2022 წლის 4 მაისს ევროპის საბჭოს მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტის სხდომაზე მიღებულ იქნა მორიგი გადაწყვეტილება ''ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში''
6 მაისი 2022
2022 წლის 4 მაისს ევროპის საბჭოს მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტის სხდომაზე მიღებულ იქნა მორიგი გადაწყვეტილება „ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში“.
მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტი ხაზს უსვამს, რომ რუსეთის ფედერაცია განაგრძობს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესის შეფერხებას და საფრთხეს უქმნის მთელი რეგიონის უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას.
გადაწყვეტილებაში გამოთქმულია სერიოზული შეშფოთება საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით გაუარესებული მდგომარეობის და ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევების, მათ შორის სიცოცხლის ხელყოფის, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაბრკოლებების შექმნის, ჯანდაცვასა და საკუთრებაზე წვდომის შეზღუდვის გამო. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილებულია ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ეთნიკური ქართველების დისკრიმინაციის ფაქტებზე, საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესზე, ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტების“ ხანგრძლივი პერიოდით ჩაკეტვაზე, საქართველოს მოქალაქეთა უკანონო დაკავებებზე, ასევე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების იერსახის შეცვლასა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა საკუთრების განადგურებაზე.
გადაწყვეტილებაში უკიდურესი შეშფოთებით აღნიშნულია, რომ კვლავაც დაუსჯელნი რჩებიან საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირები.
მიესალმება რა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2021 წლის 21 იანვარს მიღებულ გადაწყვეტილებას საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“, მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტი ერთმნიშვნელოვნად განსაზღვრავს რუსეთის პასუხისმგებლობას საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილ უმძიმეს მდგომარეობაზე და ხაზს უსვამს მისი საერთაშორისო სამართლებრივი ვალდებულებების შესრულების აუცილებლობას. კომიტეტის წევრები მოუწოდებენ რუსეთს, შეწყვიტოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის დისკრიმინაცია და მათი ფუნდამენტური უფლებების დარღვევა, პასუხისგებაში მისცეს საქართველოს მოქალაქეების მკვლელობაში დამნაშავე პირები, შექმნას პირობები იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნებისთვის, მოხსნას ყველანაირი შეზღუდვები თავისუფალ გადაადგილებაზე, ასევე უზრუნველყოს უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების, მათ შორის ირაკლი ბებუასა და მამუკა ჩხიკვაძის დაუყოვნებელი გათავისუფლება.
ამასთან, გადაწყვეტილებაში ხაზგასმულია ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებზე პროგრესის მიღწევისა და გალის ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმების აღდგენის მნიშვნელობა.
მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერას.
აღსანიშნავია, რომ გადაწყვეტილებას „ევროპის საბჭო და კონფლიქტი საქართველოში“ მინისტრთა მოადგილეების კომიტეტი 2014 წლიდან იღებს, რაც ცხადყოფს, რომ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული მდგომარეობა საერთაშორისო თანამეგობრობის ყურადღებას იპყრობს და საერთაშორისო დღის წესრიგში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან განსახილველ საკითხს წარმოადგენს.

4 мая 2022 года на заседании Комитета заместителей министров Совета Европы было принято очередное решение «Совет Европы и конфликт в Грузии».
Комитет подчеркивает, что Российская Федерация продолжает препятствовать процессу мирного урегулирования конфликта и представляет угрозу безопасности и стабильности всего региона.
В решении выражается серьезная озабоченность по поводу ухудшения гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека в Абхазии и Цхинвальском регионе, а также грубых нарушениях основных прав человека, этнической дискриминации, введении строгих ограничений на свободное передвижение, запрета на получение образования на родном языке, доступа к медицинскому обслуживанию и пренебрежению правами собственности. Особое внимание уделяется фактам дискриминации этнических грузин, проживающих в оккупированных районах, возведению колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительной линии, длительному закрытию т.н. «пропускных пунктов», незаконным задержаниям граждан Грузии, а также изменению внешнего вида объектов культурного наследия и уничтожению имущества ВПЛ.
В документе с особой озабоченностью отмечается, что виновные в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гиги Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелиа - остаются безнаказанными.
Комитет заместителей министров приветствует решение Европейского суда по правам человека от 21 января 2021 года по делу Грузия против России, а также однозначно определяет ответственность России за тяжелейшее положение в оккупированных регионах Грузии и призывает ее к выполнению международных обязательств. Члены комитета призывают Россию прекратить дискриминацию жителей Абхазии и Цхинвали и нарушение их основных прав, привлечь к ответственности виновных в убийствах граждан Грузии, создать условия для безопасного и достойного возвращения ВПЛ, снять все ограничения на свободное передвижение и обеспечить немедленное освобождение незаконно задержанных граждан Грузии, в том числе Ираклия Бебуа и Мамуки Чхиквадзе.
Вместе с тем, в решении подчеркивается важность продвижения по вопросам повестки дня Женевских международных переговоров и восстановления Гальского механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них.
Комитет подтверждает свою решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
Решения «Совет Европы и конфликт в Грузии» принимаются Комитетом заместителей министров с 2014 года, что свидетельствует о том, что ситуация в оккупированных регионах Грузии привлекает внимание международного сообщества и является одним из важнейших вопросов международной повестки дня.