей в районах проживания этнических меньшинств;
- Говоря о селах вдоль разделительной линии, я хотела бы особо отметить недавнее решение премьер-министра Грузии начать восстановление домов, пострадавших в результате войны 2008 года в селе Зардианткари.