სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის გაძლიერების მიზნით, კონკურსი ''მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის'' მიმდინარეობს
11 აგვისტო 2022
სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის გაძლიერების მიზნით, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ატარებს კონკურსს – „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“.
გამოცხადებული კონკურსის დეტალები საქართველოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლია გიგაურმა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა განიხილეს. შეხვედრაზე ლია გიგაურმა და ნუნუ მიცკევიჩმა კონკურსის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და სამშვიდობო საკითხებში ახალგაზრდების ჩართულობის განსაკუთრებულ როლზე გაამახვილეს ყურადღება.
ლია გიგაურმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეს მადლობა გადაუხადა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის მხარდამჭერი პროგრამების განხორციელებისა და მათთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ვრცლად ისაუბრა სახელმწიფოს სამშვიდობო პოლიტიკაზე და შერიგებისა და ჩართულობის სტრატეგიის განხორციელების პროცესში ახალგაზრდების მონაწილეობის წახალისების მნიშვნელობაზე. გიგაურმა დეტალურად განმარტა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით დაწესებული კონკურსის მიზნები და ამოცანები.
განათლების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა სტუმრებს სხვადასხვა სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის შესახებ, მათ შორის, სახელმწიფო ენის დაცვისა და განვითარების ხელშემწყობი სამეცნიერო კვლევითი საგრანტო კონკურსის თაობაზე მიაწოდა ინფორმაცია, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით ხორციელდება. აღსანიშნავია, რომ კონკურსი ქართული და აფხაზური ენების ფუნქციონირებას, სახელმწიფო ენის დაცვასა და კვლევას შეუწყობს ხელს და მასში მონაწილეობის შესაძლებლობა, ქართული ენის მკვლევრებთან ერთად, აფხაზური ენის კვლევით დაინტერესებულ აფხაზ მეცნიერებსაც ექნებათ.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ჯაბა სამუშიამ, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი სოსიაშვილმა, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანმა, პროფესორმა დავით ჯალაღონიამ, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა, კონფლიქტების ანალიზისა და მართვის პროგრამის ხელმძღვანელმა გუგული მაღრაძემ და სამინისტროს სხვა წარმომადგენლებმა.
კონკურსი სახელწოდებით „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“ პირველად გამოცხადდა 2021 წლის 21 სექტემბერს, მშვიდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით.
კონკურსში შესაძლებელია 18-დან 29 წლამდე ახალგაზრდის, ახალგაზრდების ჯგუფის ან ახალგაზრდული ორგანიზაციის ნომინირება. ნომინაციაზე კანდიდატების წარდგენა შეუძლია: სახელმწიფო უწყებებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს, ექსპერტებს ან ექსპერტთა ჯგუფს, არანაკლებ სამი ადამიანისგან შემდგარ საინიციატივო ჯგუფს.
წარდგენილი კანდიდატი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ კრიტერიუმებს:
• კანდიდატი თავისი საქმიანობით ხელს უნდა უწყობდეს საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებას, ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის შერიგებასა და ნდობის აღდგენას, ასევე კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის მხარდაჭერას;
• კანდიდატის საქმიანობა უნდა ასახავდეს საანგარიშო წლის განმავლობაში განხორციელებულ კონკრეტულ აქტივობას, რაშიც გამოიხატება მისი წვლილი სამშვიდობო პროცესში;
• კანდიდატის მიერ სამშვიდობო პროცესში შეტანილი წვლილი შეიძლება ვლინდებოდეს საქმიანობის ნებისმიერი ფორმით. მაგ.: კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების/მშვიდობის მშენებლობის საკითხზე განხორციელებული აკადემიური საქმიანობა (კვლევები, ანგარიშები, ნაშრომები); ქართულ-აფხაზური/ქართულ-ოსური ნდობის აღდგენის ინიციატივების დაგეგმვა და განხორციელება;
კონკურსის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვის პროცესში განხორციელებულ აქტივობებს ან/და გამოჩენილ ინიციატივებს, ასევე, მშვიდობის მშენებლობის მიზნით, სამოქალაქო აქტივობებში ჩართულობას.
განცხადებები მიიღება 2022 წლის 19 აგვისტოს ჩათვლით სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ელექტრონულ მისამართზე : info@smr.gov.ge.
განაცხადში აუცილებლად უნდა იყოს მითითებული:
• ინფორმაცია კანდიდატის წარმდგენი პირის/პირების თაობაზე, საკონტაქტო მონაცემების ჩათვლით;
• კანდიდატის სახელი და გვარი, მოკლე ბიოგრაფია (განათლება, საქმიანობის სფერო);
• მშვიდობის მშენებლობის პროცესში კანდიდატის მიერ შეტანილი წვლილის მოკლე აღწერა (არაუმეტეს 500 სიტყვისა); ნაშრომებისა და სხვა დამხმარე მასალის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) მოწოდება შესაძლებელია დანართის სახით.
