შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით დევნილთა დასახლებებს ეწვია.
თეა ახვლედიანი მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ წეროვანსა და გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვერხვებში მცხოვრებ იძულებით გადაადგილებულ პირებს შეხვდა. ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან დევნილ მოსახლეობასთან შეხვედრებზე, მიმდინარე ოკუპაციის მძიმე შედეგებზე საუბრისას, სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ გამყოფი ხაზების სიახლოვეს, ისევე როგორც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობის პირობებში, საქართველოს მთავრობა იყენებს ყველა მის ხელთ არსებულ ბერკეტს, ასევე საერთაშორისო მექანიზმს და ძალღონეს არ იშურებს, რათა იზრუნოს კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა სამშვიდობო პროცესის მიმდინარეობა და საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტები, რომლის სტრატეგიული გადახედვის პროცესში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სწორედ იძულებით გადაადგილებულ პირთა ჩართულობას. სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო მექანიზმების ამოქმედების აუცილებლობაზე და ხაზი გაუსვა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების მნიშვნელობას, რომელიც არსებული მძიმე უფლებრივ და ჰუმანიტარულ ვითარებაზე სრულ პასუხისმგებლობას აკისრებს რუსეთის ფედერაციას.
თეა ახვლედიანი წეროვნისა და ვერხვების საბავშვო ბაღებსაც ესტუმრა და მათ საბავშვო ინვენტარი, სათამაშოები და ტკბილეული გადასცა.
"ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ჩვენ ვეწვიეთ დევნილთა დასახლებებს წეროვანსა და ვერხვებში, რაც ძალიან აქტუალური და სიმბოლურია დღევანდელ დღეს იქიდან გამომდინარეც, რომ საქართველოს განუყოფელი რეგიონების მიმდინარე ოკუპაციის თანმდევი ერთ-ერთი უმძიმესი შედეგი უკავშირდება სწორედ გამყოფ ხაზებთან, ისევე როგორც ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ჩვენი მოსახლეობის ურთულეს უფლებრივ და ჰუმანიტარულ მდგომარეობას, რაც გამოიხატება, როგორც ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად გამოწვეული ჰუმანიტარული კრიზისით, ასევე მიმდინარე ე.წ. ბორდერიზაციითა და საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებებით, ასევე მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების, საკუთრებაზე წვდომის და ადამიანის სხვა ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევებით. ჩვენს მოსახლეობას სამწუხაროდ, დღემდე არ აქვს შესაძლებლობა ღირსეულად და უსაფრთხოდ დაბრუნდეს საკუთარ სახლებში. ამ ყველაფერზე კი, პასუხისმგებლობა ახლა უკვე ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ეკისრება რუსეთს, როგორც საოკუპაციო ძალას. ადგილობრივ მოსახლეობასთან დღევანდელ შეხვედრებზე ჩვენ ვიმსჯელეთ მათ წინაშე არსებულ საჭიროებებზე, ისევე როგორც ჩართულობის და შერიგების პოლიტიკის პრიორიტეტებზე, ვინაიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა ჩართულობა და როლი ჩვენს სამშვიდობო ინიციატივებში და ნდობის აღდგენის პროცესში უაღრესად მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила поселения внутренне перемещённых лиц по случаю Международного дня прав человека.
Теа Ахвледиани встретилась с ВПЛ, проживающими в селе Церовани и в селе Верхвеби. Во время встреч с населением из оккупированного Цхинвальского региона госминистр отметила, что правительство Грузии использует все имеющиеся в его распоряжении рычаги, а также международные механизмы для улучшения положения населения, пострадавшего от конфликта.
Теа Ахвледиани рассмотрела ход мирного процесса и приоритеты политики примирения и вовлеченности, в процессе пересмотра которой участие ВПЛ имеет особое значение. Она отметила необходимость активизации международных правозащитных механизмов в оккупированных регионах и подчеркнул важность решения Европейского суда по правам человека, который возлагает полную ответственность за сложившуюся сложную правовую и гуманитарную ситуацию на Российскую Федерацию.
Госминистр посетила детские сады в Церовни и Верхвеби и передала им инвентарь, игрушки и сладости.
«По случаю Международного дня прав человека мы посетили поселения внутренне перемещённых лиц в Церовани и Верхвеби, что сегодня очень актуально и символично, поскольку худшие последствия оккупации связаны с тяжелым правовым и гуманитарным положением нашего населения. Это проявляется в гуманитарном кризисе, вызванном длительным закрытием т.н. переходных пунктов, продолжающейся бордеризации и незаконном задержании граждан Грузии, а также в запрете на получение образования на родном языке и грубых нарушениях основных прав человека. К сожалению, у нашего населения до сих пор нет возможности вернуться в свои дома с достоинством. Согласно решению Европейского суда по правам человека, ответственность за все это несет Россия. На сегодняшних встречах с местным населением мы обсудили их потребности, а также приоритеты Политики примирения и вовлеченности, поскольку мы считаем чрезвычайно важным участие ВПЛ в процессе укрепления доверия и наших мирных инициативах», - заявила Теа Ахвледиани.