თეა ახვლედიანი რუხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში კორონავირუსის საწიმააღმდეგო ვაქცინით აიცრა
„მინდა მოვუწოდო გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას, ისევე როგორც სრულიად საქართველოს, რომ ავიცრათ ერთმანეთისთვის,“- ამის შესახებ განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა რუხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გააკეთა, სადაც კორონავირუსის საწიმააღმდეგო ვაქცინით აიცრა.
„დღეს მე ავიცერი რუხის კლინიკაში, სადაც აფხაზეთის ოკუპირებულ რეგიონში მცხოვრებ ნებისმიერ მსურველს შეუძლია ჩაიტაროს ვაქცინაცია, გამარტივებული გზით, წინასწარი რეგისტრაციის გარეშე. რამდენიმე თვის წინ მე და ჩემი ოჯახის წევრებმა, საბედნიეროდ, მარტივად დავძლიეთ კოვიდინფექცია. თუმცა, ჩვენ გარშემო, თითოეული ჩვენგანის გარშემო, სავარაუდოდ, არსებობენ, არაერთი ძვირფასი ადამიანი, რომელთა სიცოცხლე შეიწირა ვირუსმა, ამიტომ დღეს მე ავიცერი როგორც ჩემი საკუთარი, ასევე ჩემი გარშემომყოფთა უსაფრთხოებისთვის, რაც არის ერთადერთი გზა მსოფლიოში დღესდღეობით, რომ დავიცვათ ერთმანეთი და დავამარცხოთ პანდემია. მინდა მოვუწოდო გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას, ისევე როგორც სრულიად საქართველოს, რომ ავიცრათ ერთმანეთისთვის,“- განაცხადა თეა ახვლედიანმა.
ოკუპირებული აფხაზეთიდან გადმოსული მოქალაქეებისთვის ვაქცინაცია რუხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში რეგისტრაციის გარეშეა ხელმისაწვდომი. კლინიკაში კორონავირუსის საწინააღმდეგო აცრის ჩატარება ქვეყანაში არსებული ოთხივე ვაქცინით არის შესაძლებელი.

«Я хотела бы призвать населения, проживающее по обе стороны разделительной линии, а также по всей Грузии, вакцинироваться ради друг друга», - об этом заявила Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани в республиканской больнице села Рухи, где ей сделали прививку от коронавируса.
«Сегодня я сделала прививку от коронавируса в больнице села Рухи, где любой человек, проживающий в оккупированной Абхазии, может пройти вакцинацию по упрощенной схеме, без предварительной регистрации. Несколько месяцев назад я и моя семья, к счастью, легко справились с инфекцией. Однако вокруг каждого из нас, вероятно, есть близкие, чьи жизни были потеряны из-за вируса. Вот почему сегодня я сделала прививку для безопасности как себя, так и окружающих. Это единственный способ защитить друг друга и победить пандемию. Я хотела бы призвать населения, проживающее по обе стороны разделительной линии, а также по всей Грузии, вакцинироваться ради друг друга», - заявила Теа Ахвледиани.
Вакцинация граждан из оккупированной Абхазии проводится в Республиканской больнице села Рухи без регистрации. Вакцинация против коронавируса в клинике возможна всеми четырьмя вакцинами, доступными в стране.