შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში გაერო-ს წარმომადგენელთან ჯიჰან სულთანოღლუსთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება გამაცვილდა თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებულ შეზღუდვებზე, გალის რაიონში ქართულ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვაზე, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის პროცესზე და უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის ირაკლი ბებუას გათავისუფლების აუცილებლობაზე. მხარეებმა ასევე ისაუბრეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მიმდინარეობასა და 12-13 ოქტომბერს დაგეგმილ რიგით 54-ე რაუნდზე განსახილველ საკითხებზე.
სახელმწიფო მინისტრმა გაერო-ს თანათავმჯდომარეს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების შედეგები და მშვიდობის მშენებლობის კუთხით შემუშავებული სამომავლო ხედვები, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
მხარეებმა ასევე იმსჯელეს სამშვიდობო პროცესში ქალთა და ახალგაზრდათა როლისა და აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობაზე. გაერო-ს დელეგაციას მიეწოდა ინფორმაცია ამ მიმართულებით სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ უკანასკნელ პერიოდში განხორციელებული და სამომავლოდ დაგეგმილი ღონისძიებების თაობაზე.
ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში გაერო-ს თავმჯდომარემ დადებითად შეაფასა სამშვიდობო პროცესში საქართველოს მთავრობის ძალისხმევა. მხარეები მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с представителем ООН на Женевских международных дискуссиях Джихан Султаноглу.
На встрече обсуждалась ситуация с правами человека и гуманитарными вопросами на оккупированных территориях Грузии. Особое внимание было уделено ограничениям на свободное передвижение, запрету на обучение на грузинском языке в Гальском районе, процессу незаконного возведения колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль линии оккупации, а также вопросу об освобождении незаконно задержанных граждан Грузии, в том числе Ираклия Бебуа. Стороны также обсудили вопросы, которые будут обсуждены на 54-м раунде Женевских международных переговоров, запланированном на 12-13 октября.
Госминистр проинформировала Сопредседателя ООН о результатах о процессе реализации мирной инициативы Грузии «Шаг к лучшему будущему» и достигнутых в этом отношении результатах. Стороны также обсудили роль женщин и молодежи в мирном процессе. Делегация ООН была проинформирована о действиях, предпринятых Аппаратом в этом отношении.
Председатель ООН положительно оценил усилия правительства Грузии в мирном процессе. Стороны договорились продолжить тесное сотрудничество.