საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან მიმართებით შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის, სამშვიდობო ინიციატივების, ისევე როგორც ეთნიკურ უმცირესობებთან მიმართებით სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში, განათლების მიმართულების აქტუალური საკითხების განხილვის მიზნით, სახელმწიფო მინისტრს თეა ახვლედიანსა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრ მიხეილ ჩხენკელს შორის, მაღალი დონის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს სახელმწიფო მინისტრისა და განათლების და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეებმა და ორივე უწყების შესაბამისმა წარმომადგენლებმა.
შეხვედრაზე, ორივე სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, სამოქმედო გეგმის ეფექტიანი და შედეგზე ორიენტირებული განხორციელებისა და შესაბამისი აქტივობების შეთანხმების მიზნით, განხილულ იქნა სკოლამდელი, სასკოლო, პროფესიული, უმაღლესი და ზრდასრულთა განათლების საკითხები. მინისტრების სამუშაო შეხვედრაზე აქცენტი გაკეთდა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წლების სახელმწიფო სტრატეგიის ორი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტული მიმართულების - სახელმწიფო ენის სწავლებისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოქალაქეებისთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ფარგლებში დასახული ამოცანების განხორციელებაზე.
თეა ახვლედიანმა და მიხეილ ჩხენკელმა იმსჯელეს ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში, სახელმწიფო მინისტრის მიერ გამართული შეხვედრებისას, ადგილობრივი მოსახლეობისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებისგან მიღებულ რეკომენდაციებზე, მოსაზრებებსა და კონკრეტულ საჭიროებებზე, მათზე რეაგირების მექანიზმებსა და შესაბამისი პროგრამების შემუშავებაზე. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა და განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა სამუშაო შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსწავლეების, აბიტურიენტების, სტუდენტებისა და მასწავლებლების მხარდაჭერასთან დაკავშირებული საკითხები.
მხარეები სამომავლოდ კიდევ უფრო მჭიდრო ურთიერთანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ და კოორდინირებული ქმედებების გეგმები დასახეს. სამუშაო შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაცია „მრავალეროვანი საქართველოს“ პარტნიორობითა და ავსტრიის განვითარების ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით ჩატარდა.

Состоялась рабочая встреча между госминистром Теей Ахвледиани и министром образования и науки Михаилом Чхенкели. На встрече обсуждалась гос политика примирения и вовлеченности, мирные инициативы, а также политика гражданского равноправия и интеграции. На встрече также присутствовали заместители госминистра и министра образования и науки и соответствующие представители обоих ведомств.
Стороны обсудили вопросы дошкольного, школьного, профессионального, высшего образования и образования взрослых с целью эффективной и ориентированной на результат реализации плана действий. Акцент был сделан на двух важных приоритетных направлениях госстратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы - обучение государственному языку и доступ к качественному образованию представителей этнических меньшинств.
Теа Ахвледиани и Михаил Чхенкели обсудили рекомендации, мнения и конкретные потребности, полученные от представителей местного населения и гражданского сектора на встречах, проводимых госминистром в регионах проживания этнических меньшинств. Госминистр и Министр образования и науки также рассмотрели вопросы, связанные с поддержкой школьников, абитуриентов, студентов и преподавателей, проживающих на оккупированных территориях.
Стороны договорились о еще более тесном сотрудничестве в будущем и наметили планы согласованных действий. Рабочая встреча прошла в партнерстве с общественной организацией «Многонациональная Грузия» и при финансовой поддержке Австрийского фонда развития.