სახელმწიფო მინისტრმა ლაგოდეხის, საგარეჯოსა და დედოფლისწყაროს ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებში მოსახლეობასთან შეხვედრები გამართა
18 სექტემბერი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი კახეთის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ ყველა მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა, სადაც ამჯერად, უზუნთულას, ხორნაბუჯის, ჭოეთისა და ლამბალოს მოსახლოებას შეხვდა. სახელმწიფო მინისტრმა ადგილობრივ მაცხოვრებლებს აპარატის მიმდინარე საქმიანობა, სამომავლო გეგმები და ახალი ინიციატივები გააცნო და მათი საჭიროებები მოისმინა.
შეხვედრებზე მსჯელობის ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო COVID-19 პანდემიასთან დაკავშირებით ქვეყანაში შექმნილი ვითარება და ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით ვაქცინაციის პროცესის მნიშვნელობა. სახელმწიფო მინისტრმა ადგილობრივ მოსახლეობას ვაქცინაციისკენ მოუწოდა და აღნიშნა, რომ აცრა დღესდღეობით ერთადერთი ქმედითი საშუალებაა პანდემიის დასამარცხებლად. დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფლებში მოსახლეობასთან შეხვედრებს პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი დავით სონღულაშვილიც ესწრებოდა.
თეა ახვლედიანმა სოფელ ჭოეთში ბოშათა თემთან გამართულ შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა სახელმწიფო ენის ცოდნის და ბოშა ბავშვების ერთიან საგანმანათლებლო სივრცეში ჩართულობის მნიშვნელობაზე, ასევე მათ ინფორმაცია მიაწოდა სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ. სახელმწიფო მინისტრმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების სრულყოფილი ინფორმირების მნიშვნელობასა და აუცილებლობაზე გაამახვილა ყურადღება და ადგილობრივებს ქართულ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ვაქცინაციასთან დაკავშირებით მომზადებული საინფორმაციო მასალები და სამედიცინო პირბადეები გადასცა. „საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ლამბალოში აზერბაიჯანულენოვან მოსახლეობასთან შეხვედრით სრულდება ჩემი სამუშაო ვიზიტი კახეთში, რომლის ფარგლებშიც ჩვენ გავმართეთ მრავალი შეხვედრა ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებში.
ვიზიტი ჯამში იყო ძალიან ნაყოფიერი, შედეგიანი და ძალიან დატვირთული. საზგასასმელი და მისასალმებელია, რომ თითოეულ შეხვედრაზე ადგილობრივი მოსახლეობისგან გამოიხატა მზარდი და მაღალი ინტერესი სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლების მიმართ, ისევე როგორც ჩვენი პოლიტიკის სტრატეგიული ამოცანების განხორციელების პროცესში ჩართულობის თვალსაზრისით. ჩვენ ასევე შევხვდით ბოშათა თემს და ვეწვიეთ დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ ხორნაბუჯს, სადაც ჰარმონიულად ცხოვრობს მრავალი ეთნოსის - რუსული, უკრაინული, ბერძნული, აზერბაიჯანული, სომხური, ოსური ეთნოსის წარმომადგენლები და მათ ამ ეტაპზე უკვე აღარ გააჩნიათ სახელმწიფო ენის ცოდნის ბარიერი,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани продолжает встречи с местным населением в муниципалитетах, населенных этническими меньшинствами, в рамках своего рабочего визита в регион Кахети. на этот раз госминистр встретилась с населением Узунтула, Хорнабуджи, Чоэти и Ламбало. Государственный министр проинформировала местных жителей о текущей деятельности и планах на будущее Аппарата и выслушала их потребности.
Одной из основных тем обсуждения на встречах была ситуация с пандемией COVID-19 в стране и важность процесса вакцинации для предотвращения распространения вируса. Госминистр призвала местное население пройти вакцинацию, отметив, что это единственный эффективный способ победить пандемию на сегодняшний день. Депутат Давид Сонгулашвили также присутствовал на встречах с населением в селах муниципалитета Дедоплисцкаро.
На встрече с общиной рома в селе Чоэти Теа Ахвледиани подчеркнула важность знания государственного языка и вовлечения детей в единое образовательное пространство, а также информирования их о государственных программах и услугах. Госминистр подчеркнула важность и необходимость информирования представителей этнических меньшинств и передал местным жителям информационные материалы о вакцинации на грузинском, армянском и азербайджанском языках.
«Встречей с азербайджаноязычным населением в селе Ламбало завершается мой рабочий визит в Кахети, в ходе которого мы провели многочисленные встречи в селах, где компактно проживают этнические меньшинства. Визит в целом был очень плодотворным, продуктивным и очень насыщенным. Приветствуется, что каждая встреча демонстрирует растущий и высокий интерес местного населения к повышению уровня знания государственного языка, а также к участию в реализации целей нашей стратегической политики. Мы также посетили село Хорнабуджи, где в гармонии живут представители многих этносов - русских, украинцев, греков, азербайджанцев, армян, осетин, и на данном этапе у них больше нет преграды для повышения знания государственного языка», - заявила Теа Ахвледиани.