გლობალური პანდემიის ფონზე, განსაკუთრებული მნიშვნელობა შეიძინა ოკუპირებულ რეგიონებში მოსახლეობის დახმარებამ სოციალური და ჯანდაცვის მიმართულებით, რაც კორონავირუსის გავრცელების პირველივე ეტაპიდან რამდენიმე კომპონენტად, ძირითადად, აფხაზეთის რეგიონის მიმართულებით განხორციელდა, სამედიცინო საშუალებების მიწოდების, ცნობიერების ამაღლების, ექსპერტიზის და გამოცდილების გაზიარების ჩათვლით. რაც ყველაზე მთავარია - მიმდინარეობს კოვიდ-ინფიცირებული პაციენტების გადმოყვანა და მკურნალობა, ამ დრომდე, კონტროლირებად ტერიტორიაზე მკურნალობა გაეწია 800-ზე მეტ კოვიდ-ინფიცირებულ პაციენტს. ამ მიზნით, რეკორდულად სწრაფ დროში აღიჭურვა და ამოქმედდა რუხში არსებული კლინიკა.
გაწეული ძალისხმევის შედეგად ასევე შესაძლებელი გახდა:
- პაციენტების მართვა საველე ჰოსპიტალში ენგურის ხიდთან;
- დახმარების გამოყოფა ოკუპირებული რეგიონებიდან გადმოსული 247 სტუდენტისთვის;
- COVID-19 საწინააღმდეგო ვაქცინაციის ეროვნული სქემის გავრცელება ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლეობაზე გამარტივებული წესით, ყოველგვარი წინასწარი რეგისტრაციის გარეშე.
აღსანიშნავია, ასევე, რომ ე.წ. გადასასვლელის ხანგრძლივი ჩაკეტვის პირობებში, საერთაშორისო პარტნიორების შუამდგომლობით, მოხერხდა ჰუმანიტარული კორიდორის ამოქმედება, პირველ ეტაპზე პენსიონერების, მრავალშვილიანი ოჯახების და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისათვის, ენგურის ხიდთან პენსიისა და სხვა შემწეობის, ასევე სააფთიაქო მომსახურების მისაღებად.
ისევე როგორც - შევძელით აფხაზეთის რეგიონიდან 1000-ზე მეტი სტუდენტის, მოსწავლის და მათი ოჯახის წევრების ორგანიზებულად გადმოყვანა კონტროლირებად ტერიტორიაზე სწავლის გასაგრძელებლად.
გადასასვლელის ეტაპობრივი გახსნის შედეგად აფხაზეთის მიმართულებით, ენგურის ხიდზე აღდგენილია მიმოსვლა, რომლითაც ყოველდღიურად დაახლოებით 1500-მდე ადამიანი სარგებლობს.
აფხაზეთის რეგიონში საერთაშორისო პარტნიორებმა ჩვენი თანხმობით დაიწყეს ნდობის აღდგენისკენ მიმართული 100-ზე მეტი ახალი პროექტი.
ჩვენ არაერთხელ, საჯაროდ თუ ჩვენს ხელთ არსებული სხვადასხვა არხის გამოყენებით, დავადასტურეთ და ახლაც ვაცხადებთ მზაობას ანალოგიური დახმარება გავუწიოთ ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას, თუმცა ცხინვალის დესტრუქციული მიდგომის და უარის შედეგად დახმარების გაწევა ამ დრომდე ვერ ხერხდება. ჩვენ მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ რეგიონში მოქმედ ერთადერთ საერთაშორისო ორგანიზაციასთან - წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან იმისთვის, რომ მათი მხრიდან უზრუნველყოფილი იყოს ადგილზე სათანადო ჩართულობა და მოსახლეობის დახმარება.

На фоне глобальной пандемии социальная и медицинская помощь населению в оккупированных регионах приобрела особую важность с самого первого этапа распространения коронавируса, в основном в абхазском регионе, включая медицинское обслуживание, повышение осведомленности, экспертизу и обмен опытом. На сегодняшний день более 800 пациентов, инфицированных Covid, прошли лечение на контролируемой территории. Для этого в рекордно короткие сроки оборудована и сдана в эксплуатацию клиника в селе Рухи.
Усилия также позволили:
- Обслуживание пациентов в полевом госпитале у моста Ингури;
- Оказание помощи 247 студентам из оккупированных регионов;
- Распространение вакцинации среди населения, проживающего на оккупированных территориях, в упрощенном порядке, без какой-либо предварительной регистрации.
Также примечательно, что во время длительного закрытия т.н. перехода, при содействии международных партнеров, был активирован гуманитарный коридор, на первом этапе для пенсионеров, многодетных семей и людей с ограниченными возможностями для получения пенсий и других льгот, а также для закупки медикаментов.
В результате постепенного открытия т.н. перехода в сторону Абхазии, восстановлено движение по мосту через Ингури, которым ежедневно пользуются около 1500 человек.
С нашего согласия международные партнеры в абхазском регионе запустили более 100 новых проектов для укрепления доверия.
Мы неоднократно, публично или по различным доступным нам каналам заявляли о своей готовности оказывать аналогичную помощь жителям Цхинвальского региона, однако, из-за деструктивного подхода и отказа Цхинвали помощь пока невозможна. Мы тесно сотрудничаем с единственной международной организацией в регионе - Международным комитетом Красного Креста - для оказания надлежащей помощи населению на местах.