შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მრჩეველმა ლია გიგაურმა სემინარის “საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მნიშვნელობა და პერსპექტივები” მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა.
ლია გიგაურმა ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებული ახალგაზრდებისთვის მსგავსი პროექტების მნიშვნელობაზე, საქართველოს ხელისუფლების სამშვიდობო პოლიტიკაზე და მიმართულებით სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობაზე ისაუბრა. მან ხაზი გაუსვა ახალგაზრდა თაობის ცნობიერების ამაღლებისა და ინფორმირების აუცილებლობას ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ, ასევე კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის უკეთესი მომავლის პერსპექტივის შექმნის მნიშვნელობას, მათ შორის ევროპული ინტეგრაციის გზაზე მიღწეული სიკეთეებისა და სერვისების გაზიარების თვალსაზრისით.
სტუდენტებს სიტყვით მიმართა საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა თამარა წულეისკირმა. მან საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის პროცესში ანტიდასავლური პროპაგანდის წინააღმდეგ ახალგაზრდების ჩართულობისა და მედეგობის გაძლიერების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
ერთდღიანი სემინარის ფარგლებში ახალგაზრდებს ასევე, საშუალება ჰქონდათ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკის და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის დეპარტამენტის დირექტორ თორნიკე ფარულავასგან მიეღოთ ინფორმაცია ნატო-საქართველოს ურთიერთობის დინამიკასა და თანამშრომლობის მექანიზმებზე. "ღია საზოგადოების ფონდის" ევროინტეგრაციის პროგრამის მენეჯერმა ვანო ჩხიკვაძემ მონაწილეებს საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის პროცესი, მნიშვნელობა და პერსპექტივები გააცნო. საუბარი, ასევე, შეეხო ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადის გაკეთების მნიშვნელობასა და დადგენილი კრიტერიუმების მიხედვით გათვალისწინებულ სამომავლო ნაბიჯებს.
კურსის დასასრულს, ახალგაზრდებმა მოწვეული ექსპერტ "სტრატეგიული კომუნიკაციების ცენტრი - საქართველოს" ერთ-ერთ დამფუძნებელთან დავით ძიძიშვილთან ერთად განიხილეს ანტიდასავლური პროპაგანდის ძირითადი მიზნები და ამოცანები, ასევე, დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მეთოდები და გამოწვევები, კერძოდ, ნატოსა და ევროკავშირის წინააღმდეგ მიმართული დეზინფორმაციული კამპანიის გზავნილები.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან თანამშრომლობით, თბილისში, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრში უკვე გაიმართა ორი სემინარი. 2021-2022 წლებში ერთდღიანი სემინარების ციკლის ფარგლებში,დაახლოებით 100 სტუდენტის მონაწილეობით, ჯამში 5 შეხვედრა გაიმართება.

Лия Гигаури обратилась к студентам, участвовавшим в семинаре «Важность и перспективы процесса европейской и евроатлантической интеграции Грузии»
28 April 2022
Советник государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури обратилась к студентам, участвовавшим в семинаре «Важность и перспективы процесса европейской и евроатлантической интеграции Грузии».
На встрече, в которой приняли участие студенты, проживающие на оккупированных территориях, Лия Гигаури рассказала о важности мирного разрешения конфликтов, мирной политике правительства Грузии и деятельности аппарата госминистра. Она подчеркнула важность повышения осведомленности и информирования молодого поколения о европейской и евроатлантической интеграции страны, а также необходимость создания лучшего будущего для людей, проживающих на оккупированных территориях до полного разрешения конфликта.
Перед молодежью также выступили директор Информационного центра НАТО и ЕС при МИД Грузии Тамара Цулейскири. Она подчеркнула важность вовлечения молодежи в процесс интеграции Грузии в европейские и евроатлантические структуры.
В ходе однодневного семинара молодые люди также имели возможность получить информацию о динамике отношений между НАТО и Грузией и механизмах сотрудничества от директора Департамента интеграции НАТО Министерства иностранных дел Торнике Парулава. Глава программы евроинтеграции фонда «Открытое общество - Грузия» Вано Чхиквадзе познакомил участников с процессом европейской интеграции Грузии, его важностью и перспективами.
В конце курса молодые люди вместе с приглашенным экспертом «Центра стратегических коммуникаций – Грузия» Давидом Дзидзишвили обсудили основные цели и задачи антизападной пропаганды, а также методы и вызовы в борьбе с дезинформацией, в частности с сообщениями дезинформационной кампании против НАТО и Евросоюза.
В сотрудничестве с аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в Информационном центре НАТО и ЕС в Тбилиси уже проведено два семинара. Всего в 2021-2022 годах будет проведено 5 встреч в рамках серии однодневных семинаров с участием около 100 студентов.