შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება, მათ შორის ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით, ასევე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა და სამომავლო ხედვები. აღნიშნულ კონტექსტში, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას, ნდობის აღდგენის, ჩართულობის და დიალოგის გზით, რაც ახლებურ ხედვებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს დაეყრდნობა.
მხარეებმა ხაზი გაუსვეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობას და დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებზე, მათ შორის 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების შესრულების მიმართულებით პროგრესის მიღწევის აუცილებლობას.

Теа Ахвледиани встретилась с Тойво Клааром
Стороны обсудили текущую гуманитарную ситуацию и ситуацию с правами человека в оккупированных регионах Грузии, реализацию мирной политики правительства и планы на будущее. Основное внимание было уделено стратегическому пересмотру государственной политики вовлеченности, направленной на достижение существенного прогресса в процессе примирения пострадавшего населения, посредством укрепления доверия, взаимодействия и диалога на основе новых взглядов, целей и приоритетов.
Стороны подчеркнули важность Женевских международных переговоров и необходимость достижения прогресса в выполнении соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года.