წარმატებული პროგრამებისა და ხელშესახები შედეგების მიუხედავად, ჯერ კიდევ რჩება რიგი გამოწვევები სახელმწიფო ენის ცოდნის, ინფორმირებულობის, განათლების, სოციალურ-ეკონომიკური აქტივობის, პოლიტიკური მონაწილეობის და სხვა მიმართულებებით, რომელთა დასაძლევად, ახალი სტრატეგიის ფარგლებში შევიმუშავეთ კიდევ უფრო ქმედითი მექანიზმები, რომლებიც თითოეული მიმართულებით უზრუნველყოფს სრულფასოვანი ინტეგრაციის შედეგებს.
შესაბამისად, გრძელვადიანი და შეუქცევადი პოზიტიური ცვლილებების მისაღწევად, განისაზღვრა პოლიტიკის ხუთი, ურთიერთდაკავშირებული პრიორიტეტი:
• სახელმწიფო ენა ინტეგრაციის მხარდასაჭერად;
• ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობა;
• თანასწორობა, სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობა;
• სოციალური და ეკონომიკური ინტეგრაცია;
• კულტურათაშორისი დიალოგი.
ბუნებრივია, თითოეული მიმართულების აღსრულების მიზნით, დასახული გვაქვს კონკრეტული ამოცანები და მათი გადაჭრის გზები:
პირველი რიგის და ყველაზე მნიშვნელოვან პრიორიტეტად განვიხილავთ ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლებას, როგორც ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, პოლიტიკური მონაწილეობის, დასაქმების, სახელმწიფო პროგრამებში ჩართვის, სერვისებზე ეფექტიანი წვდომის წინაპირობას. შემუშავდა კომპლექსური ღონისძიებები ქართული ენის პოპულარიზაციის, შესწავლის შესაძლებლობების და გეოგრაფიული ხელმისაწვდომობის გაფართოებისა და საჯარო სივრცეში გამოყენების მიზნით, რაც რამდენიმე წელიწადში ხელშესახებ შედეგებს მოიტანს.
ხაზგასასმელია, რომ ახალი ხედვის ფარგლებში, ქართული ენის სწავლება დაიწყება სკოლამდელი განათლების დონეზე, რაც შექმნის ენის სწავლების უწყვეტ საგანმანათლებლო ჯაჭვს, ზრდასრულთა განათლების ჩათვლით. სიახლეა ისიც, რომ ფორმალური ასევე არაფორმალური განათლების ფარგლებში სახელმწიფო ენის პროგრამებს დაემატა საინტეგრაციო კომპონენტი ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებსა და აქტუალურ საკითხებზე, ბენეფიციარების ასაკის შესაბამისი კონტექსტით.
განათლების ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის განგრძობადი ამაღლება, კვლავ რჩება უმნიშვნელოვანეს სტრატეგიულ პრიორიტეტად. აღნიშნული მიზნით განვითარდება საგანმანათლებლო გარემო და სწავლა-სწავლების მიდგომები, რაც განხორციელდება უახლესი სასწავლო სტრატეგიების დანერგვის, არაქართულენოვანი პედაგოგების საუნივერსიტეტო მომზადების და პროფესიული განვითარების, სპეციალური საჭიროებების მოსწავლეების მხარდამჭერი პროგრამების, ახალი სახელმძღვანელოების შექმნისა და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ორენოვანი განათლების ახალი მოდელის დანერგვის გზით, რომლის პილოტირება უკვე დაწყებულია.
სხვადასხვა კვლევების და შეფასებების სტატისტიკური მონაცემების ანალიზზე დაყრდნობით, ჩვენი ამბიციური ხედვის რეალიზების მიზნით წარმოდგენილი მნიშვნელოვანი რეფორმების გატარების შედეგად, კონკრეტულ ვადებში ველოდებით არსებით და ხელშესახებ შედეგებს, რომელთაც ეტაპობრივად მივაღწევთ. დასახული მიზნის თანახმად, 2030 წლისთვის, ქართულ ენაზე წერა-კითხვა და საუბარი ეცოდინება არაქართულენოვანი სკოლის კურსდამთავრებულთა 99,5%-ს - მათ სრულ უმრავლესობას; ასევე, არსებითად გაიზრდება საკომუნიკაციო ენის ცოდნის დონე ზრდასრულ მოსახლეობაში.

Теа Ахвледиани: Первым и самым важным приоритетом является повышение уровня владения государственным языком в регионах, где проживают этнические меньшинства
Несмотря на успешные программы и ощутимые результаты, остается ряд проблем с точки зрения владения государственным языком, осведомленности, образования, социально-экономической деятельности, участия в политической жизни и многого другого. Для преодоления этого в рамках новой стратегии мы разработали еще более эффективные механизмы, обеспечивающие полную интеграцию в каждом направлении.
Соответственно, были определены пять взаимосвязанных приоритетов политики для достижения долгосрочных и необратимых позитивных изменений:
• Государственный язык для поддержки интеграции;
• Доступ к качественному образованию;
• Равенство, гражданское и политическое участие;
• Социально-экономическая интеграция;
• Межкультурный диалог.
Естественно, для реализации каждого направления мы поставили конкретные задачи и способы их решения:
Первым и наиболее важным приоритетом является повышение уровня знания государственного языка в регионах, населенных этническими меньшинствами, как необходимое условие для доступа к информации, участия в политической жизни, занятости, участия в государственных программах, эффективного доступа к услугам. Разработаны комплексные меры по популяризации грузинского языка, расширению возможностей обучения и географической доступности и его использования в публичном пространстве, которые через несколько лет принесут ощутимые результаты.
Следует подчеркнуть, что в рамках нового видения преподавание грузинского языка начнется с уровня дошкольного образования, что создаст непрерывную образовательную цепочку обучения языку, включая образование взрослых. Новшеством также является то, что в программы государственного языка как в формальном, так и в неформальном образовании добавлен интеграционный компонент.
Постоянное улучшение доступа к образованию и его качества остается главным стратегическим приоритетом. С этой целью образовательная среда и подходы к обучению будут развиваться за счет внедрения новейших стратегий обучения, ​​повышения квалификации негрузиноязычных учителей, создания программ поддержки лиц с особыми потребностями, и что наиболее важно, внедрения новой модели двуязычного образования.
Основываясь на анализе статистических данных различных исследований и оценок, в результате значительных реформ, мы ожидаем существенных и ощутимых результатов в определенные сроки, которых мы будем добиваться шаг за шагом. Согласно поставленной цели, к 2030 году 99,5% выпускников негрузиноязычных школ смогут читать и говорить по-грузински. Также значительно повысится уровень владения языком общения у взрослого населения.