კონკურსი გამყოფ ხაზთან მცხოვრები კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ქალებისთვის
1 ივნისი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, სსიპ ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან  თანამშრომლობით, აცხადებს კონკურსს სასწავლო ტრენინგში  „მეწარმეობის პრაქტიკული კურსი - როგორ დავიწყოთ ბიზნესი“ მონაწილეობის მისაღებად გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ქალებისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი  ქალებისთვის.
სასწავლო ტრენინგი მიზნად ისახავს მეწარმეობის შესახებ თეორიული ცოდნის ამაღლებასა და ბიზნესის წარმოების პრაქტიკული უნარების გაძლიერებას და მოიცავს როგორც ინტერაქტიულ  ლექციებს, ისე პრაქტიკულ სავარჯიშოებს.
სასწავლო ტრენინგი განკუთვნილია 18 წლის ასაკს მიღწეული პირებისთვის, ვისაც სურს ბიზნესის დაწყება/გაფართოება, გააჩნია ბიზნეს-იდეა ან/და აქვს მეწარმეობის სფეროში უნარ-ჩვევების განვითარების მოტივაცია.
სასწავლო ტრენინგში მონაწილეობა შეუძლიათ:
• გორის, კასპის, ქარელის, ხაშურის, საჩხერის, დუშეთის, მესტიის, ონის, ზუგდიდისა და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტების სოფლებში მცხოვრებ კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ქალებს;
• ქვემო ქართლში, კახეთში და სამცხე ჯავახეთში მცხოვრებ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ ქალებს
ტრენინგ-კურსი მოიცავს შემდეგ თემებს:
• ბიზნესის არსი და მისი დაგეგმვა
• ბიზნეს იდეის შემუშავება
• ბიზნესის და პროდუქტის განვითარების ფაზები
• ბიზნესის სახელის შერჩევა
• ბაზრის ანალიზი
• ბიზნეს-მოდელის შემუშავება
• მოგების მარჟა და ნულოვანი წერტილის გამოთვლა
• სტარტაპ ბიუჯეტი და დაფინანსების წყაროები
ტრენინგ კურსის ხანგრძლივობა: 22  საათი
პერიოდი: 7 ივლისი - 15 ივლისი
სამუშაო ენა: ქართული
ტრენინგ-კურსი ჩატარდება ონლაინ რეჟიმში და მასში ჯამში 16 მსმენელი მიიღებს მონაწილეობას.
კურსში მონაწილეობა არის უფასო.
მსურველებმა უნდა გამოაგზავნონ მოკლე ბიოგრაფია (CV) და სამოტივაციო წერილი (ტრენინგ-კურსში მონაწილეობის მიზანი და არსებობის შემთხვევაში,  ბიზნეს-იდეის მოკლე მონახაზი)
მეორე ეტაპი:
შერჩეული კანდიდატები გაივლიან გასაუბრებას (ონლაინ რეჟიმში)
რეზიუმე და სამოტივაციო წერილი უნდა გამოიგზავნოს შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: press@smr.gov.ge (გთხოვთ, სათაურის  ველში (subject) მიუთითოთ კურსის დასახელება - „როგორ დავიწყოთ და განვავითაროთ ბიზნესი“).
დამატებითი შეკითხვების შემთხვევაში საკონტაქტო პირია -  ლალი დევიძე (577 527799; l.devidze@smr.gov.ge);

Конкурс для пострадавших от конфликта женщин, проживающих возле разделительной линии и этнических меньшинств
1 June 2022
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Академией Министерства финансов объявляет конкурс на участие в учебном курсе «Практический курс предпринимательства – как начать бизнес» для пострадавших от конфликта женщин, проживающих возле разделительной линии и женщин, представителей этнических меньшинств.
Учебный курс направлен на повышение теоретических знаний о предпринимательстве и укрепление практических навыков ведения бизнеса и включает в себя как интерактивные лекции, так и практические занятия.
Тренинг предназначен для людей старше 18 лет, которые хотят начать/расширить бизнес, имеют бизнес-идею и/или мотивированы на развитие предпринимательских навыков.
В тренинге могут принять участие:
• пострадавшие от конфликта женщины, проживающие в муниципалитетах Гори, Каспи, Карели, Хашури, Сачхере, Душети, Местия, Они, Зугдиди и Цаленджиха;
• женщины, представители этнических меньшинств, проживающие в Квемо Картли, Кахетии и Самцхе-Джавахети;
• Суть бизнеса и его планирование;
• Разработка и бизнес-идеи;
• Фазы развития бизнеса и продукта;
• Выбор названия компании;
• Анализ рынка;
• Разработка бизнес-модели;
• Маржа прибыли и расчет нулевой точки;
• Бюджет стартапа и источники финансирования;
Продолжительность курса: 22 часа
Период: 27 июня - 15 июля
Рабочий язык – грузинский
Учебный курс будет проходить в онлайн-режиме, всего в нем примут участие 16 слушательей
Кандидаты должны прислать CV (краткое резюме) и сопроводительное письмо (об ожиданиях от тренинга и краткое описание бизнес-идеи, если имеется)
Отобранные кандидаты пройдут онлайн-собеседование
Резюме и сопроводительное письмо необходимо отправить по адресу: press@smr.gov.ge (пожалуйста, укажите название курса «Как начать и развивать бизнес» в поле «тема» («Subject»))