წარდგენილი კანდიდატი/კანდიდატთა ჯგუფი წინასწარ უნდა იყოს ინფორმირებული კონკურსში ნომინირების შესახებ და უნდა იყოს თანახმა მისი კანდიდატურის განხილვაზე.
გამარჯვებული კანდიდატ(ებ)ის შერჩევა მოხდება „მშვიდობის ჯილდოს ახალგაზრდებისთვის“ გადაცემის მიზნით შექმნილი საკონკურსო კომისიის მიერ.
გამარჯვებული კანდიდატ(ებ)ის გამოცხადება და დაჯილდოება მოხდება მშვიდობის საერთაშორისო დღეს, 2022 წლის 21 სექტემბერს. კონკურსის შედეგად გამოვლინდება მხოლოდ ერთი გამარჯვებული ახალგაზრდა პირი, ახალგაზრდების ჯგუფი ან ახალგაზრდული ორგანიზაცია, რომელსაც გადაეცემა სიგელი და ფულადი ჯილდო 3000 ლარის ოდენობით.

В целях усиления роли и вовлечения молодежи в мирный процесс проводится конкурс «Премия мира для молодежи»
11 August 2022
В целях усиления роли и вовлечения молодежи в мирный процесс Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Министерством образования и науки Грузии проводит конкурс «Премия мира для молодежи».
Детали объявленного конкурса обсудили первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и заместитель министра образования и науки. На встрече Лия Гигаури и Нуну Мицкевич говорили о важности конкурса и акцентировали внимание на особой роли участия молодежи в вопросах мира.
Лия Гигаури поблагодарила замминистра образования за реализацию программ поддержки проживающей на оккупированной территории молодежи и предоставление им доступа к качественному образованию. Заместитель госминистра подробно рассказала о госполитике мира и важности поощрения участия молодежи в процессе реализации стратегии примирения и вовлеченности. Она детально разъяснила цели и задачи конкурса, учрежденного по инициативе Аппарата госминистра.
Заместитель министра образования Нуну Мицкевич проинформировала гостей о различных конкурсах, в том числе о конкурсе грантов на научные исследования, способствующему защите и развитию государственного языка, который проводится по инициативе министра образования и науки Грузии Михаила Чхенкели. Следует отметить, что конкурс будет способствовать функционированию грузинского и абхазского языков, защите и исследованию государственного языка и наряду с исследователями грузинского языка в нем смогут принять участие абхазские ученые, заинтересованные в изучении абхазского языка.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Национального научного фонда Грузии имени Шота Руставели Джаба Самушия, ректор Горийского государственного университета Георгий Сосиашвили, декан Сухумского государственного университета, профессор Давид Джалагония, профессор Тбилисского государственного университета, руководитель программы анализа и управления конфликтами Гугули Маградзе и другие представители министерства.
Конкурс под названием «Премия мира для молодежи» впервые был объявлен 21 сентября 2021 года в связи с Международным днем мира.
На конкурс можно номинировать молодого человека в возрасте от 18 до 29 лет, группу молодых людей или молодежную организацию. Кандидатуры могут выдвигать государственные органы, общественные организации, представители гражданского сектора, эксперты или группа экспертов, инициативная группа в составе не менее трех человек.
Выдвинутый кандидат должен соответствовать следующим критериям:
Своей деятельностью способствовать мирному урегулированию конфликта в Грузии, примирению и восстановлению доверия между искусственно разделенными обществами, а также поддерже пострадавшего от конфликта населения;
Деятельность кандидата должна включать конкретную активность, осуществляемую в течение отчетного года, в которой выражается его вклад в мирный процесс;
Вклад кандидата в мирный процесс может проявляться в любой форме. Например: Осуществляет академическую деятельность (проводит исследования и/или пишет статьи) по теме мирного разрешения конфликтов/миростроительства; Участвует в грузино-абхазских/грузино-осетинских проектах по укреплению доверия, реализует аналогичные инициативы.
В рамках конкурса особое внимание будет уделено мероприятиям и/или выдающимся инициативам в процессе помощи пострадавшему от конфликта населению или вовлечения в гражданскую деятельность в целях миростроительства.
Заявки принимаются до 19 августа 2022 года по электронному адресу канцелярии государственного министра: info@smr.gov.ge.
В заявке необходимо указать:
Информация о лице/лицах, выдвигающих кандидата, включая контактные данные;
Имя и фамилия кандидата, краткая биография (образование, сфера деятельности);
Краткое описание вклада кандидата в процесс миростроительства (не более 500 слов); Документы и другие дополнительные материалы (если таковые имеются) могут быть предоставлены в виде приложений.
Выдвигаемый кандидат должен быть заблаговременно проинформирован о выдвижении на конкурс и должен дать согласие на рассмотрение его кандидатуры.
Победитель будет выбран конкурсной комиссией, созданной для присуждения «Премии мира для молодежи».
Победитель будет объявлен и награжден в Международный день мира, 21 сентября 2022 года. По итогам конкурса будет определен только один победитель, группа молодых людей или молодежная организация, которому будет вручен сертификат и денежная премия в размере 3000 лари.