სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი სამუშაო ვიზიტით ესტონეთის რესპუბლიკაში იმყოფება
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, ესტონეთის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ოფიციალური შეხვედრები ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილესთან რეინ ტამსაართან, საქართველო-ესტონეთის საპარლამენტო ჯგუფის ხელმძღვანელთან მარია იუფერევა-სკურატოვსკისთან, საგარეო საქმეთა კომიტეტის ხემძღვანელთნ მარკო მიჰკელსონთან და პარლამენტის წევრებთან გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოსა და ესტონეთს შორის მრავალწლიანი მეგობრული ურთიერთობების და მჭიდრო თანამშრომლობის მნიშვნელობას. მან ესტონურ მხარეს განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე ევროპულ და ევრო-ატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის პროცესის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრებზე ვრცლად იქნა განხილული რუსეთის უკანონო პოლიტიკა რეგიონში, მათ შორის საქართველოსა და მის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. თეა ახვლედიანმა ესტონელ კოლეგებს მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მდგომარეობის თაობაზე, რომელიც კოვიდ-19 პანდემიის შედეგად კიდევ უფრო დამძიმდა. ამავე კონტექსტში, მან აღნიშნა საქართველოს მთავრობის მიერ ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობის დასახმარებლად გაწეული ძალისხმევა და სამომავლო გეგმები. მნიშვნელოვანი ყურადღება დაეთმო ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტების“ ჩაკეტვით ახალგორის რაიონში შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს, ასევე საოკუპაციო რეჟიმის მიერ საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებების ფაქტებს. ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან მკაფიო პოზიციისა და რეაგირების გაგრძელების აუცილებლობას საოკუპაციო ხაზზე თავისუფალი გადაადგილების აღდგენის და უკანონოდ დაკავებული პირების - გენადი ბესტაევისა და ირაკლი ბებუას დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
მხარეებმა ხაზი გაუსვეს რუსეთის მიერ 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესრულების, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფორმატში დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებზე პროგრესის მიღწევის, ასევე საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო მონიტორინგისა და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მანდატის განხორციელების აუცილებლობას.
შეხვედრებზე საუბარი ასევე საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკას შეეხო. თეა ახვლედიანმა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების პროცესში მიღწეულ შედეგებზე, ახალ ინიციატივებსა და სამომავლო ნაბიჯებზე გაამახვილა ყურადღება.
ესტონელმა კოლეგებმა ძალზე დადებითად შეაფასეს ქართული მხარის ძალისხმევა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში და ამ კუთხით საქართველოს სრული მხარდაჭერა აღუთქვეს.
მხარეები ამ და სხვა მიმართულებებით მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, სახელმწიფო მინისტრი ორმხრივ შეხვედრას გამართავს ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან ევა-მარია ლიიმეტსთან, ასევე, ესტონეთის პრეზიდენტისა და ლენარტ მერის კონფერენციის დირექტორის მოწვევით, მომხსენებლის სტატუსით მონაწილეობას მიიღებს ლენარტ მერის საერთაშორისო კონფერენციში სახელწოდებით „ჩემი მეზობლის პრობლემა დღეს - ჩემია ხვალ“ („My neighbour’s problem today – mine tomorrow“).
კონფერენცია 1992—2001 წლებში ესტონეთის პრეზიდენტის, ცნობილი ესტონელი მწერლის, რეჟისორისა და საზოგადო მოღვაწის ლენარტ მერის სახელს ატარებს. ღონისძიება ესტონეთის პრეზიდენტის პატრონაჟით იმართება და მასში მონაწილეობას მსოფლიოს ცნობილი პოლიტიკოსები, დიპლომატები, ექსპერტები, ასევე სამოქალაქო და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები იღებენ.

Государственный министр Теа Ахвледиани находится с рабочим визитом в Эстонии
Во время рабочего визита в Эстонию государственный министр по вопросам примирения и гражданского равенства провела официальные встречи с заместителем министра иностранных дел Эстонии Рейном Тамсааром, главой грузино-эстонской парламентской группы Марией Юферева-Скуратовской, главой комитета по иностранным делам Марко Михкельсоном и депутатами парламента.
Теа Ахвледиани подчеркнула важность дружеских отношений и тесного сотрудничества между Грузией и Эстонией. Она поблагодарила эстонскую сторону за ее решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ, а также за поддержку интеграции Грузии в европейские и евроатлантические структуры.
На встречах подробно обсуждалась незаконная политика России в регионе. Теа Ахвледиани предоставила эстонским коллегам подробную информацию о ситуации в области безопасности и прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, которая усугубилась пандемией Covid-19. Она рассказала об усилиях правительства Грузии по оказанию помощи жителям оккупированных регионов и о планах на будущее. Значительное внимание было уделено гуманитарному кризису, вызванному закрытием т.н. «пропускного пункта» в Ахалгорском районе, а также фактам незаконного задержания граждан Грузии оккупационным режимом. Была подчеркнута необходимость четкой позиции и быстрого реагирования со стороны международных партнеров для восстановления свободного передвижения через разделительную линию и обеспечения немедленного освобождения незаконно задержанных - Геннадия Бестаева и Ираклия Бебуа.
Стороны подчеркнули необходимость выполнения Россией соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года и важность достижения прогресса по вопросам повестки дня Женевских международных переговоров, а также необходимость международного мониторинга прав человека в оккупированных регионах Грузии и выполнения мандата Миссии наблюдателей Европейского Союза.
На встречах также обсуждались вопросы мирной политики Грузии. Теа Ахвледиани рассказала о политике примирения и вовлеченности, в том числе о мирной инициативе Грузии «Шаг к лучшему будущему».
Эстонские коллеги положительно оценили усилия грузинской стороны в процессе мирного урегулирования конфликта и заверили Грузию в своей полной поддержке в этом отношении.
Стороны договорились продолжить тесное сотрудничество в этих и других сферах.
В рамках рабочего визита госминистр проведет двустороннюю встречу с министром иностранных дел Эстонии Эвой-Марией Лийметс, а также примет участие в качестве докладчика на Международной конференции Леннарта Мери на тему «Проблема моего соседа сегодня - моя завтра» („My neighbour’s problem today – mine tomorrow“).
Конференция названа в честь Леннарта Мери, президента Эстонии 1992-2001 годов, известного эстонского писателя, режиссера и общественного деятеля. Мероприятие проводится под эгидой президента Эстонии, в нем принимают участие всемирно известные политики, дипломаты, эксперты, а также представители гражданских и академических кругов.