სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა ევროკავშირის მნიშვნელოვანი როლი და მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების არაღიარების პოლიტიკის გატარების, ასევე კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში. აღნიშნულ კონტექსტში, ხაზი გაესვა ევროკავშირის ნდობის აღდგენის მექანიზმებისა და მათი შემდგომი გაძლიერების მნიშვნელობას, ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგისა და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის ხელშეწყობის მიზნით.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებულ ვითარებაზე, ასევე საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობასა და სამომავლო ხედვებზე იმსჯელეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს 7 მოქალაქის უმოკლეს ვადაში, ჰუმანიტარულ ჭრილში გათავისუფლების საკითხს.
თეა ახვლედიანმა ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს გააცნო ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ 2010 წლის სახელმწიფო სტრატეგიისა და თანმდევი სამოქმედო გეგმის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი, რომელიც ფართო საზოგადოებრივი და საერთაშორისო ჩართულობით მიმდინარეობს.
„ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ევროკავშირის თანათავმჯდომარესთან ვისაუბრეთ პირველ რიგში საქართველოს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, განსაკუთრებით ახალგორის მიმართულებით, ადგილზე შექმნილ მძიმე სოციალურ, ჰუმანიტარულ და უფლებრივ მდგომარეობაზე. განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ჩვენი ერთობლივი ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობაზე, რათა უმოკლეს ვადაში მოხერხდეს სოხუმსა და ცხინვალში უკანონო პატიმრობაში მყოფი ჩვენი 7 თანამოქალაქის ჰუმანიტარულ ჭრილში გათავისუფლება. ევროპელ კოლეგებს გავაცანით შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის მიმდინარეობის შედეგები და სტრატეგიული გადახედვის პროცესი. რა თქმა უნდა, ჩვენ ვიმსჯელეთ ჩვენი სამომავლო ერთობლივ ქმედებებზე, რათა მიღწეულ იქნას არსებითი პროგრესი ომით გაყოფილი საზოგადოებების შერიგების პროცესში,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани провела встречу с Тойво Клааром
Госминистр отметила важную роль ЕС в процессе мирного урегулирования конфликта. Была подчеркнута важность механизмов ЕС и их дальнейшего усиления с целью содействия диалогу и сотрудничеству на основе общих интересов между искусственно разделенными обществами.
На встрече стороны обсудили текущую гуманитарную ситуацию и ситуацию с правами человека в оккупированных регионах Грузии, а также реализацию политики примирения и вовлеченности правительства Грузии. Особое внимание было уделено вопросу скорейшего освобождения 7 незаконно задержанных граждан Грузии.
Теа Ахвледиани проинформировала спецпредставителя ЕС о процессе пересмотра государственной стратегии вовлеченности 2010 года, который проводится при широком общественном и международном участии.
«Мы поговорили с сопредседателем Женевских международных переговоров от ЕС, в первую очередь о сложной социальной, гуманитарной и правовой ситуации в Абхазии и Цхинвальском регионе. Особый акцент был сделан на необходимости продолжения совместных усилий по немедленному освобождению 7 наших сограждан, незаконно задержанных в Сухуми и Цхинвале. Мы проинформировали наших европейских коллег о ходе реализации политики примирения и вовлеченности. Конечно, мы обсудили наши будущие совместные действия, направленные на достижение существенного прогресса в примирении искусственно разделенных обществ», - заявила Теа Ахвледиани.