კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში უმნიშვნელოვანესია საერთაშორისო თანამეგობრობის როლი და ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაცია, რათა გავზარდოთ კონფლიქტის მოგვარების პოტენციალი, მივაღწიოთ გრძელვადიან მშვიდობას და შერიგების პოლიტიკის მიზნების რეალიზებას. აქვე, მადლიერებას გამოვთქვამ საერთაშორისო საზოგადოების მიმართ, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე, შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში ჩვენ მიერ ამ დრომდე გადადგმული ნაბიჯების და ინიციატივების მხარდაჭერისთვის.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, კომპეტენციის ფარგლებში ინტენსიურად იყენებს და მომავალში კიდევ უფრო აქტიურად გამოიყენებს ყველა არსებულ ბერკეტს, საერთაშორისო მექანიზმების ჩათვლით, რათა აღიკვეთოს საოკუპაციო რეჟიმის უკანონო ქმედებები, აღდგეს ადგილობრივი მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა და გაუმჯობესდეს მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობები.
ჩვენ განვაგრძობთ კონსტრუქციულ მონაწილეობას ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებსა და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) შეხვედრებში. სწორედ დღეს ერგნეთში მიმდინარეობს IPRM-ის შეხვედრა, რაც მორიგი შესაძლებლობაა, საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობით, განვიხილოთ ადგილზე შექმნილი უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებრივი მდომარეობა. ასევე, განვაგრძობთ კონსოლიდირებულ ძალისხმევას გალში IPRM-ის შეხვედრების უპირობო აღდგენასთან დაკავშირებით.

Роль международного сообщества и тесная координация с нашими стратегическими партнерами имеют решающее значение в процессе мирного урегулирования конфликта, чтобы повысить потенциал для разрешения конфликта, достичь прочного мира и достичь целей политики примирения. Я также хотела бы поблагодарить международное сообщество за поддержку территориальной целостности Грузии, а также шагов и инициатив, которые мы предприняли в рамках политики примирения и взаимодействия.
Аппарат госминистра будет и в будущем интенсивно использовать все существующие рычаги, включая международные механизмы, для предотвращения незаконных действий оккупационного режима, восстановления правового статуса местного населения и улучшения их социально-экономических условий.
Мы продолжим конструктивно участвовать в Женевских международных переговорах и заседаниях Механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них (IPRM). Заседание IPRM проходит сегодня в Эргнети, это еще одна возможность, с участием международных партнеров, обсудить ситуацию в области безопасности, прав человека и гуманитарную ситуацию на местах. Мы также продолжим наши усилия по безоговорочному возобновлению встреч IPRM в Гали.