შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა აფხაზეთში სტრატეგიული პარტნიორობის ფარგლებში მოქმედ საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ყოველწლიური შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ხაზგასმით აღნიშნა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის შერიგებისა და ჩართულობის მიმართულებით, საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერისა და აქტიური მონაწილეობის მნიშვნელობა და აღნიშნულ კონტექსტში, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა აფხაზეთის რეგიონში ჰუმანიტარული და ნდობის აღდგენის ხელშემწყობი პროექტების განხორციელებისთვის. ამასთან, ხაზი გაესვა ერთობლივი ძალისხმევის გააქტიურების აუცილებლობას, მათ შორის ცხინვალის რეგიონის ხელოვნური იზოლაციის შედეგად შექმნილი ჰუმანიტარული კრიზისის დასაძლევად, რაც განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს კოვიდ-19 პანდემიასთან დაკავშირებული გამოწვევების ფონზე.
შეხვედრაზე მხარეებმა დეტალურად იმსჯელეს აფხაზეთის რეგიონში ჰუმანიტარულ და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ მდგომარეობაზე, ასევე პანდემიით გამოწვეულ საჭიროებებზე. საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიმოიხილეს მათ მიერ განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები, ასევე სამომავლო ინიციატივები.
თავის მხრივ, თეა ახვლედიანმა დამსწრე საზოგადოებას გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები, რაც ერთი მხრივ, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობაზე ზრუნვასა და მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ხოლო მეორე მხრივ - ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის, ნდობის აღდგენის და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრობლობის გაღრმავებას ისახავს მიზნად. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა 2010 წლის ჩართულობის სახელმწიფო სტრატეგიისა და თანმდევი სამოქმედო გეგმის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც ფართო საზოგადოებრივი მონაწილეობით, მათ შორის საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობით მიმდინარეობს.
მხარეები ამ და სხვა საკითხებზე მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებასა და შემდგომ გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ежегодную встречу с представителями международных организаций, работающих в Абхазии в рамках стратегического партнерства.
Теа Ахвледиани подчеркнула важность поддержки и активного участия международных партнеров в процессе мирного урегулирования конфликта. Госминистр поблагодарила представителей международных организаций за реализацию гуманитарных проектов в Абхазском регионе. Была подчеркнута также необходимость активизации совместных усилий, в том числе по преодолению гуманитарного кризиса, вызванного искусственной изоляцией Цхинвальского региона, что особенно важно на фоне вызовов, связанных с пандемией Covid-19.
Стороны подробно обсудили гуманитарную и правозащитную ситуацию в Абхазском регионе, а также потребности, вызванные пандемией. Представители международных организаций рассмотрели текущие проекты и будущие инициативы.
Теа Ахвледиани проинформировала участников о ходе реализации политики примирения и вовлеченности, достигнутых результатах и планах на будущее, что, с одной стороны, способствует заботе о пострадавшем от конфликта населении и его социально-экономическом положении, а с другой стороны, углубляет диалог и сотрудничество на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами. Особое внимание было уделено процессу пересмотра стратегии вовлеченности 2010 года, который осуществляется при широком общественном участии, в том числе с привлечением международных партнеров.