სამეგრელოს რეგიონში ვიზიტის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის სოფელ მუჟავასა და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტყაიაში იმყოფებოდა.
გამყოფი ხაზის სოფლებში თეა ახვლედიანმა მოსახლეობას შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში განსაზღვრული სამომავლო გეგმები და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ახალი ინიციატივები გააცნო, არსებული საჭიროებები მოისმინა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად მათი მოგვარების გზებზე იმსჯელა. შეხვედრებზე განხილულ იქნა COVID-19 პანდემიასთან დაკავშირებით ქვეყანაში შექმნილი ვითარებაც. სახელმწიფო მინისტრმა ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით ვაქცინაციის პროცესის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ადგილობრივ მოსახლეობას სამედიცინო პირბადეები გადასცა.
"Ჩართულობის და Შერიგების პოლიტიკის განხორციელების პროცესᲨი სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ერთ-ერთ უმთავრესს პრიორიტეტს წარმოადგენს გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის წინაᲨე არსებული გამოწვევების გამოვლენა და ანალიზი, მათზე სათანადო რეაგირება. სწორედ ამ მიზნით, Ჩვენი რეგულარული რეგიონული ვიზიტების ფარგლებᲨი, Ჩვენ ვიმყოფებოდით სამეგრელოᲨი, სადაც Შეხვედრები გავმართე როგორც ზუგდიდის, ასევე წალენჯიხის მუნიციპალიტეტების Შესაბამისს სოფლებᲨი. მოსახლეობასთან მსჯელობისას უმნიᲨვნელოვანეს თემას წარმოადგენდა ქვეყანაᲨი არსებული ეპიდვითარების განხილვა და კოვიდინფექციის პრევენციის მიზნით მიმდინარე ვაქცინაციის პროცესის მნიᲨვნელობა. ამავდროულად, ბუნებრივია, Ჩვენ განვიხილეთ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ახალი ინიციატივები და ხედვები, რომელთა ᲨემუᲨავების პროცესᲨი უაᲦრესად მნიᲨვნელოვანია უᲨუალოდ მოსახლეობისგან მოსმენილ იქნას და მიᲦებულ იქნას ინფორმაცია და მოსაზრებები, მათი მაქსიმალური გათვალისწინების მიზნით,"- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани посетила села Мужава и Ткая недалеко от оккупационной линии Абхазии
В ходе визита в Самегрело, Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила села Мужава и Ткая недалеко от оккупационной линии Абхазии.
Теа Ахвледиани ознакомила население с планами на будущее, определенными в ходе реализации политики примирения и вовлеченности, а также с новыми инициативами Аппарата госминистра, выслушала существующие потребности и обсудила пути их решения вместе с представителями местного самоуправления. На встречах также обсуждалась ситуация с пандемией COVID-19 в стране. Госминистр рассказала о важности вакцинации для предотвращения распространения вируса и передала медицинские маски местному населению.
«Одним из главных приоритетов Аппарата госминистра является выявление и анализ проблем, с которыми сталкивается население, проживающее вдоль разделительной линий, и надлежащее реагирование на них. С этой целью, в рамках наших регулярных региональных визитов мы посетили Самегрело, где я провела встречи с населением, проживающим в селах Зугдидского и Цаленджихского муниципалитетов. Важной темой встречи с населением было обсуждение текущей эпидемической ситуации в стране и важности вакцинации для предотвращения коронавируса. В то же время, естественно, мы обсудили новые инициативы и видения Аппарата государственного министра, процесс реализации которых имеет решающее значение», - заявила Теа Ахвледиани.