შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის უფროს მრჩეველთან კავკასიის მოლაპარაკებების საკითხებში და აშშ-ის დელეგაციის ხელმძღვანელთან ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში ფილიპ რიკერთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა უცხოელ დიპლომატს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის მიმართ აშშ-ის მტკიცე მხარდაჭერისთვის. მან ასევე ხაზი გაუსვა აშშ-ის მნიშვნელოვან როლს საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათ შორის ომით გაყოფილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის ხელშეწყობისა და გამყოფ ხაზთან მცხოვრები, კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის მხარდაჭერის გზით. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის სტრატეგიული გადახედვის პროცესზე, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნურად დაშორებულ მოსახლეობას შორის შერიგების პროცესში არსებითი პროგრესის მიღწევას, რაც ახლებურ ხედვებს, მიზნებსა და პრიორიტეტებს დაეყრდნობა.
შეხვედრაზე დეტალურად იქნა განხილული საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაციისა და ფაქტობრივი ანექსიისკენ გადადგმული ნაბიჯების მძიმე თანმდევი შედეგები, მათ შორის ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევები და შემდგომი ხელოვნური იზოლაციის მცდელობები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу со старшим советником Госдепартамента США по переговорам на Кавказе и главой делегации США на Женевских международных переговорах Филипом Рикером.
Теа Ахвледиани поблагодарила дипломата за твердую поддержку США суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также процесса европейской и евроатлантической интеграции. Она также подчеркнул важную роль США в процессе мирного урегулирования конфликта в Грузии, в том числе путем содействия восстановлению доверия между разделенными войной обществами и поддержки пострадавшего от конфликта населения, проживающего вдоль разделительной линии. Особое внимание было уделено процессу стратегического пересмотра государственной политики вовлеченности, направленной на достижение прогресса в процессе примирения между искусственно разделенным населениям.
На встрече подробно обсуждались серьезные последствия незаконной оккупации и фактической аннексии Абхазии и Цхинвальского региона Грузии, в том числе нарушения основных прав местного населения и последующие попытки искусственной изоляции.