ჩვენი საქმიანობის პრიორიტეტად რჩება გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრებ მოსახლეობაზე ზრუნვა, რომლებიც ყოველდღიურად განიცდიან ოკუპაციის წნეხს. 2013 წელს შექმნილი უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გრძელდება ერთიანი სამთავრობო ძალისხმევა მათი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული, სოციალური, ჯანდაცვის თუ საგანმანთლებლო პროგრამების ფარგლებში.
შედეგად, გათბობით უზრუნველყოფილია 14 000-მდე ოჯახი, გაზიფიცირებულია ჯამში 74 სოფელი, უმაღლესი განათლება დაუფინანსდა 2500-მდე სტუდენტს. განხორციელდა 20-ზე მეტი საგზაო ინფრასტრუქტურული პროექტი, დასრულდა დაგეგმილი წყალმომარაგების სისტემების მშენებლობა-რეაბილიტაციის არაერთი მასშტაბური პროექტი, განხორციელდა სკოლის შენობების, საბავშვო ბაღების რეაბილიტაციისა და სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული პროექტები. მხოლოდ 2021 წელს განხორციელებული, მიმდინარე და დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტების საერთო ღირებულება 82 მლნ. ლარს აღემატება.
მოსახლეობისთვის დამატებით შეღავათებს უკავშირდება, 2020-21 წლებში 22 სოფლისთვის მაღალმთიანი სოფლის სტატუსის მინიჭება, ასევე მიწის ნაკვეთების რეგისტრაციის მიმდინარე პროცესი, რაც განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ადგილობრივი მოსახლეობისთვის. ეს პროგრამები მომავალშიც გაგრძელდება. კომისია უახლოეს პერიოდში განიხილავს ასევე მომდევნო წლისთვის მოსახლეობის გათბობით უზრუნველყოფისა და სტუდენტების სწავლის დაფინანსების საკითხს.
აღსანიშნავია, რომ პანდემიით განპირობებული გამოწვევების დასაძლევად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ორგანიზებით, გამყოფი ხაზის უკლებლივ ყველა სოფელში, 3,400-მდე ოჯახს, მათ შორის, სოციალურად დაუცველ ოჯახებს, ობოლ ბავშვებს, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს და მარტოხელა მოხუცებს, გაეწია სოციალური დახმარება. გამყოფი ხაზების სიახლოვეს მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერა და ამ სოფლების შემდგომი განვითარება ჩვენი პოლიტიკის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტად დარჩება.
გამყოფი ხაზის სოფლებზე საუბრისას, განსაკუთრებულად აღსანიშნავია, საქართველოს პრემიერ მინისტრის ინიციატივით მიღებული გადაწყვეტილება - დაიწყოს სოფელ ზარდიაანთკარში 2008 წლის ომის შედეგად დაზიანებული სახლების აღდგენა. ამ მიმართულებით შესაბამისი აქტივობები უკვე დაწყებულია.

Теа Ахвледиани: Поддержка населения, проживающего вблизи разделительных линий, и дальнейшее развитие этих сел останется одним из главных приоритетов нашей политики
Приоритетом нашей деятельности остается забота о населении, проживающем вблизи разделительной линии, которое ежедневно находится под давлением оккупации. Межведомственная комиссия, созданная в 2013 году, продолжает работать над улучшением их социально-экономического статуса с помощью различных инфраструктурных, социальных, медицинских или образовательных программ. В результате около 14 000 семей обеспечены отоплением, в общей сложности 74 села газифицированы, а высшее образование получают до 2 500 студентов. Реализовано более 20 проектов дорожной инфраструктуры, завершен ряд масштабных проектов по строительству и реабилитации систем водоснабжения, отремонтированы школьные здания и детские сады. Общая стоимость инфраструктурных проектов, реализованных только в 2021 году, превышает 82 миллиона лари.
Дополнительные льготы для населения связаны с предоставлением статуса «высокогорных» 22 селам в 2020-2021 годах, а также с продолжающимся процессом регистрации земли, что особенно важно для местного населения. Эти программы будут продолжены в будущем. Комиссия также рассмотрит вопрос об обеспечении населения отоплением и финансированием обучения студентов в ближайшее время.
Примечательно, что для преодоления вызовов, связанных с пандемией, по инициативе и организации Аппарата госминистра до 3400 семей во всех селах, включая социально уязвимые семьи, сироты, люди с ограниченными возможностями и пожилые люди, получили социальную помощь. Поддержка населения, проживающего вблизи разделительных линий, и дальнейшее развитие этих сел останется одним из главных приоритетов нашей политики.
Говоря о селах в близи разделительной линии, следует особо отметить принятое по инициативе премьер-министра Грузии решение начать восстановление домов, пострадавших в селе Зардианткари во время войны 2008 года. Соответствующие работы в этом направлении уже начались.