თეა ახვლედიანმა 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს გმირულად დაღუპული სამხედროების ხსოვნას პატივი მიაგო
8 აგვისტო 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან ირაკლი ღარიბაშვილთან, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს გმირულად დაღუპული სამხედროების ხსოვნას მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე პატივი მიაგო. სახელმწიფო მინისტრი დაღუპული გმირების მშობლებსა და ოჯახების წევრებს ესაუბრა, კიდევ ერთხელ გამოხატა თანაგრძნობა და ხაზი გაუსვა ომში დაღუპული გმირების ღვაწლს საქართველოს სახელმწიფოებრიობის და ღირსების დაცვაში.
თეა ახვლედიანმა 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპულ გმირებს პატივი მიაგო გორშიც. სახელმწიფო მინისტრმა გორის გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და გორისა და ატენის მიტროპილიტ - მეუფე ანდრიასთან ერთად, დაღუპულთა სულების მოსახსენებელ პანაშვიდს დაესწრო.
"რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომის გმირების წვლილი არის განუზომლად მნიშვნელოვანი საქართველოს სახელმწიფოებრიობის, მისი დამოუკიდებლობის და ღირსების დაცვაში, რასაც მათ საკუთარი სიცოცხლე შესწირეს, ჩვენ ყოველ დღე გვახსოვს ისინი. საქართველოს უახლესი ისტორიის ამ ტრაგიკულ დღეებში კი, სრულიად საქართველოსთან ერთად, ჩვენ პატივს მივაგებთ მათ ხსოვნას. თანავუგრძნობ საქართველოს თითოეული დაღუპული მოქალაქის, მებრძოლებისა და სამოქალაქო პირების ოჯახებს, რომლებიც ახლობლის დანაკარგით განუზომელ ტკივილს განიცდიან. ასევე ჩვენს ქვეყანას და საქართველოს ხალხს დღემდე უწევს, სამწუხაროდ, 14 წლის წინ რუსეთის სამხედრო აგრესიით განხორციელებული ოკუპაციის უმძიმეს შედეგებთან გამკლავება, რაც ჩვენი ქვეყნისთვის ყველაზე დიდ გამოწვევას წარმოადგენს დღესდღეობით. საქართველოს მთავრობა კი, განუხრელად და მტკიცედ განაგრძობს სამშვიდობო პოლიტიკის გატარებას, მიუხედავად რეგიონში უსაფრთხოების კუთხით შექმნილი ურთულესი მდგომარეობისა და იმ პირობებშიც კი, როდესაც ჩვენ შეზღუდული გვაქვს წვდომა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. მინდა მადლიერება გამოვხატო ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორების და საერთაშორისო საზოგადოების მიმართ, საქართველოსთვის გამოხატული თანადგომის და მტკიცე მხარდაჭერისათვის, რომლის გაგრძელებას ჩვენს სამშვიდობო ძალისხმევასთან ერთად, უაღრესად დიდი მნიშვნელობა ენიჭება ჩვენი ხალხის, განსაკუთრებით კი კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების საკეთილდღეოდ, მათი უფლებების დასაცავად, გაყოფილი საზოგადოების შერიგებისკენ და ჩვენი საბოლოო მიზნის მისაღწევად, რათა შევძლოთ მშვიდობიანი თანაცხოვრება ერთიან, ძლიერ და ევროპულ სახელმწიფოში," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани отдала дань памяти воинам, героически погибшим в ходе российско-грузинской войны 2008 года
8 August 2022
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани вместе с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили и представителями исполнительной и законодательной власти почтили память героев, погибших в российско-грузинской войне 2008 года, на братском кладбище в Мухатгверди. Госминистр встретилась с родителями и семьями погибших героев и еще раз выразила им сочувствие.
Также Теа Ахвледиани почтила память погибших героев в Гори. Госминистр возложила венок к Мемориалу Героев и вместе с представителями местного самоуправления и митрополитом Горийским и Атенским посетила панихиду по душам усопших.
«Неизмеримо важен вклад героев российско-грузинской войны в защиту государственности, независимости и достоинства Грузии, за что они отдали свои жизни, мы вспоминаем их каждый день. В эти трагические дни новейшей истории Грузии мы вместе со всей Грузией чтим их память. Сочувствую семьям каждого погибшего гражданина Грузии, которые испытывают неизмеримую боль из-за потери близкого человека. К сожалению, нашей стране и народу Грузии все еще приходится сталкиваться с наихудшими последствиями оккупации, совершенной российской военной агрессией 14 лет назад, что сегодня является самым большим вызовом для нашей страны. Правительство Грузии продолжает проводить политику мира, несмотря на сложнейшую ситуацию с безопасностью в регионе, даже в условиях, когда у нас ограничен доступ на оккупированные территории. Я хотела бы выразить признательность нашим стратегическим партнерам и международному сообществу за их солидарность и твердую поддержку Грузии, продолжение которой имеет первостепенное значение для нашего народа и для достижения нашей конечной цели - иметь возможность мирно сосуществовать в едином, сильном и европейском государстве», - заявила Теа Ахвледиани.