შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის ხელმძღვანელთან პიტერ ვიბლერთან.
მხარეებმა განიხილეს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ორივე მიმართულებით - სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის, ასევე შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების ფარგლებში აშშ-სთან თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები, სამომავლო გეგმები და ახალი ინიციატივები. ხაზი გაესვა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას, მათ შორის ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობისა და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის თვალსაზრისით.
ყურადღება გამახვილდა ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას, ნდობის აღდგენის, ჩართულობის და დიალოგის გზით, რაც ახლებურ ხედვებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს დაეყრდნობა.
USAID-ის მისიის ხელმძღვანელმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა აშშ-ის მხარდაჭერა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ და შერიგებისა ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани встретилась с главой миссии USAID Питером Виблером.
Стороны обсудили текущие вопросы, планы на будущее и новые инициативы в обоих направлениях деятельности Аппарата госминистра. Была подчеркнута важность активного вовлечения международных партнеров в процесс мирного урегулирования конфликта, в том числе в части укрепления доверия между искусственно разделенными обществами и защиты основных прав пострадавшего от конфликта населения.
Основное внимание уделялось стратегическому пересмотру государственной политики вовлеченности, направленной на достижение существенного прогресса в процессе примирения пострадавшего населения, посредством укрепления доверия, взаимодействия и диалога на основе новых взглядов, целей и приоритетов.
Глава миссии USAID подтвердил поддержку США суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ и выразил полную готовность к дальнейшему тесному сотрудничеству с аппаратом госминистра.