თეა ახვლედიანმა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, რომლებიც უწყებასთან არსებული „შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭოსა“ და ,,ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება - მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე საკონსულტაციო პლატფორმის“ წევრები არიან.
შეხვედრის მიზანს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის მიმდინარეობის, კერძოდ, მისი პირველი - შეფასებისა და მონიტორინგის ეტაპის განხილვა წარმოადგენდა. მონაწილეებმა დეტალურად იმსჯელეს ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ 2010 წლის სახელმწიფო სტრატეგიისა და თანმდევი სამოქმედო გეგმის განხორციელების შეფასების დოკუმენტზე, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სამთავრობო უწყებებთან თანამშრომლობით მოამზადა. სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა მაღალი შეფასება მისცეს სტრატეგიული გადახედვის პროცესსა და შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმართულებით მიღწეულ მნიშვნელოვან შედეგებს, ამასთან წარმოადგინეს საკუთარი მოსაზრებები არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო ხედვებთან დაკავშირებით.
საბჭოსა და პლატფორმის წევრებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან ამ და სხვა საკითხებზე მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის მზადყოფნა, რაც კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების ხელშეწყობას და კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების უფლებებისა და ინტერესების დაცვას ემსახურება.
შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭო და მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების საკითხებზე საკონსულტაციო პლატფორმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით 2021 წელს დაარსდა და მიზნად ისახავს ერთი მხრივ, სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის გაძლიერებას, ხოლო მეორე მხრივ - ქალთა ჩართულობისა და როლის გაზრდას მშვიდობის მშენებლობის პროცესში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела встречу с представителями гражданского общества, которые являются членами «Консультативного совета экспертов по вопросам политики примирения и вовлеченности» и консультативной платформы для женщин «Женщины, мир и безопасность - консультативная платформа для повышения эффективности участия женщин в процессе миростроительства».
Целью встречи было рассмотрение текущей политики примирения и вовлеченности. Участники подробно обсудили Документ об оценке реализации Государственной стратегии относительно оккупированных территорий 2010 года, который был подготовлен Аппаратом государственного министра в сотрудничестве с государственными органами. Представители гражданского общества высоко оценили процесс пересмотра Госстратегии, а также результаты, достигнутые в реализации политики примирения и вовлеченности. В то же время они представили свои взгляды на текущие вызовы и планы на будущее.
Члены Совета и Платформы подтвердили свою готовность продолжать тесное сотрудничество с Аппаратом госминистра по этим и другим вопросам в целях содействия мирному разрешению конфликта и защиты прав и интересов людей, пострадавших от конфликта.