სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელებს შეხვდა
30 სექტემბერი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა დამსწრე საზოგადოებისთვის სახელმწიფო მინისტრის აპარატის 10 წლიანი სტრატეგიული ხედვისა და ახალი ინიციატივების გაზიარება როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში, ასევე ორივე მიმართულებით მიღწეული მნიშვნელოვანი შედეგების გაცნობა.
შეხვედრაზე საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად განხილულ იქნა შერიგების პროცესში სამომავლო თანამშრომლობის კონკრეტული გზები და მიმართულებები, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის სავაჭრო და ეკონომიკური თანამშრომლობის განვითარების ხელშესაწყობად, სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში შექმნილ „მშვიდობის ფონდში“ საერთაშორისო დონორების ჩართულობის შესაძლებლობები.
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებულ ვითარებაზე საუბრისას, სახელმწიფო მინისტრმა განსაკუთრებული ყურადღება თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებულ შეზღუდვებზე, გალის რაიონში ქართულ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვაზე, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების უკანონო აღმართვის პროცესზე და უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების დაუყოვნებელი გათავისუფლების აუცილებლობაზე გაამახვილა. აღნიშნულ კონტექსტში ხაზი გაესვა საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერისა და ჩართულობის გაგრძელების მნიშვნელობას, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დასაცავად.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატებს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში საქართველოს მიერ გაწეული ძალისხმევა, რაც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და საოკუპაციო ხაზთან მიმდებარე, კონფლიქტით დაზარალებულ სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ასევე და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
საქართველოში აკრედიტებულმა ელჩებმა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ძალზე დადებითად შეაფასეს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ მიღწეული შედეგები და სამომავლოდ დაგეგმილი ღონისძიებები. მათ კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში საქართველოს მტკიცე მხარდაჭერისა და ჩართულობის გაგრძელებისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვეს.
თეა ახვლედიანმა საერთაშორისო პარტნიორებს მადლობა გადაუხადა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესის, ისევე როგორც საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
„დიპლომატიური კორპუსის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ჩვენი დღევანდელი შეხვედრით, ერთი მხრივ ჩვენ გამოვეხმაურეთ იმ მაღალ ინტერესს გამოხატულს როგორც შერიგების, ასევე სამოქალაქო თანასწორობის პოლიტიკის მომდევნო 10 წლიან ხედვასთან დაკავშირებით; ასევე ვიმსჯელეთ და განვიხილეთ უცხოელ პარტნიორებთან და ელჩებთან, ჩვენს მიერ ორივე მიმართულებით მიღწეული პროგრესი, ისევე როგორც სამომავლო თანამშრომლობის კონკრეტული გზები,“-განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ჰუბერტ ქნირში - გერმანიის ელჩი საქართველოში:
„გერმანია მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და ასევე საქართველოს მთავრობის ჩართულობის პოლიტიკას, რომელიც მიმართულია გამყოფი ხაზის მიღმა მცხოვრებ მოსახლეობაზე. სწორედ ამიტომ ძალიან კმაყოფილი ვარ, რომ ამ შეხვედრაში სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად ვმონაწილეობდი, სადაც ორივე მიმართულების როგორც შერიგების, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის შესახებ, მომდევნო წლების სტრატეგია და ხედვა მოვისმინე. გერმანია განაგრძობს სახელმწიფო მინისტრის აპარტთან მუშაობასა და ამ ძალიან მნიშვნელოვანი საქმიანობის მხარდაჭერას. სახელმწიფო მინისტრს თავის საქმიანობაში წარმატებებს ვუსურვებთ.“
დიეგო კოლასი - საფრანგეთის ელჩი საქართველოში:
„ძალიან დიდი მადლობა, ეს იყო ძალიან საინტერესო შეხვედრა, რომელზეც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა უწყების 10-წლიანი გეგმა წარმოადგინა. პრეზენტაცია ასევე მოიცავდა „მშვიდობის ფონდის“ საქმიანობის განხილვას, რომელიც საქართველოს, საფრანგეთსა და ევროკავშირს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელოვანი სფეროა, რადგან ეს არის ერთ-ერთი ასპექტი, რომლითაც საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას მხარს ვუჭერთ, მხარს ვუჭერთ ქვეყნის პოლიტიკას. აქტიურად ვმუშაობთ თანამშრომლობისა და მშვიდობის შენების დღის წესრიგზე.“
