შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება, მათ შორის ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით, ასევე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა და სამომავლო ხედვები. აღნიშნულ კონტექსტში, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას, ნდობის აღდგენის, ჩართულობის და დიალოგის გზით, რაც ახლებურ ხედვებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს დაეყრდნობა.
მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობას და დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებზე, მათ შორის 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესრულების მიმართულებით პროგრესის მიღწევის აუცილებლობას.

Georgian State Minister for Reconciliation and Civic Equality Tea Akhvlediani met with EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Co-Chair of the Geneva International Discussions Toivo Klaar.
The current situation in the occupied regions of Georgia, including in the humanitarian issues and human rights, as well as the implementation of the Georgian Government’s peace policy and future visions were discussed at the meeting.
Particular attention was paid to the strategic review of state involvement policy, which aims to make substantial progress in the process of reconciliation between artificially divided societies through confidence-building, engagement and dialogue, based on new visions, goals and priorities.
The parties stressed the importance of the Geneva International Discussions and the issues on the agenda, including the need to make progress in implementing the ceasefire agreement of 12 August 2008.