შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, შერიგების პოლიტიკის და სამოქმედო გეგმის სტრატეგიული გადახედვის მიზნით მოწვეული სამთავრობო უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა.
კომისიის სხდომაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარემ გიორგი ვოლსკიმ და კომისიის წევრმა ეკა სეფაშვილმა. სხდომის მონაწილეებმა მიმოიხილეს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის მიმდინარეობის პირველი - შეფასებისა და მონიტორინგის ეტაპი. სხდომის ფარგლებში განხილულ და დამტკიცებულ იქნა ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ 2010 წლის სახელმწიფო სტრატეგიისა და თანმდევი სამოქმედო გეგმის განხორციელების შეფასების დოკუმენტი, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა სამთავრობო უწყებებთან თანამშრომლობითა და სამოქალაქო საზოგადოების მოსაზრებების გათვალისწინებით მოამზადა. ამასთან, მონაწილეებმა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმართულებით მიღწეულ მნიშვნელოვან შედეგებზე, არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო ნაბიჯებზე იმსჯელეს.
სამთავრობო კიმისიის წევრები შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის შემდგომ ეტაპებზე შეთანხმდნენ. „დღეს გაიმართა უწყებათაშორისი სამთავრობო კომისიის ძალიან მნიშვნელოვანი სხდომა, რომელზეც შერიგების პოლიტიკის განხორციელებაში ჩართულმა ყველა სახელმწიფო უწყებამ ერთობლივად ვიმსჯელეთ, სიღრმისეულად განვიხილეთ შერიგების პოლიტიკის ყველა მნიშვნელოვანი და აქტუალური განზომილება. განსაკუთრებით იმ სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში, რომლებიც მიმართულია ომით გაყოფილი საზოგადოებების შერიგებისკენ, მათ შორის ნდობის აღდგენისა და დიალოგის განვითარებისკენ. ჩვენ ამავდროულად დღევანდელ სხდომაზე დავამტკიცეთ 2010 წლის ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის შეფასების დოკუმენტი, რომელიც მომზადდა ასევე ერთობლივად სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოოორდინაციით და ხელმძღვანელობით და ვიმსჯელეთ სტრატეგიული გადახედვის მომდევნო ეტაპებზე, კონკრეტულ გზებზე, რომლის ფარგლებშიც ჩვენ შევიმუშავებთ ახლებურ ინიციატივებს და მიდგომებს იმისთვის, რომ ეს პოლიტიკა გახდეს საჭიროებებზე მორგებული და მეტად უფრო ეფექტიანი, რათა მიღწეულ იქნას შერიგება, ნდობის აღდგენა და ომით გაყოფილი საზოგადოებების დაახლოება,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სამთავრობო კომისია 2011 წელს, ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ სახელმწიფო სტრატეგიის „ჩართულობა თანამშრომლობის გზით“ და მისი სამოქმედო გეგმის შესაბამისად შეიქმნა; კომისიის შემადგენლობაში არიან საქართველოს სახელმწიფო უწყებების, მათ შორის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.

Теа Ахвледиани провела заседание Межправительственной комиссии по стратегическому пересмотру политики примирения и плана действий
27 October 2021
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела заседание Межправительственной комиссии по стратегическому пересмотру политики примирения и плана действий.
В заседании комиссии также приняли участие председатель Временной комиссии по восстановлению территориальной целостности и деоккупации парламента Грузии Георгий Вольский и член комиссии Эка Сепашвили. Участники заседания рассмотрели первый этап стратегического пересмотра политики примирения и вовлеченности - оценка и мониторинг. В ходе заседания был обсужден и одобрен документ об оценке реализации Государственной стратегии относительно оккупированных территорий 2010 года, который был подготовлен Аппаратом государственного министра в сотрудничестве с государственными органами и с учетом мнения гражданского общества. Кроме того, участники обсудили достигнутые результаты, текущие проблемы и будущие шаги по реализации политики примирения и вовлеченности.
Члены правительственной комиссии согласовали следующие этапы процесса стратегического пересмотра политики примирения и вовлеченности. «Сегодня состоялось очень важное заседание Межведомственной правительственной комиссии, на котором все государственные органы, задействованные в реализации политики примирения, совместно обсудили все важные и актуальные аспекты политики примирения. В то же время мы одобрили Документ об оценке реализации Государственной стратегии относительно оккупированных территорий 2010 года, который также был подготовлен при координации Аппарата госминистра. Мы обсудили следующие этапы стратегического пересмотра политики, конкретные пути, с помощью которых мы будем разрабатывать новые инициативы и подходы, чтобы сделать эту политику более эффективной», - заявила Теа Ахвледиани.
Правительственная комиссия была создана в 2011 году в соответствии с Государственной стратегией относительно оккупированных территорий «Вовлечение путем сотрудничества» и ее Планом действий. В комиссию входят представители госструктур Грузии, в том числе правительство Автономной Республики Абхазия и временная администрация бывшего Юго-Осетинского автономного округа.