შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონიდან წარჩინებულ სტუდენტს ანა ბარბაქაძეს, კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდია და შესაბამისი სერთიფიკატი გადასცა.
შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა. თეა ახვლედიანმა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტებზე ისაუბრა, რომლის ფარგლებშიც განსაკუთრებული აქცენტი ახალგაზრდების მხარდაჭერასა და გაძლიერებაზე კეთდება და ოკუპირებული აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის ხარისხიან განათლებაზე გამარტივებული წვდომის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდობის ჩართულობის როლს და მათ სწავლასა და შემდგომ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
2021 წლის სტიპენდიანტი გახდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი ანა ბარბაქაძე. სტიპენდიანტმა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ჯავის რაიონის სოფელ სინაგურის საშუალო სკოლა დაამთავრა და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ერთიანი ეროვნული გამოცდები წარმატებით ჩააბარა. ანა ბარბაქაძე სტიპენდიის სახით ოთხი სასწავლო წლის მანძილზე 300 ლარს ყოველთვიურად მიიღებს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიზანია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ახალგაზრდებში აამაღლოს უმაღლესი განათლების მიღებისა და სწავლის მოტივაცია, რომ ისინი მეტი განათლებითა და წარმატებებით დაუპირისპირდნენ ოკუპაციის წნეხს.
დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიები 2018 წლიდან სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით დაარსდა და განკუთვნილია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იმ სტუდენტებისთვის, რომლებიც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე საუკეთესო შედეგებს აჩვენებენ.
„დიმიტრი გულიას და კოსტა ხეთაგუროვის სტიპენდიებით დაჯილდოების მთავარი მიზანი იმ ახალგაზრდების თანადგომა და მხარდაჭერაა, რომელთაც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში განსაკუთრებულად რთულ პირობებში უწევთ ცხოვრება, რომელთაც სურთ, რომ დაეუფლონ ხარისხიან უმაღლეს განათლებას და საუკეთესო შედეგი აჩვენონ ეროვნულ გამოცდებზე. სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის როლის გაზრდა და ზოგადად ახალგაზრდების გაძლიერება ჩვენი პოლიტიკის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია და ჩვენ გვჯერა, რომ მეტი განათლებით, მეტი განვითარებით, სამშვიდობო ინიციატივების წარმატებული განხორციელებით და უფრო კონკრეტული მიზანმიმართული ნაბიჯებით, ჩვენ აუცილებლად დავძლევთ მავთულხლართებით აღმართულ ბარიერებს და მივაღწევთ გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს ჩვენი მოსახლეობის კეთილდღეობას და შერიგებას. კიდევ ერთხელ ვულოცავ ანა ბარბაქაძეს, რომელიც წელს ერთადერთია, რომელმაც ეს ჯილდო მიიღო და წარმატებებს ვუსურვებ მას“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани вручила стипендию Коста Хетагурова и соответствующий сертификат успешному студенту из оккупированного Цхинвальского региона.
К собравшимся обратились госминистр Теа Ахвледиани и заместитель министра образования и науки Нуну Мицкевич. Теа Ахвледиани рассказала о приоритетах политики примирения и вовлеченности, в которой особое внимание уделяется поддержке и расширению прав и возможностей молодежи. Госминистр подчеркнула роль молодежи в мирном процессе и пожелала им успехов в учебе и дальнейшей деятельности.
Стипендиатом 2021 года стала студентка Государственного университета Илии Ана Барбакадзе. Стипендиата окончила среднюю школу в селе Синагури Джавского района и успешно сдала Единые национальные экзамены. Ана Барбакадзе будет получать 300 лари каждый месяц в течение четырех академических лет в качестве стипендии.
Целью Аппарата государственного министра является повышение мотивации молодых людей, проживающих на оккупированных территориях, к получению высшего образования.
Стипендии Дмитрия Гулиа и Коста Хетагурова были учреждены в 2018 году по инициативе Аппарата госминистра, при поддержке Министерства образования и науки и предназначены для студентов с оккупированных территорий, которые показали лучшие результаты на Единых национальных экзаменах.
«Основной целью присуждения стипендий имени Дмитрия Гулиа и Коста Хетагурова является поддержка молодых людей, которым приходится жить в особо тяжелых условиях в Абхазии и Цхинвальском регионе, которые хотят получить качественное высшее образование и показать лучшие результаты на государственных экзаменах. Повышение роли молодежи в мирном процессе является одним из главных приоритетов нашей политики и мы верим, что благодаря образованию, развитию и успешной реализации мирных инициатив мы обязательно преодолеем барьеры и добьемся примирения населения по обе стороны разделительной линии. Еще раз поздравляю Ану Барбакадзе, которая единственная получила эту награду в этом году», - заявила Теа Ахвледиани.