შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გრიგოლ გიორგაძესთან და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე რუსლან აბაშიძესთან ერთად, აფხაზეთში საომარი მოქმედებების დაწყების 30-ე წლისთავთან დაკავშირებით, საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულთა ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
„14 აგვისტო განსაკუთრებულად მძიმე დღეა სრულიად საქართველოსთვის, აფხაზებისა და ქართველებისთვის. ამ დღეს, ჩვენ კიდევ ერთხელ მივაგებთ პატივს იმ მოვლენების დროს გარდაცვლილი გმირების ხსოვნას, რომლებმაც თავი შესწირეს სამშობლოს ერთიანობისთვის ბრძოლას. განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, რომ დღევანდელ დღეს გვახსოვდეს რამდენად მნიშვნელოვანია ის, რომ თითოეულმა ჩვენთაგანმა ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისათვის, რომ მხოლოდ მშვიდობიანი, ნდობის აღდგენისა და შერიგების გზით მივაღწიოთ ჩვენს მიზნებს საქართველოს გაერთიანებასთან მიმართებით, რათა ასეთი ტრაგედიები არასდროს განმეორდეს,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури вместе с заместителем министра обороны Грузии Григолом Гиоргадзе и председателем правительства Автономной Республики Абхазия Русланом Абашидзе по случаю 30-летия начала боевых действий в Абхазии, почтили память погибших в борьбе за единство Грузии.
«14 августа - особенно тяжелый день для всей Грузии, абхазов и грузин. В этот день мы еще раз чтим память погибших героев, которые пожертвовали собой в борьбе за единство Родины. Особенно важно помнить, что каждый из нас должен сделать все возможное для достижения наших целей по объединению Грузии только мирным путем, чтобы подобные трагедии никогда не повторились», - заявила Лия Гигаури.