თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივ წარმომადგენელთან ნიკ ბერესფორდთან
17 მარტი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა საქართველოში გაერო-ს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივ წარმომადგენელთან ნიკ ბერესფორდთან.
მხარეებმა დეტალურად განიხილეს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ჰუმანიტარული და უფლებრივი ვითარება. განსაკუთრებული ყურადღება საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობაზე, მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო ხედვებზე გამახვილდა. აღნიშნულ კონტექსტში, სახელმწიფო მინისტრმა UNDP-ის მუდმივ წარმომადგენელს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის თაობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას, ნდობის აღდგენის, ჩართულობის და დიალოგის გზით, რაც ახლებულ ხედვებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს დაეყრდნობა.
სახელმწიფო მინისტრმა კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი UNDP-ის როლისა და აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში. თავის მხრივ, ნიკ ბერესფორდმა ძალზე დადებითად შეაფასა ქართული მხარის ძალისხმევა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.

Теа Ахвледиани провела встречу с постоянным представителем Программы развития ООН в Грузии Ником Бересфордом
17 March 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела встречу с постоянным представителем Программы развития ООН (UNDP) в Грузии Ником Бересфордом.
Стороны обсудили гуманитарно-правовую ситуацию в оккупированных регионах Грузии. Особое внимание было уделено реализации политики примирения и вовлеченности, достигнутым результатам и планам на будущее. Госминистр проинформировала представителя UNDP о процессе стратегического пересмотра политики примирения, целью которой является достижение существенного прогресса в процессе примирения искусственно разделенными обществами посредством диалога и укрепления доверия.
Теа Ахвледиани подчеркнула важность роли UNDP в процессе мирного урегулирования конфликта и восстановления доверия между искусственно разделенными обществами. Со своей стороны Ник Бересфорд очень положительно оценил усилия грузинской стороны и выразил полную готовность к дальнейшему тесному сотрудничеству с Аппаратом госминистра.