სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, და ევროკავშირის (EU), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) მხარდაჭერით გაიმართა ტრენინგ-სემინარი თემაზე: დეზინფორმაციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესების მხარდასაჭერად.
ტრენინგ-სემინარი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა გახსნა, ღონისძიების მონაწილეებს ასევე მისასალამებელი სიტყვით მიმართეს - გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის უფროსმა მრჩეველმა სამხრეთ კავკასიაში ვლადიმირ შკოლნიკოვმა და გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში ანნა ჩერნიშოვამ.
ტრენინგი ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მასში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში მომუშავე ადგილობრივი მედიასაშუალებების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონული ჟურნალისტები სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესზე დეზინფორმაციის ზეგავლენის ნეგატიურ შედეგებს გაეცნენ და მათი გავრცელების პრევენციის სტრატეგიებზე იმსჯელეს.
თეა ახვლედიანმა მონაწილეებს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ორივე სტრატეგიული მიმართულება - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ასევე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკა და უწყების კომპეტენციაში შემავალი პრიორიტეტული საკითხები გააცნო. სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად მიმოიხილა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პროცესში დეზინფორმაციის კუთხით არსებული გამოწვევები, ხაზი გაუსვა მასთან გამკლავების მნიშვნელობას და აღნიშნულ პროცესში მედიის განსაკუთრებულ როლს. თეა ახვლედიანმა ასევე ისაუბრა დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმებზე და აღნიშნა აქტუალური მიმართულებებით საზოგადოების სათანადოდ ინფორმირების, ცნობიერების ამაღლებისა და მედიაწიგნიერების მნიშვნელობა, რასაც ემსახურება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ორგანიზებული ტრენინგ-სემინარების ციკლი.
„განსაკუთრებით ჩვენს არაქართულენოვან მოსახლეობასთან მიმართებით, საზოგადოებრივი ინტეგრაციის პროცესზე, დეზინფორმაციის უკიდურესად ნეგატიური ზეგავლენის, ისევე როგორც მისი პრევენციის მექანიზმების განხილვა იყო, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით ორგანიზებული ტრენინგ-სემინარის ძირითადი მიზანი. ამ ღონისძიების ფარგლებში, ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერითა და მოწვეული შესაბამისი სფეროს ექსპერტების მონაწილეობით, რეგიონულ ჟურნალისტებთან ვიმსჯელეთ მედიის უმნიშვნელოვანეს როლზე, როგორც საზოგადოებრივი აზრის ფორმირების, ასევე დეზინფორმაციასთან გამკლავების პროცესში,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Тренинг на тему: «Повышение осведомленности о дезинформации для поддержки процессов гражданской интеграции» был организован Аппаратом государственного министра при поддержке ЕС, Программы развития ООН (UNDP) и Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (OHCHR).
Тренинг открыла Госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. К участникам мероприятия также обратились старший советник Верховного комиссара ООН по правам человека на Южном Кавказе Владимир Школьников и заместитель постоянного представителя Программы развития ООН в Грузии Анна Чернышова.
Тренинг длился два дня, в нем приняли участие представители СМИ, работающие в регионах проживания представителей этнических меньшинств. Журналисты Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети узнали о негативных последствиях влияния дезинформации на процесс гражданской интеграции и обсудили стратегии предотвращения их распространения.
Теа Ахвледиани ознакомила собравшихся со стратегическими направлениями деятельности аппарата госминистра и приоритетными вопросами, входящими в компетенцию ведомства. Она подчеркнула важность борьбы с дезинформацией в процессе гражданского равноправия и интеграции и отметила особую роль СМИ в этом отношении. Госминистр рассказала о механизмах противодействия дезинформации и отметила важность надлежащего информирования населения, повышения их информированности и медиаграмотности, чему служит цикл тренингов, организованных аппаратом государственного министра.
«Основной целью тренинга, организованного по инициативе нашего Аппарата, было обсуждение крайне негативного влияния дезинформации на процесс гражданской интеграции, а также механизмов ее предотвращения, особенно в отношении нашего негрузиноязычного населения. В рамках данного мероприятия, при поддержке наших международных партнеров и участии приглашенных экспертов, мы обсудили с журналистами важнейшую роль СМИ, как в процессе формирования общественного мнения, так и в процессе борьбы с дезинформацией», - заявила Теа Ахвледиани.