თეა ახვლედიანი: ჩვენი მიზანია კონფლიქტით დაზარალებულ ყველა ადამიანს, განსაკუთრებით ჩვენი დროებით ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობას ღირსეული ცხოვრების საშუალება მიეცეს.
20 ნოემბერი 2021
ჩვენი ქვეყნის გრძელვადიანი, თანამიმდევრული სტრატეგიული განვითარების ხედვა ორიენტირებულია მშვიდობისა და სტაბილურობის განმტკიცებაზე და ეფუძნება დემოკრატიული, ეკონომიკურად ძლიერი, თანასწორი საზოგადოების მშენებლობის პრინციპებს, ეს არ არის ცარიელი სიტყვები, ეს არის აბსოლუტურად ცალსახად, ამიტომ მსურს გამოვეხმაურო იმ კომენტარებს რომ თითქოს არ არსებობს საკმარისი ხედვა, საკმარისი ძალისხმევა. შესაძლოა არ არსებობს ამ კონკრეტული მოსაზრების მქონე კოლეგებისთვის საკმარისი ინფორმაცია. ყოველთვის ვართ მზად, რომ ვითანამშრომლოთ, გავმართოთ კიდევ უფრო მეტი შეხვედრა, დისკუსია და გავაღრმაოთ ჩვენი კოორდინირებული თანამშრომლობა.
ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთ უმთავრეს, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმდინარე ოკუპაცია, რომლის შედეგია ადგილზე არსებული უსაფრთხოების მძიმე ვითარება და მოსახლეობის სავალალო უფლებრივი, ჰუმანიტარული და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა. აღნიშნულზე სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება და ეს ახლა უკვე ადამიანის უფლებთა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელ საოკუპაციო ძალას, რუსეთს. ჩვენი მიზანია, საერთაშორისო თანამეგობრობის მხარდაჭერით, გამოვიყენოთ ყველა შესაძლებლობა რათა, კონფლიქტით დაზარალებულ ყველა ადამიანს, განსაკუთრებით ჩვენი დროებით ოკუპირებული რეგიონების მოსახლეობას, ღირსეული ცხოვრების საშუალება მიეცეს, არ წაიშალოს ქართული კვალი, შენარჩუნდეს ქართული ენა და დაცული იყოს კულტურული უფლებები. ჩვენი ამოცანაა, კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისთვის უკეთესი მომავლის პერსპექტივის გაჩენა მაშინაც კი, როდესაც საქართველოს ხელისუფლება დროებით ვერ ახორციელებს ეფექტურ წვდომას ჩვენს განუყოფელ რეგიონებზე.

Теа Ахвледиани: Наша цель - обеспечить достойную жизнь всем людям, пострадавшим от конфликта, особенно населению наших временно оккупированных регионов
Видение долгосрочного, последовательного стратегического развития нашей страны ориентировано на укрепление мира и стабильности и основано на принципах построения демократического, экономически сильного, равноправного общества. Это абсолютно однозначно, поэтому я хочу ответить на комментарии о том, что, похоже, не хватает видения, недостаточно усилий. Коллегам, придерживающимся этой точки зрения, может не хватить информации. Мы всегда готовы проводить еще больше встреч, обсуждать и углублять наше сотрудничество.
Одной из основных жизненно важных проблем для нашей страны остается продолжающаяся оккупация Абхазии и Цхинвальского региона, которая приводит к сложной ситуации с безопасностью и ​​плачевному правовому, гуманитарному и социально-экономическому положению населения. Всю ответственность за это несет Россия, что подтверждено решением Европейского суда по правам человека. Наша цель при поддержке международного сообщества использовать любую возможность для обеспечения достойной жизни для всех людей, пострадавших от конфликта, особенно жителей наших временно оккупированных регионов, чтобы не стереть грузинский след, сохранить грузинский язык и защитить культурное наследие. Наша задача - обеспечить лучшее будущее народу Абхазии и Цхинвальского региона до полного разрешения конфликта, даже когда правительство Грузии временно лишено эффективного доступа в наши неделимые регионы.