შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა საქართველოში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) დელეგაციის ხელმძღვანელთან, სევერინ შაპაზთან გამოსამშვიდობებელი შეხვედრა გამართა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა ICRC-ის დელეგაციის მომავალი ხელმძღვანელი ანნე მონტავონი.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის საქმიანობის მნიშვნელობას და მადლობა გადაუხადა ICRC-ის წარმომადგენელს თანამშრომლობისა და საქართველოში ორგანიზაციის მიერ გაწეული ჰუმანიტარული ძალისხმევისთვის.
მხარეებმა შეაჯამეს განხორციელებული თანამშრომლობის შედეგები. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა, საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიებისა და მათი ოჯახების თანადგომის პროგრამის მიღწევებზე, აქტუალურ საკითხებსა და სამომავლო ხედვებზე. შეხვედრაზე ხაზი გაესვა, ამ მიმართულებით, ერთობლივი ძალისხმევით მიღწეულ პროგრესს და პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომი გაუმჯობესებისთვის ერთობლივი მუშაობის გაგრძელების მზადყოფნას.
სევერინ შაპაზმა აღნიშნა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიებისა და მათი ოჯახების თანადგომის პროგრამის ფარგლებში თანამშრომლობის მზარდი დინამიკა, რისთვისაც სახელმწიფო მინისტრს მადლობა გადაუხადა.

Теа Ахвледиани провела прощальную встречу с главой делегации Международного Комитета Красного Креста в Грузии Северином Шапазом
29 June 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела прощальную встречу с главой делегации Международного Комитета Красного Креста в Грузии (ICRC) Северином Шапазом. На встрече также присутствовала Энн Монтавони, будущий глава делегации ICRC Аннэ Монтавони.
Госминистр подчеркнула важность деятельности Международного комитета Красного Креста в Грузии и поблагодарила главу делегации за сотрудничество. Стороны подвели итоги проделанной работы. Особое внимание было уделено достижениям программы поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий в Грузии в 90-х годах и российско-грузинской войны августа 2008 года. На встрече был отмечен прогресс, достигнутый совместными усилиями в этом направлении, и готовность продолжать совместную работу для дальнейшего повышения эффективности программы.
Северин Шапаз отметил растущую динамику сотрудничества в рамках программы поиска пропавших без вести, за что поблагодарил госминистра.