სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი სამუშაო ვიზიტით სამცხე-ჯავახეთის რეგიონს ეწვია და ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრები გამართა
15 დეკემბერი 2021
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი სამცხე-ჯავახეთს სამუშაო ვიზიტით ეწვია.
სახელმწიფო მინისტრმა რეგიონში ვიზიტი ახალციხის მუნიციპალიტეტში შეხვედრებით დაიწყო. თეა ახვლედიანი სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და ყულალისის, დიდი და პატარა პამაჯისა და ორალის სოფლების მოსახლეობას შეხვდა.
თეა ახვლედიანმა შეხვედრებზე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის პრიორიტეტებზე, 2022 წელს დაგეგმილ პროექტებსა და აქტივობებზე ისაუბრა. ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებმა სახელმწიფო მინისტრს საკუთარი ხედვები და მოსაზრებები გაუზიარეს სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის პოლიტიკის განხორციელების პროცესთან დაკავშირებით. შეხვედრა ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა, საუბარი და მსჯელობა შეეხო სხვადასხვა აქტუალურ თემებსა და მიმდინარე პროცესებს.
თეა ახვლედიანმა მოსახლეობას სამომავლო გეგმებთან ერთად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ახალი ინიციატივები გააცნო და ვრცლად ისაუბრა სახელმწიფო ენის ცოდნის მნიშვნელობაზე, რაც სამოქალაქო ინტეგრაციის ძირითად საფუძველს წარმოადგენს. შეხვედრებზე ყურადღება გამახვილდა COVID-19 პანდემიასთან დაკავშირებით ქვეყანაში შექმნილ ვითარებაზეც. თეა ახვლედიანმა ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით მიმდინარე ვაქცინაციის პროცესის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ადგილობრივ მოსახლეობას სამედიცინო პირბადეები გადასცა. სახელმწიფო მინისტრი ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებსაც შეხვდა.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულთან ბესიკ ამირანაშვილთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან გამართულ შეხვედრაზე თეა ახვლედიანმა რეგიონული ვიზიტის მიზნებზე, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდრო დასახლებულ სოფლებში ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრებისას, სამოქალაქო ინტეგრაციის პრიორიტეტებისა და COVID-19-ის პრევენციის მნიშვნელობის ჭრილში ისაუბრა და ამ კუთხით რეგიონში არსებულ ვითარებას გაეცნო. სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში სახელმწიფო მინისტრის ვიზიტის ფარგლებში ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრები ასევე დაგეგმილია ახალქალაქისა და ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტების სოფლებში.
„ვაგრძელებთ ჩვენს ინტენსიურ და რეგულარულ შეხვედრებს ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობასთან. ამჯერად, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ახალციხის მუნიციპალიტეტში ვმართავთ შეხვედრებს ეთნიკური უმცირესობებით წარმოდგენილი ადგილობრივი საზოგადოების სხვადასხვა სეგმენტთან. ჩვენ გვქონდა ძალიან საინტერესო შეხვედრა და აქტუალური დისკუსიები ახალგაზრდებთან. ახალციხის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებთან და აკადემიურ წრეებთან განვიხილეთ სამოქალაქო თანასწორობის და ინტეგრაციის პოლიტიკის სტრატეგიული ამოცანები და პრიორიტეტები, მოვისმინეთ მათი შეფასებები, პოზიციები, ასევე ვიმსჯელეთ ახალგაზრდების ჩართულობის გაძლიერებისკენ მიმართულ ღონისძიებებზე. ზოგადად, დიდია ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესი ამგვარი შეხვედრების მიმართ, განსაკუთრებით სოფლად. ადგილობრივ მოსახლეობასთან ჩვენ ვიმსჯელეთ მათ წინაშე არსებულ მიმდინარე და გრძელვადიან საჭიროებებზე, მოვისმინეთ მათი მოლოდინები, პოზიციები, ისევე როგორც ვიმსჯელეთ თვითმმართველობასთან ამ ამოცანების გადაჭრის გზებზე. გამართულ შეხვედრებზე ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი თემა იყო კოვიდპანდემიის პრევენციის მიზნით, ვაქცინაციის მნიშვნელობის ხაზგასმა, ჩვენი მოსახლეობის ჯანმრთელობის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия посетила регион Самцхе-Джавахети с рабочим визитом.
Визит в регион Теа Ахвледиани начала со встреч в муниципалитете Ахалцихе. Она встретилась со студентами Самцхе-Джавахетского государственного университета и жителями сел Кулалис, Большой и Малый Хамадж и Орал.
Госминистр рассказала о приоритетах государственной политики гражданского равноправия и интеграции, проектах и мероприятиях, запланированных на 2022 год. Представители этнических меньшинств поделились с госминистром своими взглядами на реализацию политики гражданского равноправия и интеграции. Встреча проходила в интерактивном режиме, обсуждались различные актуальные вопросы и текущие процессы.
Теа Ахвледиани проинформировала присутствующих о новых инициативах Аппарата, планах на будущее и подробно рассказала о важности знания государственного языка, который является главной основой гражданской интеграции. На встречах также обсуждалась ситуация с пандемией COVID-19 в стране. Госминистр рассказала о важности процесса вакцинации для предотвращения распространения вируса и передала медицинские маски местному населению. Теа Ахвледиани также встретилась с представителями местного самоуправления.
Во время встречи с губернатором региона Самцхе-Джавахети Бесиком Амиранашвили и мэрами муниципалитетов Теа Ахвледиани рассказала о целях визита и ознакомилась с ситуацией в регионе. В рамках визита государственного министра в регион Самцхе-Джавахети также запланированы встречи с местным населением в селах Ахалкалаки и Ниноцминда.
«Мы продолжаем интенсивные и регулярные встречи с населением регионов проживания этнических меньшинств. На этот раз, в рамках рабочего визита в регион Самцхе-Джавахети, мы проводим встречи в муниципалитете Ахалцихе. У нас были очень интересные встречи и актуальные дискуссии с молодежью. Мы обсудили цели и приоритеты политики гражданского равноправия и интеграционной со студентами и преподавателями Ахалцихского государственного университета, выслушали их оценки и позиции. В целом интерес местного населения к подобным встречам велик, особенно в сельской местности. Мы обсудили с местным населением их потребности, с которыми они сталкиваются, выслушали их ожидания, позиции, а также обсудили с представителями местных самоуправлений пути решения этих задач. Во время встреч мы также говорили о важности вакцинации для обеспечения здоровья и безопасности нашего населения», - заявила Теа Ахвледиани.