შეხვედრაზე განხილული იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვა, გალის რაიონში ქართულ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის პროცესი და უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის ირაკლი ბებუას, გათავისუფლების საკითხი. მხარეებმა ისაუბრეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მიმდინარეობასა და სამომავლო რაუნდის დროს განსახილველ საკითხებზე, რომელიც 12-13 ოქტომბერს გაიმართება.
სახელმწიფო მინისტრმა ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს გააცნო საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების პროცესში მიღწეული შედეგები და მშვიდობის შემდგომი მშენებლობის კუთხით შემუშავებული სამომავლო ხედვები, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის სოციო-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ მოსახლეობას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებულ თანამშრობლობისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
თავის მხრივ, ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელმა დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის ძალისხმევა. მხარეები მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ.

На встрече обсуждались гуманитарная ситуация и ситуация с правами человека в оккупированных регионах Грузии, включая ограничения на свободное передвижение, запрет на обучение на грузинском языке в Гальском районе, незаконное возведение колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль линии оккупации и вопрос об освобождении незаконно задержанных граждан Грузии, в том числе Ираклия Бебуа. Стороны обсудили вопросы, которые будут обсуждены в ходе следующего раунда женевских переговоров, который состоится 12-13 октября.
Госминистр рассказала о процессе реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему» и достигнутых в этом отношении результатах. Было отмечено, что государственная политика направлена на восстановление сотрудничества и доверия на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами, а также на улучшение социально-экономических условий населения, проживающего на оккупированных территориях.
В свою очередь, спецпредставитель ЕС высоко оценил усилия правительства Грузии. Стороны договорились продолжить тесное сотрудничество.