საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მიესალმება ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მორიგ, 25-ე კონსოლიდირებულ ანგარიშს
21 აპრილი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მიესალმება ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის მორიგ, 25-ე კონსოლიდირებულ ანგარიშს „კონფლიქტი საქართველოში“, რომელიც 2022 წლის 20 აპრილს, ევროპის საბჭოს მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტის სხდომაზე განხილვის შედეგად იქნა მიღებული. ანგარიშში ასახულია 2021 წლის ოქტომბრიდან 2022 წლის მარტის ჩათვლით საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული მდგომარეობა.
ანგარიშში აღნიშნულია აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის, განსაკუთრებით ეთნიკური ქართველების ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევები, როგორიც არის სიცოცხლის ხელყოფა, თავისუფალი გადაადგილებისა და საკუთრების უფლების შეზღუდვა, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვა, ასევე თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლების დარღვევა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილებულია საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესზე, ახალგორის მიმართულებით ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ დახურვით გამოწვეულ მძიმე ჰუმანიტარულ შედეგებზე, საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის ირაკლი ბებუას უკანონო დაკავებაზე, ასევე ხანგრძლივი უკანონო პატიმრობის შედეგად გენადი ბესტაევის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესებისა და გარდაცვალების ფაქტზე. ამასთან, ხაზგასმით არის აღნიშნული, რომ საანგარიშო პერიოდში არ მომხდარა პროგრესის მიღწევა იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უზრუნველყოფის მიმართულებით.
ანგარიშში ხაზგასმულია ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობა, ასევე, გალის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის აღდგენის საჭიროება.
მნიშვნელოვანია, რომ გენერალური მდივნის კონსოლიდირებულ ანგარიშში დადებითად არის შეფასებული საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელება, ისევე როგორც ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერისკენ მიმართულ ძალისხმევა და პანდემიის დროს აღმოჩენილი დახმარება. ამასთან, აღნიშნულია ევროპის საბჭოს როლი და ჩართულობა ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებებს შორის დიალოგის ხელშეწყობისა და ნდობის აღდგენის პროცესში.
მიუხედავად იმისა, რომ კონსოლიდირებული ანგარიშის მომხსენებლებს არ ეძლევათ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შესვლისა და ადგილზე არსებული ვითარების გაცნობის შესაძლებლობა, ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის ანგარიში არის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ინსტრუმენტი, რომელიც ასახავს ბოლო ექვსი თვის განმავლობაში აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში უსაფრთხოების, ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებულ მძიმე ვითარებას.
ევროპის საბჭოს მინისტრთა მოადგილეების სხდომაზე გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშის განხილვა კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საქართველოს საკითხი და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა მუდმივად დგას საერთაშორისო ორგანიზაციების პოლიტიკურ დღის წესრიგში.

Аппарат госминистра приветствует 25-й сводный отчет Генерального секретаря Совета Европы
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия приветствует очередной, 25-й сводный отчет Генерального секретаря Совета Европы «Конфликт в Грузии», который был принят 20 апреля 2022 года на заседании Комитета заместителей министров Совета Европы. В отчете отражена ситуация с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии с октября 2021 года по март 2022 года.
В документе отмечаются грубые нарушения основных прав проживающего в Абхазии и Цхинвальском регионе населения, особенно этнических грузин, такие как ограничение на свободное передвижение, нарушения прав собственности, запрет на получение образования на родном языке. Особое внимание уделяется процессу возведения колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль оккупационной линии, тяжелым гуманитарным последствиям, вызванным закрытием т.н. «пропускного пункта» в направлении Ахалгори, незаконному задержанию граждан Грузии, в том числе Ираклия Бебуа, а также смерти Геннадия Бестаева в результате длительного незаконного задержания. В то же время отмечается, что за отчетный период не было достигнуто никакого прогресса в обеспечении безопасного и достойного возвращения ВПЛ.
В отчете подчеркивается важность Женевских международных переговоров, а также необходимость восстановления Гальского МПРИ.
В документе Генерального секретаря высоко оценивается осуществление политики примирения и вовлеченности, включая мирную инициативу Грузии «Шаг к лучшему будущему», а также усилия по поддержке населения, проживающего в оккупированных регионах, и помощь, оказанная во время пандемии. Кроме того, подчеркивается роль Совета Европы в продвижении диалога и восстановлении доверия между искусственно разделенными обществами.
В то время как докладчикам сводного отчета не разрешается въезжать в оккупированные регионы Грузии и ознакомиться с ситуацией на местах, отчет Генерального секретаря Совета Европы является важным международным документом, отражающим сложную ситуацию с безопасностью и правами человека в Абхазии и Цхинвальском регионе за последние шесть месяцев.
Обсуждение отчета Генерального секретаря на встрече заместителей министров Совета Европы и заявления о поддержке со стороны международных партнеров подтверждают, что вопрос Грузии постоянно находится в политической повестке дня международных организаций.