შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო
30 აგვისტო 2022
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო.
სახელმწიფო მინისტრმა, თბილისში, თამარაშვილის ხეივანში არსებულ უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მემორიალთან შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა. თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების სახელმწიფო პროგრამის და დაკარგულთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე. სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის პროცესი გრძელდება და უფრო გააქტიურდება, რათა მაქსიმალურად მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირის მოძიება და მათი ოჯახების ხანგრძლივი გაურკვევლობის დასრულება მოხერხდეს.
„დღევანდელი თარიღის აღნიშვნას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს პირველ რიგში 2300-ზე მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიჩნეული პირის ოჯახებისთვის და, ზოგადად, საქართველოს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებისთვის იმ შედეგების შესახებ, რაც ოჯახებისთვის საყვარელი ადამიანის გაუჩინარებას და ხანგრძლივ გაურკვევლობას მოაქვს. დღეს, თბილისთან ერთად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღეს საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში აღვნიშნავთ; პატივს მივაგებთ მათ ხსოვნას, გამოვხატავთ ოჯახებისადმი გულწრფელ თანაგრძნობას და მხარდაჭერას, რომელთათვისაც ძალიან მნიშვნელოვანია იცოდნენ, რომ მათი უგზო-უკვლოდ დაკარგული ოჯახის წევრები არ არიან დავიწყებულები! ჩვენ მუდამ გვახსოვს და გვემახსოვრება მათი ღვაწლი სამშობლოს წინაშე;. ჩვენი ამოცანა კი, არის დავადგინოთ მათი ხვედრი, ადგილსამყოფელი და დავასრულოთ ოჯახების ხანგრძლივი მოლოდინი, რა მიზანსაც ემსახურება ჩვენი ძალისხმევა სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, რომელიც წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით მიმდინარეობს. მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებს, სახელმწიფო უწყებების და, რა თქმა უნდა, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახების წარმომადგენლებს, დღევანდელ ღონისძიებაში მონაწილეობისთვის,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
ღონისძიებას, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ორგანიზებით გაიმართა, დაკარგულთა ოჯახის წევრებთან ერთად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენის პროცესში ჩართული უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
მემორიალი თბილისში უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახების ინიციატივით, საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით დამზადდა და 2021 წლის 23 სექტემბერს, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის აქტიური ჩართულობით გაიხსნა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия приняла участие в мероприятии, посвященном Международному дню пропавших без вести.
Теа Ахвледиани обратилась к собравшимся у мемориала пропавшим без вести в аллее Тамарашвили в Тбилиси. Она отметила особую важность госпрограммы поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года. По словам госминистра, процесс выяснения судьбы и местонахождения пропавших без вести продолжается, чтобы найти как можно больше пропавших без вести и положить конец длительной неопределенности их семей.
«Сегодняшняя дата особенно важна для семей более 2300 пропавших без вести. Также важно повысить осведомленность грузинского общества о последствиях исчезновения близкого человека и долгосрочной неопределенности. Сегодня вместе с Тбилиси мы отметим Международный день пропавших без вести в разных городах Грузии, почтим их память, выразим искреннее сочувствие и поддержку семьям, для которых очень важно знать, что их пропавшие без вести члены семьи не забываются! Мы всегда их помним и будем помнить. Наша задача – определить их судьбу, местонахождение и положить конец долгому ожиданию семей, на что и направлены наши усилия в рамках государственной программы, которую поддерживает Международный комитет Красного Креста. Хочу поблагодарить наших международных партнеров, представителей государственных органов и, конечно же, семьи пропавших без вести за участие в сегодняшнем мероприятии», - заявила Теа Ахвледиани.
В мероприятии, организованном Аппаратом госминистра и Международным комитетом Красного Креста, приняли участие представители ведомств, участвующих в процессе выяснения судьбы и местонахождения пропавших без вести лиц.
Мемориал был открыт в Тбилиси 23 сентября 2021 года по инициативе семей пропавших без вести, совместными усилиями Аппарата государственного министра Грузии и Международного комитета Красного Креста.