აღსანიშნავია, რომ გამოწვევებთან ერთად, ეს იყო მნიშვნელოვანი შედეგების წელიც, როგორც შერიგების, ასევე სამოქალაქო თანასწორობის პოლიტიკის ფარგლებში, რასაც მივაღწიეთ დიალოგით, შესაბამისი სახელმწიფო ინსტიტუტების ჩართულობით და საერთაშორისო პარტნიორების შუამდგომლობითა და მხარდაჭერით.
დავიწყებ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკით: როგორც მოგეხსენებათ, ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში, ჩვენი მტკიცედ არჩეული 2-განზომილებიანი სამშვიდობო პოლიტიკა, ერთი მხრივ, მიმართულია საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისკენ; მეორე მხრივ, კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე - ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის მშენებლობისა და შერიგებისკენ, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვისა და მათი მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენ. სწორედ ამ განზომილებაზეა ორიენტირებული შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკა, რომლის განხორციელების კოორდინაციაზეა პასუხისმგებელი სახელმწიფო მინისტრის აპარატი.
ხაზგასასმელია, რომ ჩვენი პოლიტიკის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ინსტრუმენტად რჩება, სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ სამივე მიმართულების ეფექტიანი განხორციელების გაგრძელება, რომლის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი - გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ვაჭრობის განვითარებაა, რაც პრინციპულად მნიშვნელოვანია შერიგებისა და ნდობის აღდგენის გზაზე.
ამ კუთხით, გამოწვევებით აღსავსე პანდემიური წლის მიუხედავად, დაარსდა და სრულფასოვნად ამოქმედდა უნიკალური ფინანსური მექანიზმი „მშვიდობის ფონდი“, რომლის ფარგლებშიც ჩატარებული ორი საგრანტო კონკურსის შედეგად, აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონიდან შემოვიდა 100-ზე მეტი კვალიფიციური განაცხადი, რომელთაგან 50-მდე ბიზნეს პროექტი დაფინანსდა და უმეტესება უკვე წარმატებით ხორციელდება. ვაჭრობის ხელშეწყობის თვალსაზრისით, აღნიშნული მექანიზმის ფარგლებში მიღწეული პროგრესი ადასტურებს სამშვიდობო ინიციატივების მნიშვნელობას. აქვე, მადლობა მინდა გადავუხადო აშშ-ის, გერმანიის, გაერთიანებული სამეფოს და შვეიცარიის მთავრობებს ფონდის ტექნიკური და ფინანსური მხარდაჭერისთვის.
მზარდი ინტერესის გათვალისწინებით მომავალ წლებში, ჩვენ ვგეგმავთ განვავითაროთ ვაჭრობის ხელშეწყობის პროცესი და უზრუნველვყოთ ოკუპირებულ რეგიონებში წარმოებული პროდუქციის საგარეო ბაზრებზე წვდომაც, საქართველოს უპირატესი საექსპორტო შესაძლებლობების გამოყენებით, მათ შორის, DCFTA-ს ფარგლებში

Помимо проблем, этот год был годом значительных результатов как с точки зрения политики примирения, так и политики гражданского равноправия, которых мы достигли посредством диалога, участия соответствующих государственных институтов, а также при посредничестве и поддержке международных партнеров.
Начну с политики примирения и вовлеченности: как вы знаете, в рамках единого государственного подхода наша твердо выбранная мирная политика, с одной стороны, направлена на восстановление территориальной целостности страны в ее международно признанных границах, с другой стороны, на построение доверия и примирения между искусственно разделенными обществами, заботе о пострадавшем от конфликта населении и улучшении его тяжелого социально-экономического положения. На этом и сосредоточена политика примирения и вовлеченности, за реализацию которой отвечает Аппарат.
Одним из важнейших инструментов нашей политики остается эффективная реализация Мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», одним из основных приоритетов которой является развитие торговли между разделенными обществами, что крайне важно для примирения и укрепления доверия.
В этом году был создан и полностью функционирует уникальный финансовый механизм «Фонд мира», в результате чего на два грантовых конкурса было подано более 100 квалифицированных заявок из Абхазии и Цхинвальского региона, из которых профинансировано около 50 бизнес-проектов, большинство из них уже успешно реализовано. Что касается упрощения процедур торговли, прогресс, достигнутый в рамках этого механизма, подтверждает важность мирных инициатив. Я также хотела бы поблагодарить правительства США, Германии, Великобритании и Швейцарии за их техническую и финансовую поддержку Фонда.
Учитывая растущий интерес в ближайшие годы, мы планируем расширить процесс упрощения процедур торговли и обеспечить доступ на зарубежные рынки для продукции, произведенной в оккупированных регионах, используя выгодные экспортные возможности Грузии, в том числе в рамках DCFTA.