სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ეხმიანება, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში ა.წ. 8 მაისს უკანონოდ გამართული ე.წ. „საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურს", რომელიც ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპებს და საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მორიგ უხეშ დარღვევას წარმოადგენს. საქართველოს ხელისუფლება და საერთაშორისო თანამეგობრობა არ ცნობს ამგვარი ქმედებების და მათი შედეგების ლეგიტიმურობას; მიმდინარე ოკუპაციისა და ფაქტობრივი ანექსიისკენ მიმართული ნაბიჯების, ასევე ადგილობრივი მოსახლეობის ეთნიკური წმენდის არაერთი ტალღის პირობებში, ის ვერ გამოხატავს ხალხის ნებას და, შესაბამისად, მოკლებულია სამართლებრივ საფუძველს.
უკანასკნელი 30 წლის მანძილზე, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებიდან ასობით ათასი გამოდევნილი პირი მოკლებულია საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლებას, ხოლო ადგილზე გრძელდება დარჩენილი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეში და სისტემატური დარღვევები, რაც გამოიხატება სიცოცხლის ხელყოფით, ეთნიკური დისკრიმინაციის ფაქტებით, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვით, თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვით, საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებით, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვით და სხვა უკანონო ქმედებებით. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2021 წლის 21იანვრის გადაწყვეტილებით ცალსახად დაადასტურა, რომ რუსეთი ახორციელებს ეფექტურ კონტროლს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებზე და სწორედ მას ეკისრება პასუხისმგებლობა ადგილზე მიმდინარე ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევებსა და სხვა უკანონო ქმედებებზე.
ურთულესი გლობალური და რეგიონული გამოწვევების, ასევე ადგილზე მიმდინარე მოვლენების ფონზე, საქართველოს მთავრობა განუხრელად და თანმიმდევრულად ახორციელებს მტკიცედ გაცხადებულ ორ-განზომილებიან სამშვიდობო პოლიტიკას, რომლის ერთ-ერთ სტრატეგიულ მიმართულებას, დეოკუპაციასთან ერთად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმართულებით შერიგებისა და ჩართულობის პროცესის განხორციელება და მისი კიდევ უფრო გააქტიურება წარმოადგენს. სწორედ ამას ემსახურება შერიგების და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი, რომელიც კონკრეტულ ახლებურ ხედვებს, დეპოლიტიზებულ და ჰუმანიტარულ მიდგომებს, ასევე კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებსა და ინტერესებს დაეყრდნობა.

Заявление аппарата госминистра относительно проведенного 8 мая второго тура т.н. «президентских выборов» в Цхинвальском регионе
9 May 2022
Проведенный 8 мая второй тур т.н. «президентских выборов» в Цхинвальском регионе, противоречит основополагающим принципам международного права и представляет собой очередное грубое нарушение суверенитета Грузии. Правительство Грузии и международное сообщество не признают законность таких действий, особенно в условиях нынешней оккупации и шагов к фактической аннексии, а также этнической чистки местного населения они не выражают воли народа и, следовательно, не имеют правового основания.
За последние 30 лет сотни тысяч людей лишены права безопасного и достойного возвращения домой, в то время как на местах продолжаются грубые и систематические нарушения основных прав оставшегося населения, что проявляется в фактах этнической дискриминации, возведении колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительных линий, ограничении свободы передвижения, незаконном задержании граждан Грузии, запрете обучения на родном языке и других противоправных действиях. Важно отметить, что Европейский суд по правам человека в своем решении от 21 января 2021 года однозначно подтвердил, что Россия осуществляет эффективный контроль над оккупированными регионами Грузии и несет ответственность за грубые нарушения прав человека на местах и ​​другие противоправные действия.
На фоне сложнейших глобальных и региональных вызовов, а также текущих событий на местах, правительство Грузии неуклонно и последовательно проводит твердо заявленную политику мира. Именно этому служит процесс стратегического пересмотра государственной политики примирения и вовлеченности, которая будет основываться на конкретных новых видениях, деполитизированных и гуманитарных подходах, а также на потребностях и интересах пострадавшего от конфликта населения.