შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, თავდაცვის მინისტრ ჯუანშერ ბურჭულაძესთან ერთად, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს შინდისში დაღუპული ქართველი სამხედროების ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი ყვავილებით შეამკო.
სახელმწიფო მინისტრმა მემორიალთან შეკრებილ დაღუპული სამხედროების ოჯახების წევრებს მიუსამძიმრა და თანადგომა გამოუცხადა. მოგვიანებით, თეა ახვლედიანი და ჯუანშერ ბურჭულაძე შინდისში გმირულად დაღუპული 17 მეომრის სულის მოსახსენიებელ პანაშვიდს დაესწრნენ.
„შინდისის ბრძოლა ნამდვილად ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული გმირობის ეპიზოდია 2008 წლის აგვისტოს ომის ისტორიაში, თუმცა ასევე, ერთ-ერთი უმძიმესი, რომელსაც 17 ახალგაზრდა გმირის სიცოცხლე შეეწირა რუსეთის ჯართან უთანასწორო შეტაკებაში. აქ, დღეს შეკრებილ საქართველოს სასახელო გმირების ოჯახის წევრებს მინდა, კიდევ ერთხელ მივუსამძიმრო, ვუსურვო შემართება და გამძლეობა მათ მოუშუშებელ ტკივილთან გამკლავებაში. დღევანდელ დღეს, ჩვენი დაღუპული გმირების პატივის მიგებასთან ერთად, მათი თავგანწირვა, ისევე როგორც ჩვენი გადარჩენილი მებრძოლების ღვაწლი, არის ის უდიდესი რამ, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს ჩვენი მომავლის რწმენას და ასევე ჩვენს ვალდებულებას, ყველაფერი გავაკეთოთ იმისთვის, რომ განვამტკიცოთ და შევინარჩუნოთ მშვიდობა ჩვენი ქვეყნის გაძლიერებისთვის, მეტი განვითარებისთვის, ომით გაყოფილი ჩვენი საზოგადოების გამთლიანებისა და ჩვენი ხალხის საკეთილდღეოდ,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality, together with Minister of Defense Juansher Burchuladze, paid tribute to the memory of the Georgian soldiers who died in Shindisi during the 2008 Russia-Georgia war.
Tea Akhvlediani expressed her condolences to the families of the fallen soldiers and thanked them for raising the heroes. According to the State Minister, the battle of Shindisi is an impressive story of self-sacrifice and heroism in modern history.
“The Shindisi Battle is one of the most remarkable episodes of heroism in the history of Georgia, but also one of the most tragic days with the loss of 17 young men in an unequal encounter with the Russian troops. The dedication and the heroism place a huge responsibility [on the Government] to do its utmost to maintain peace and ensure peaceful development of the country.
I would like to once again offer my condolences to the family members of the heroes of Georgia gathered here today, and wish them strength and endurance in dealing with their incurable pain”, - said Tea Akhvlediani.