შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის მონაწილეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების საინფორმაციო შეხვედრაზე, რომელიც ჰიბრიდულ რეჟიმში გაიმართა.
საკუთარ გამოსვლაში სახელმწიფო მინისტრმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი სამშვიდობო პროცესსა და ნდობის აღდგენის მშენებლობაში ქალთა როლის გაზრდის მნიშვნელობას. აღნიშნულ კონტექსტში, თეა ახვლედიანმა ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც ფართო საზოგადოებრივი ჩართულობით მიმდინარეობს, და დამსწრე საზოგადოებას გააცნო აპარატის ხედვა, ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ განახლებული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში კონფლიქტით დაზარალებული ქალების შემდგომი აქტიური მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად.
საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და საოკუპაციო ხაზთან სიახლოვეს უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებულ მძიმე ვითარებაზე საუბრისას, სახელმწიფო მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების და ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის ფუნქციონირების მნიშვნელობა. ამასთან, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა გალის შეხვედრების აღდგენის აუცილებლობაზე, ადგილზე არსებული გამოწვევების, კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების ფუნდამენტური უფლებების მდგომარეობის განსახილველად.
შეხვედრის ფარგლებში, დამსწრე საზოგადოებას მოხსენებით ასევე მიმართეს საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ ქეით ფიერონმა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ირაკლი ანთაძემ, რომლებმაც ყურადღება ერგნეთის მექანიზმის ფარგლებში უკანასკნელ პერიოდში ჩატარებული შეხვედრების შედეგებზე გაამახვილეს.
ძირითადი მოხსენებების შემდეგ გამართული დისკუსიის ფარგლებში ვრცლად იქნა განხილული ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზთან სიახლოვეს მდებარე სოფლებში არსებული მდგომარეობა, თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვისა და მავთულხლართების აღმართვის შედეგად წარმოქმნილი ჰუმანიტარული გამოწვევები, პანდემიასთან დაკავშირებული პრობლემები და ადგილობრივი მოსახლეობის, მათ შორის კონფლიქტით დაზარალებული ქალების კონკრეტული საჭიროებები.
ღონისძიება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის (UN-WOMEN) მხარდაჭერით დაიგეგმა და მასში მონაწილეობა მიიღეს სამოქალაქო საზოგადოების წევრებმა, ქალთა და ქალთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, კონფლიქტით დაზარალებულმა, მათ შორის საოკუპაციო ხაზთან მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებმა და დევნილმა ქალებმა, ასევე საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила с приветственной речью на информационной встрече участников МПРИ и представителей гражданского общества, которая прошла в гибридном режиме.
Теа Ахвледиани отметила важность повышения роли женщин в мирном процессе. Она рассказала о процессе пересмотра политики примирения и вовлеченности, который проводится с широким участием общественности. Также госминистр ознакомила присутствующих с видением Аппарата по обеспечению дальнейшего активного участия женщин, в разработке обновленной стратегии и план действий.
Говоря о безопасности, правах человека и гуманитарной ситуации в оккупированных регионах Грузии, Ахвледиани подчеркнула важность Женевских международных переговоров и МПРИ. Особое внимание было уделено необходимости восстановления встреч в Гали для решения проблем на местах и соблюдения основных прав людей, пострадавших в результате конфликта.
В рамках встречи перед собравшимися также выступили заместитель главы миссии наблюдателей ЕС Кейт Фиерон, глава департамента по вопросам А/Р Абхазии и бывшего автономного округа Южной Осетии Аппарата госминистра Звиад Звиададзе и заместитель директора информационно-аналитического управления Службы госбезопасности Ираклий Антадзе.
На встрече подробно обсуждалась текущая ситуация в оккупированных регионах, гуманитарные проблемы, связанные с ограничениями на свободное передвижение и установкой колючей проволоки, проблемы пандемии и особые потребности местного населения, включая женщин, пострадавших в результате конфликта.
Участники МПРИ подтвердили свою готовность и дальше сотрудничать с представителями гражданского общества по этим и другим вопросам.
Мероприятие было организовано по инициативе Аппарата госминистра, при поддержке Организации Объединенных Наций по делам женщин. На встречу были приглашены представители женских НПО, пострадавшие от конфликта женщины, в том числе проживающие в селах вблизи оккупационной линии, а также представители дипломатического корпуса.