14 წელი შესრულდა მას შემდეგ, რაც რუსეთის ფედერაციამ, საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური პრინციპების უხეში დარღვევით, ფართომასშტაბიანი სამხედრო აგრესია განახორციელა საქართველოს წინააღმდეგ და სუვერენული, დამოუკიდებელი სახელმწიფოს განუყოფელი ტერიტორიების - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების ოკუპაცია მოახდინა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი პატივს მიაგებს 2008 წლის აგვისტოში, საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპული გმირების, მებრძოლებისა და სამოქალაქო პირების ხსოვნას დათანაგრძნობას უცხადებს მათ ოჯახებს, ახლობლებსა და სრულიად საქართველოს.
საერთაშორისო სამართლის ძირითადი პრინციპების უხეში დარღვევით, რუსეთი კვლავ განაგრძობს საქართველოს რეგიონების ოკუპაციას, ანექსიისკენ მიმართულ ინტენსიურ ნაბიჯებს, მილიტარიზაციას; ამასთან, გრძელდება ადგილზე მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების უხეში და სისტემატური დარღვევა, რაც გამოიხატება ეთნიკური დისკრიმინაციის ფაქტებით, გამყოფი ხაზების გასწვრივ მავთულხლართებისა და სხვა ხელოვნური ბარიერების აღმართვის პროცესით, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული მკაცრი შეზღუდვებით, უკანონო დაკავებებით, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვით, საკუთრებაზე, სამედიცინო დახმარებასა და საარსებო წყაროებზე წვდომის შეზღუდვითა და სხვა უკანონო ქმედებებით. საოკუპაციო რეჟიმის დესტრუქციული ქმედებები კოვიდ-19 პანდემიის დროსაც არ შეწყვეტილა, რამაც კიდევ უფრო დაამძიმა კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების მდგომარეობა. განსაკუთრებით მძიმე ვითარებაში აღმოჩნდა ხელოვნურად იზოლირებული მოსახლეობა ახალგორის რაიონში, სადაც ე.წ. „გადასასვლელი პუნქტის“ ხანგრძლივი ჩაკეტვის შედეგად შექმნილ ჰუმანიტარულ კრიზისს არაერთი ადამიანის ჯანმრთელობა და სიცოცხლე შეეწირა. დაუსჯელნი რჩებიან საქართველოს ოთხი მოქალაქის - დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირები. ეთნიკური წმენდის რამდენიმე ტალღის შედეგად, ასობით ათასს ლტოლვილსა და იძულებით გადაადგილებულ პირს დღემდე არ ეძლევა საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უფლება.
აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, 2021 წლის 21 იანვარს მიღებული გადაწყვეტილებით ადგენს, რომ რუსეთი ახორციელებს ეფექტურ კონტროლს საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებზე, და შესაბამისად აკისრებს მას სრულ პასუხისმგებლობას მიმდინარე ოკუპაციის შედეგად დაზარალებული ადამიანების ფუნდამენტური უფლებების უხეშ დარღვევებზე. საქართველოს მთავრობა, საერთაშორისო პარტნიორებთან ინტენსიური თანამშრომლობითა და მჭიდრო კოორდინაციით, მის ხელთ არსებული ყველა ბერკეტისა და საერთაშორისო ინსტრუმენტების გამოყენებით, განაგრძობს ძალისხმევას ოკუპაციის მძიმე შედეგებთან გამკლავების მიზნით, რათა უახლოეს მომავალში ჰუმანიტარულ ჭრილში გადაწყდეს, როგორც ცხინვალის რეგიონის ასევე აფხაზეთის მიმართულებით უკანონო პატიმრობაში მყოფი პირების გათავისუფლების საკითხი; პასუხისგებაში მიეცეს საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფაში მონაწილე პირები; დაცული იქნას ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის უფლებები; შეიქმნას შესაბამისი პირობები დევნილთა უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების უზრუნველსაყოფად.
კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებას ალტერნატივა არ გააჩნია. სწორედ ამიტომ, უსაფრთხოების კუთხით რეგიონში შექმნილი უმძიმესი მდგომარეობისა და არსებული გამოწვევების, ასევე, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებზე შეზღუდული წვდომის პირობებშიც კი, საქართველოს მთავრობა მტკიცედ და განუხრელად აგრძელებს სამშვიდობო პოლიტიკის გატარებას. დეოკუპაციასთან ერთად, ძალისხმევა მიმართულია ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის დეპოლიტიზირებული დიალოგის გაფართოებისა და გაძლიერებისკენ, ნდობის მშენებლობისა და ჩართულობის პროცესის გააქტიურებისკენ; ასევე, კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვისა და მათთვის უკეთესი მომავლის პერსპექტივების შეთავაზებისკენ, მათ შორის, საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის კონტექსტში. სწორედ ამას ემსახურება სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ეფექტიანი განხორციელება, ასევე სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ხელმძღვანელობით მიმდინარე, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესი, რაც მიზნად ისახავს ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის დიალოგის, თანამშრომლობისა და ნდობის აღდგენის მიმართულებით არსებითი პროგრესის მიღწევას, სტატუს-ნეიტრალური, ადამიანის კეთილდღეობაზე ორიენტირებული და კონფლიქტით დაზარალებული ხედვების საფუძველზე.
სამშვიდობო პროცესში უაღრესად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან მტკიცე მხარდაჭერის გაგრძელება, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დაცვის, ხელოვნური იზოლაციისკენ მიმართული ქმედებების აღკვეთისა და ხალხთაშორისი დიალოგის ხელშეწყობის მიზნით.

Заявление по случаю 14-й годовщини войны
Прошло 14 лет с тех пор, как Российская Федерация, грубо нарушив основополагающие принципы международного права, начала широкомасштабную военную агрессию против Грузии и оккупировала неделимые территории суверенного независимого государства - Абхазию и Цхинвальский регион.
Грубо нарушая основные принципы международного права, Россия продолжает оккупировать регионы Грузии, предпринимая активные шаги в направлении аннексии и милитаризации. В то же время оккупационный режим продолжает грубо и систематически нарушать основные права местного населения, что проявляется в этнической дискриминации, установке колючей проволоки и других искусственных заграждений вдоль разделительной линий, жестких ограничениях на свободное передвижение, незаконных задержаниях, запретах на обучение на родном языке, ограничениях доступа к медицинскому обслуживанию и средствам к существованию. Деструктивные действия оккупационного режима не прекратились даже во время пандемии Covid-19, что еще больше обострило положение людей, пострадавших в результате конфликта. Искусственно изолированное население Ахалгорского района оказалось в особо тяжелом положении, где гуманитарный кризис унес жизни и здоровья многих людей. По-прежнему остаются безнаказанными виновные в убийстве четырех граждан Грузии - Давида Башарули, Гига Отхозория, Арчила Татунашвили и Ираклия Кварацхелия. В результате этнической чистки сотни тысяч ВПЛ по-прежнему не могут вернуться домой.
Следует отметить, что 21 января 2021 года Европейский суд по правам человека постановил, что Россия осуществляет эффективный контроль над Абхазией и Цхинвальским регионами Грузии и, следовательно, возлагает на нее полную ответственность за грубые нарушения основных прав населения, пострадавшего от оккупации. Правительство Грузии продолжает использовать все имеющиеся в его распоряжении рычаги и инструменты для решения вопроса об освобождении незаконно задержанных лиц в ближайшем будущем в результате совместных усилий с международными партнерами, положить конец безнаказанности и привлечь к ответственности виновных в гибели граждан Грузии, создать соответствующие условия для обеспечения безопасного и достойного возвращения ВПЛ, а также защитить права населения, проживающего в оккупированных регионах.
Альтернативы мирному разрешению конфликта нет. Вот почему, даже в условиях нынешней оккупации и ограниченного доступа в оккупированные регионы, правительство Грузии твердо и неуклонно продолжает проводить политику мира. Наряду с деоккупацией усилия правительства направлены на расширение и укрепление деполитизированного диалога между искусственно разделенными обществами, на активизацию процесса построения доверия и взаимодействия, а также заботу о пострадавшем от конфликта населении и предоставление им лучших перспектив на будущее, в том числе в контексте процесса европейской интеграции Грузии. Именно этому служит эффективная реализация мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», а также процесс стратегического пересмотра политики примирения и вовлеченности, инициированный и возглавляемый Аппаратом госминистра, который направлен на достижение существенного прогресса в направлении диалога, сотрудничества и укрепления доверия между искусственно разделенными обществами.