შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის ელჩთან ჰაიდი გრაუსთან.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა შვეიცარიელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ შვეიცარიის მხარდაჭერის, ასევე კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში აქტიური ჩართულობისთვის.
თეა ახვლედიანმა ელჩს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობის პოლიტიკის პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები.
დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მძიმე ჰუმანიტარული და უფლებრივი ვითარება. ხაზგასმით აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების ძალისხმევის შემდგომი გააქტიურების მნიშვნელობა ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვისა და ეთნიკური დისკრიმინაციის აღმოფხვრის, ახალგორის რაიონის ხელოვნური იზოლაციით გამოწვეული ჰუმანიტარული კრიზისის დაძლევისა და უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობაზე. აღნიშნულ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის თაობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას, ნდობის აღდგენის, ჩართულობის და დიალოგის გზით, რაც ახლებულ ხედვებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს დაეყრდნობა.
მხარეებმა ასევე იმსჯელეს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის მიერ განხორციელებული სამხედრო აგრესიისა და მიმდინარე საომარი მოქმედებების შედეგად შექმნილ ურთულეს მდგომარეობაზე, მის გავლენაზე გლობალურ და რეგიონულ უსაფრთხოებაზე და საქართველოს წინაშე მდგარ გამოწვევებზე.
თავის მხრივ, ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა შვეიცარიის მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с послом Швейцарской Конфедерации в Грузии Хайди Граусом.
Теа Ахвледиани поблагодарила швейцарского дипломата за поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ, а также за активное участие в процессе мирного урегулирования конфликта, включая примирение и восстановление доверия между искусственно разделенными обществами.
Госминистр проинформировала посла о приоритетах, достигнутых результатах и перспективах на будущее обеих сфер, входящих в компетенцию Аппарата – политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия.
Была подробно обсуждена сложная гуманитарно-правовая ситуация в оккупированных регионах Грузии. Также была подчеркнута важность дальнейшей активизации усилий международных партнеров для защиты основных прав местного населения, преодоления гуманитарного кризиса, вызванного искусственной изоляцией Ахалгорского района и немедленного освобождения всех незаконно задержанных граждан Грузии.
Особое внимание было уделено реализации политики примирения и вовлеченности правительства Грузии. Государственный министр проинформировала посла о процессе стратегического пересмотра государственной политики примирения и вовлеченности, которая будет основываться на конкретных новых видениях, деполитизированных и гуманитарных подходах, а также на потребностях и интересах пострадавшего от конфликта населения.
Стороны также обсудили сложную ситуацию, созданную военной агрессией России против Украины и продолжающимися боевыми действиями, их влияние на глобальную и региональную безопасность, а также вызовы, стоящие перед Грузией.
Со своей стороны посол подтвердил поддержку Швейцарией суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ и выразил полную готовность к дальнейшему тесному сотрудничеству с аппаратом госминистра в процессе примирения и укрепления доверия.