თეა ახვლედიანმა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელთან, კარლ ჰარცელთან შეხვედრა გამართა
24 ივნისი 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელთან, კარლ ჰარცელთან შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ელჩს მადლობა გადაუხადა, ევროკავშირის მიერ, საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში, საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის. სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ევროკავშირის განსაკუთრებულ როლსა და აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში.
თეა ახვლედიანმა კარლ ჰარცელს შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესის მიმდინარეობა, განახლებული პრიორიტეტული მიმართულებები და სამომავლო ხედვები გააცნო, რაც შეხვედრის მთავარ მიზანს წარმოადგენდა. მხარეები სტრატეგიული გადახედვის ფარგლებში, ისევე როგორც სხვა აქტუალურ საკითხებზე, მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ.
საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციის ამ უმნიშვნელოვანეს ეტაპზე, სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ევროპული პერსპექტივის მონიჭების ისტორიულ მნიშვნელობას და ქვეყნის ევროინტეგრაციის გზაზე მიღწეული პროგრესის შესაბამისად, უახლოეს მომავალში, კანდიდატის სტატუსის მიღების რწმენა გამოთქვა.
„ევროკავშირის ელჩთან ჩემი დღევანდელი შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო ჩართულობის და შერიგების სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესში განახლებული პრიორიტეტებისა და ხედვების გაცნობა, მათზე შემდგომი განხილვებისა და ფართო საზოგადოებრივი დისკუსიის წარმართვის მიზნით.
მოგეხსენებათ, ევროკავშირს განსაკუთრებული როლი აკისრია საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის, ომით გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის აღდგენის პროცესში. სწორედ ამიტომ, დიდი მნიშვნელობა ენიჭება ჩვენს სტრატეგიულ პარტნიორებთან ინტენსიური თანამშრომლობის მჭიდრო კოორდინაციით გაგრძელებას.“ - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия встретилась с главой Представительства ЕС в Грузии.
Теа Ахвледиани поблагодарила Карла Хартцеля за его решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ. Госминистр подчеркнула особую роль ЕС в процессе мирного урегулирования конфликта в Грузии.
Она проинформировала Дипломата о процессе стратегического пересмотра государственной политики примирения и вовлеченности, что было основной целью встречи. Стороны договорились продолжить тесное сотрудничество по ключевым вопросам.
На этом решающем этапе интеграции Грузии с Европейским Союзом государственный министр подчеркнул историческую важность предоставления европейской перспективы и выразил уверенность в том, что в ближайшем будущем статус кандидата будет соответствовать прогрессу страны в направлении европейской интеграции.
Госминистр подчеркнула историческую важность предоставления европейской перспективы на этом решающем этапе интеграции Грузии с ЕС и выразила уверенность в получении статуса кандидата в ближайшее время.
«Основная цель моей сегодняшней встречи с послом ЕС состояла в том, чтобы представить обновленные приоритеты и видения в процессе стратегического пересмотра государственной политики примирения и вовлеченности для дальнейшего широкого общественного обсуждения. Как известно, ЕС играет особую роль в процессе мирного урегулирования конфликта в Грузии, в том числе в восстановлении доверия между разделенными войной обществами. Именно поэтому очень важно продолжать интенсивное сотрудничество с нашими стратегическими партнерами», - заявила Теа Ахвледиани.