სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ახმეტის, ყვარლის და ლაგოდეხის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში მოსახლეობასთან შეხვედრები გამართა
17 სექტემბერი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი კახეთის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ მუნიციპალიტეტებში ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრებს განაგრძობს. სახელმწიფო მინისტრი ომალოს, ზინობიანის, კაბალისა და განჯალას მოსახლოებას შეხვდა. თეა ახვლედიანმა ადგილობრივებს 2021-2030 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები და სამომავლო გეგმები გააცნო, ამასთან მოსახლეობისგან არსებული საჭიროებები მოისმინა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად მათი მოგვარების გზებზე იმსჯელა.
სახელმწიფო მინისტრმა ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით ვაქცინაციის პროცესის მნიშვნელობაზეც ისაუბრა და აღნიშნა, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია მოქალაქეებს ჰქონდეთ სწორი და სრული ინფორმაცია ვაქცინაციის პროცესის შესახებ. თეა ახვლედიანმა ადგილობრივებს მათთვის ქართულ და აზერბაიჯანულ ენებზე ვაქცინაციის შესახებ მომზადებული საინფორმაციო მასალები და სამედიცინო პირბადეები გადასცა.
„ვაგრძელებთ სამუშაო ვიზიტს კახეთის რეგიონის ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებში. დღეს ჩვენ შეხვედრები გავმართეთ აზერბაიჯანულენოვან, ისევე როგორც პანკისის ხეობის მოსახლეობასთან და ეთნიკურ უდებთან, რომლებთანაც სიღრმისეულად განვიხილეთ სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის სტრატეგიის პრიორიტეტები; აქცენტი გავაკეთეთ ახალგაზრდების როლის გაზრდაზე და გაძლიერებაზე, ჩართულობაზე ამ სტრატეგიის განხორციელების პროცესში, ისევე როგორც კულტურათაშორისი დიალოგის გაღრმავების მნიშვნეობაზე. აღნიშნული შეხვედრებისას განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ქვეყანაში კოვიდინფექციით გამოწვეული პანდემიის პრევენციის მიზნით მიმდინარე ვაქცინაციის პროცესზე და მის მნიშვნელობაზე, მოსახლეობას გადაეცა შესაბამისი საინფორმაციო მასალები, მათ შორის აზერბაიჯანულ ენაზე და ასევე სამედიცინო პირბადეები,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Теа Ахвледиани провела встречи с населением сел, населенных этническими меньшинствами, в Ахмете, Кварели и Лагодехи
17 September 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани продолжает встречи с местным населением в муниципалитетах, населенных этническими меньшинствами, в рамках своего рабочего визита в регион Кахети. Госминистр встретилась с населением Омало, Зинобиани, Кабала и Гянджала. Теа Ахвледиани ознакомила жителей с приоритетами и дальнейшими планами государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, выслушала потребности населения и обсудила пути их решения вместе с представителями местного самоуправления.
Государственный министр также рассказала о важности процесса вакцинации для предотвращения распространения вируса и отметила важность наличия у граждан точной и полной информации. Теа Ахвледиани передала местным жителям информационные буклеты о вакцинации, подготовленные на грузинском и азербайджанском языках.
«Продолжаем наш рабочий визит в села Кахетии, где проживают этнические меньшинства. Сегодня мы провели встречи с азербайджаноязычным населением, а также с населением Панкисского ущелья и этническими удэ, с которыми мы подробно обсудили приоритеты Стратегии гражданского равноправия и интеграции. Мы сосредоточили внимание на повышении и усилении роли молодых людей, их вовлечении в реализацию этой стратегии, а также на важности углубления межкультурного диалога. В ходе этих встреч особый акцент был сделан на процессе вакцинации в стране и его значении для предотвращения пандемий, а населению были предоставлены соответствующие информационные материалы, в том числе на азербайджанском языке», - заявила Теа Ахвледиани.