წამოწყებული ინიციატივები უდავოდ გაგრძელდება. თუმცა, მემკვიდრეობითობის მნიშვნელოვანი პრინციპის დაცვასთან ერთად, აუცილებლად მიგვაჩნია ხელისუფლების და საზოგადოების ფართო ჩართულობით ჩვენი ხედვის რეგულარული ადაპტაცია სწრაფად ცვალებად რეალობასთან. ეს განსაკუთრებით აქტუალურია იმ პირობებში, როდესაც საოკუპაციო რეჟიმი ცდილობს ჩვენი ქვეყნის განუყოფელი რეგიონების და მისი მაცხოვრებლების სრულ იზოლაციას დანარჩენი საქართველოსგან, რაც მათ შორის მიმართულია შერიგების წინააღმდეგ და უკიდურესად ართულებს ჩვენს ძალისხმევას განვავითაროთ ურთიერთობები ადგილობრივ მოსახლეობასთან. ეს პროცესები ქმნის შემდგომ გამოწვევებს, საჭიროებს მუდმივ ანალიზზე დამყარებულ განახლებულ მიდგომებს, რაზეც ჩვენ ინტენსიურ რეჟიმში განვაგრძობთ მუშაობას, ჩვენი ფასეულობების, რესურსებისა და შესაძლებლობების შესაბამისად.
აღნიშნული მიზნით, ჩვენ განვაახლეთ 2011 წელს შექმნილი სამთავრობო კომისიის საქმიანობა სახელმწიფო მინისტრის ხელმძღვანელობით და დავიწყეთ ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი. არსებული სტრატეგიის დოკუმენტი აღარ მოდის შესაბამისობაში დღევანდელ რეალობასთან და სრულად ვერ პასუხობს არსებულ საჭიროებებს.
შედეგად, უკვე დასრულებულია 2010 წლის ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების შეფასების დოკუმენტზე მუშაობა, რომელიც მომზადდა სტრატეგიული გადახედვის პირველ ეტაპზე და მის საფუძველზე, საერთო ძალისხმევით, ვიწყებთ განახლებული სტრატეგიის შემუშავებას, რომელიც ასახავს საჭიროებებზე მორგებულ ახლებურ მიდგომებს და შექმნის ახალ შესაძლებლობებს.
პრიორიტეტი მიენიჭება ქალთა გაძლიერებას და სამშვიდობო პროცესში ქალთა ჩართულობის გაზრდას. მოგეხსენებათ, ქალები არა მარტო განსაკუთრებულად მოწყვლად ჯგუფს წარმოადგენენ შეიარაღებული კონფლიქტების დროს და მისი შედეგების თვალსაზრისით, არამედ მათ ასევე გამორჩეული როლი აკისრიათ კონფლიქტის პრევენციის და ზოგადად სამშვიდობო პროცესებში. ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების მიმართულებით ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების შესაბამისად, ჩვენთვის განსაკუთრებით პრიორიტეტულია კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში ქალთა როლისა და ჩართულობის გაძლიერება, ისევე როგორც კონფლიქტით დაზარალებულ ქალთა საჭიროებების გამოვლენა და მათზე სათანადო რეაგირების უზრუნველყოფა. ამ მიზნით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით შეიქმნა ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმა, რომლის ფარგლებშიც, შესაბამის პარტნიორ ორგანიზაციებთან ინტენსიური თანამშრომლობით გავაძლიერებთ ძალისხმევას, ამ მიმართულებით დასახული მიზნების მისაღწევად.
ამასთან, ჩვენ შევქმენით შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტთა საკონსულტაციო საბჭო, რათა სამოქალაქო საზოგადოების და პროფესიონალ ექსპერტთა მონაწილეობით დაიგეგმოს შემდგომი ნაბიჯები და ქმედებები.
მსურს მადლობა გადავუხადო საქართველოს პარლამენტს, განსაკუთრებით - ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებულ დროებით საპარლამენტო კომისიას, აქტიური ჩართულობისა და მხარდაჭერისთვის შერიგების პოლიტიკის განხორციელების და მისი სტრატეგიული გადახედვის პროცესში. აქვე, მინდა ხაზი გავუსვა, საქართველოს პარლამენტის მიერ „დეოკუპაციისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების შესახებ“ მიღებული სპეციალური რეზოლუციის უდიდეს მნიშვნელობას, ჩვენი პოლიტიკის ეფექტიანი გატარების თვალსაზრისით.

Предпринятые инициативы, несомненно, будут продолжены. Однако мы считаем необходимым регулярно адаптировать наше видение к быстро меняющейся реальности. Это особенно актуально в условиях, когда оккупационный режим пытается полностью изолировать регионы нашей страны и ее жителей от остальной Грузии, что направлено против примирения и крайне затрудняет наши усилия по развитию отношений с местным населением. Эти процессы создают дополнительные проблемы, требующие обновленных подходов, основанных на постоянном анализе, над которым мы продолжаем интенсивно работать, используя все наши ресурсы и возможности.
С этой целью мы возобновили деятельность правительственной комиссии, созданной в 2011 году под руководством госминистра, и начали процесс стратегического пересмотра госполитики вовлеченности. Существующий стратегический документ уже не соответствует сегодняшним реалиям и не отвечает существующим потребностям. В результате уже завершена работа над Документом об оценке реализации Госстратегии относительно оккупированных территорий 2010 года, на основе которого мы совместными усилиями начинаем разрабатывать обновленную стратегию вовлеченности, в которой отразятся новые подходы с учетом потребностей и которая создаст новые возможности.
Приоритет будет отдаваться расширению прав и возможностей женщин и их участию в мирном процессе. Как вы знаете, женщины являются не только особо уязвимой группой во время вооруженных конфликтов и с точки зрения их последствий, но они также играют важную роль в предотвращении конфликтов и мирных процессах в целом. В соответствии с нашими международными обязательствами для нас особенно важно укреплять роль и участие женщин в мирном урегулировании конфликта. С этой целью по инициативе Аппарата государственного министра была создана Женская консультативная платформа, в рамках которой мы активизируем наши усилия для достижения целей, поставленных в этом направлении. Кроме того, мы создали Консультативный совет экспертов для работы над вопросами политики примирения и вовлеченности.
Я хотела бы поблагодарить парламент Грузии, в частности Временную парламентскую комиссию по восстановлению территориальной целостности и деоккупации за ее активное участие и поддержку в реализации политики примирения. Здесь я хотела бы подчеркнуть большое значение принятой парламентом Грузии специальной резолюции «О деоккупации и мирном урегулировании конфликта» с точки зрения эффективной реализации нашей политики.