კრისტიან შონენბერგერი - საქართველოში შვეიცარიის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი:
„მინდა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრს მოწვევისთვის მადლობა გადავუხადო. ეს იყო ძალიან ინფორმატიული შეხვედრა ახალი გრძელვადიანი სტრატეგიის შესახებ. განსაკუთრებით სასიამოვნოა ის გარემოება, რომ შეკითხვების დასმისა და პასუხების მოსმენის შესაძლებლობა მოგვეცა.“

Теа Ахвледиани встретилась с аккредитованными в Грузии послами и руководителями международных организаций
30 September 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с аккредитованными в Грузии послами и руководителями международных организаций. Целью встречи было ознакомить участников с 10-летней стратегией и новыми инициативами Аппарата.
На встрече с международными партнерами обсуждались конкретные пути и направления будущего сотрудничества в процессе примирения, включая продвижение торгово-экономического сотрудничества между искусственно разделенными обществами, а также возможность привлечения международных доноров в «Фонд мира», созданный в рамках мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему».
Говоря о правах человека и гуманитарной ситуации на оккупированных территориях Грузии, госминистр уделила особое внимание ограничениям на свободное передвижение, запрету обучения на грузинском языке в Гальском районе, незаконному возведению колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль линии оккупации. Была подчеркнута важность продолжения поддержки и взаимодействия с международными партнерами для защиты основных прав пострадавшего от конфликта населения.
Теа Ахвледиани проинформировала дипломатов об усилиях Грузии по реализации политики примирения и вовлеченности, которая направлена на улучшение социально-экономических условий пострадавшего от конфликта населения, и на построение сотрудничества и доверия на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами.
Послы и представители международных организаций положительно оценили результаты, достигнутые Аппаратом госминистра. Они выразили поддержку Грузии в процессе мирного урегулирования конфликта. Теа Ахвледиани поблагодарила международных партнеров за их решительную поддержку мирного урегулирования конфликта.
«На сегодняшней встрече мы ознакомили представителей дипломатического корпуса и международных организаций со стратегией на следующие 10 лет в направлениях как политики примирения, так и политики гражданского равноправия. Мы также обсудили прогресс, которого мы достигли в обоих направлениях, конкретные пути сотрудничества», - заявила Теа Ахвледиани.
Хуберт Книрр - посол Германии в Грузии:
«Германия решительно поддерживает территориальную целостность Грузии, а также политику вовлеченности, которая нацелена на население, живущее за разделительной линией. Вот почему мне очень приятно участвовать в этой встрече с госминистром, где мы выслушали о стратегии примирения, а также о стратегии гражданского равноправия и интеграции. Германия продолжает работать с Аппаратом госминистра и поддерживать эту очень важную деятельность. Хочу пожелать госминистру успехов в работе».
Диего Колас - посол Франции в Грузии:
«Большое спасибо, это была очень интересная встреча, на которой госминистр представил 10-летний план Аппарата. Презентация также включала обсуждение деятельности «Фонда мира», который является важным направлением сотрудничества между Грузией, Францией и Евросоюзом, поскольку это один из аспектов, которым мы поддерживаем территориальную целостность Грузии, политику страны. Мы активно работаем над углублением сотрудничества».
Кристиан Шоненбергер - исполняющий обязанности посла Швейцарии в Грузии:
«Хочу поблагодарить госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия за приглашение. Это была очень информативная встреча о новой долгосрочной стратегии. Особенно приятно то, что нам дали возможность задать вопросы и услышать ответы».